• „e-uzależnienie”

            18.01.2022

            Początek Nowego Roku bywa czasem nadziei na  lepsze jutro. Często pojawiają się refleksje nad tym, czy nie należy czegoś w swoim życiu zmienić. Wśród licznych postanowień warto zwrócić uwagę na odpoczynek i zastanowić się, czy dotychczasowe, stosowane  sposoby dawały prawdziwe wytchnienie. Dobrze jest zastanowić się, jak korzystają z czasu wolnego dzieci.

            Z pewnością większość z nas zagrała kiedyś chociażby raz w grę komputerową. Niektórzy nie korzystają z takiej formy spędzania wolnego czasu, ale istnieje też świat zaawansowanych graczy, dla których gry mogą być pułapką prowadzącą do uzależnienia, czyli klatki z której bardzo trudno się wydostać.

            Czy istnieją gry wartościowe? Z pewnością tak, wszystko jednak zależy od gracza. Czasem najprostsza gra może być formą relaksu i dostarczyć pozytywnych emocji. Może zwiększyć koncentrację uwagi, pole widzenia, usprawnić refleks. Najciekawsza gra może natomiast stać się wejściem do klatki uzależnienia, z którego trudno jest wyjść. Bardzo wiele zależy od gracza i od zrozumienia przez niego, w jaki sposób interpretować grę i czemu tak naprawdę ma ona służyć. Jeśli np. bezmyślnie przechodzisz etapy gry. „bo masz wolną chwilę”, nie interesuje Cię fabuła i nie odpowiesz sobie na pytanie – czego gra mnie nauczyła, a gdy przegrasz, nie myślisz o własnej strategii, to być może to, co nazywasz grą, jest bezmyślnym klikaniem, które nie nauczy Cię wielozadaniowości czy np. orientacji w terenie. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących sposobu grania:

            - jakie wybieram gry?

            - dlaczego i po co gram?

            - na czym się skupiam w czasie gry?

            - czy jestem w stanie ocenić pozytywy i negatywy gry?

            - czy zwracam uwagę na gry, które mają zwiększone ryzyko uzależnienia ? (np. brak fabuły, krótki czas rozrywki,  tylko początek gry za darmo )?

            - czy czuję potrzebę grania przez coraz dłuższy czas?

            - czy zdarzyło mi się kogoś oszukać, żeby dłużej pograć?

            - czy coś zaniedbałem z powodu gry?

            - jak reaguję, gdy zbyt wcześnie muszę przerwać grę?

            Odpowiedz na powyższe pytania, zastanów się, czy gry nie powodują szkód w Twoim lub Twojego dziecka życiu i czy nie warto czegoś zmienić. Wyjdź na spacer, poczytaj, posłuchaj muzyki, porozmawiaj z kimś, kto też być może, podobnie jak Ty, dużo czasu spędza w grze. A jeśli to wszystko wydaje Ci się przeszkodą w graniu, to może oznaczać, że znalazłeś się w trudnej sytuacji… 

            Uzależnienie od gier przynosi bardzo wiele negatywnych skutków dla psychiki i zdrowia fizycznego. Warto przyjrzeć się temu, jak gram, po to, żeby samemu nie przegrać z grą.

                                                                              Psycholog Iwona Stachowiak

          • Półkolonie zimowe w SP1

            14.01.2022

            Szanowni Rodzice!

            W ramach akcji "Ferie w mieście" dla uczniów klas 1-3 odbędą się w dn. 31.01.-04.02.2022 r.  półkolonie.
            Ze względu na wymogi bezpieczeństwa liczba uczestników jest ograniczona do 15 osób.

            Cena turnusu: 350 zł. W cenie jest pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i podwieczorek), przewidywane atrakcje to m. in. wycieczka do Muzeum Kurpiowskiego w Ostrołęce, kręgle, kino, warsztaty plastyczne, gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu (o ile pozwoli pogoda).

            Godziny zawsze te same: 8.00 - 16.00

            Zapisy telefonicznie: 29 745 38 41 lub osobiście w sekretariacie szkoły. Liczy się kolejność zgłoszeń.

            Karta uczestnika będzie dostępna w sekretariacie. 

            Zachęcam do skorzystania z oferty.


            Ewa Subda
            Dyrektor SP1

          • Przedświąteczne akcje charytatywne

            14.01.2022

             

            Przedświąteczne zadania wykonaliśmy celująco... Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom i nauczycielom, którzy wzięli udział w przedświątecznych akcjach charytatywnych. Przypomnijmy...

            Postaraliśmy się pomóc chorej Julii. W pierwszych dniach grudnia współuczestniczyliśmy w organizacji kiermaszu na rzecz ostrowianki, która w wypadku straciła rękę.

            Wysłaliśmy ponad 3 kg świątecznych kartek z życzeniami dobrych Świąt i szybkiego powrotu do zdrowia dla dzieci chorych na raka. Wsparliśmy lokalne schronisko dla zwierząt.

            Z radością przekazaliśmy też świąteczne życzenia dyrekcji i nauczycielom. Mamy apetyt na pomaganie... Już wkrótce WOŚP.

            PS: Informację przedstawił MSU z opiekunami.

          • Z troską o ochronie zwierząt

            05.01.2022

            Grudzień to wyjątkowy czas, kiedy chętniej dzielimy się z innymi. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z dużym zaangażowaniem włączyła się w akcję „Świąteczny dar dla ostrowskich zwierząt”. Jej celem było zbieranie karmy dla psów i kotów, które zgubiły się, zostały porzucone lub po prostu nie mają domu i przebywają w kojcach tymczasowych na terenie Ostrowi Mazowieckiej.

            Nie poprzestano jednak na zbiórce żywności. Akcja stała się okazją do uświadomienia uczniom, jak wygląda ochrona psów i kotów na terenie naszego miasta, a także do promowania pozytywnych zachowań i uwrażliwienia uczniów na los zwierząt oraz do zmotywowania ich do aktywnego uczestnictwa  na rzecz ich ochrony.

             W działaniach tych wspierali szkołę przedstawiciele Straży Miejskiej wraz panem komendantem Krzysztofem Gołębiewskim.

            Podczas jego wykładu uczniowie dowiedzieli się o dokarmianiu i leczeniu zwierząt, o ich znakowaniu (tzw. chipowaniu), o adopcji oraz o  aspektach prawnych znęcania się nad zwierzętami lub ich porzucenia. Podkreślano, że każdy przypadek  znęcania się nad zwierzęciem należy zgłaszać na Policję, a o bezdomnych lub rannych zwierzętach informować albo Straż Miejską, albo Policję.

            Całość  prelekcji została  wzbogacona zdjęciami, prezentacjami oraz ćwiczeniami praktycznym. Uczniowie mogli obejrzeć  sprzęt, jakim posługują się funkcjonariusze w celu bezpiecznego odławiania zwierząt, np. transportery, chwytaki, sieci weterynaryjne, profesjonalne smycze i rękawice, a co najważniejsze aktywnie uczestniczyć w dyskusji.

            Ważnym elementem spotkania było również  przekazanie informacji na temat bezpiecznych zachowań w przypadku ataku agresywnego psa.

            Los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny uczniom Jedynki, dlatego wszystkich zachęcamy do zaglądania na stronę fanpage FB @pies szuka domu-Ostrów Mazowiecka. Umieszczane tam są informacje o zwierzętach, które aktualnie przebywają w  kojcach tymczasowych, a dzięki temu może łatwiej będzie odzyskać zaginionego pupila czy podjąć decyzję o adopcji psa lub kota i tym samym zapewnić im bezpieczny i dobry dom.