• W królestwo gwiazd z obserwatorium La Torre del Sole

            25.11.2022

            W środę, 24 listopada br., po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z kolegami z pozostałych ostrowskich szkół wzięli udział w lekcji astronomii poprowadzonej z włoskiego obserwatorium w Brembate di Sopra – La Torre del Sole. Tym razem wykład i prezentacja poświęcone były gwiazdom i nosiły tytuł W KRÓLESTWO GWIAZD - odkrywanie narodzin, życia i śmierci gwiazd za pomocą spektakularnych obrazów. Dzięki temu spotkaniu online uczniowie mieli po raz kolejny okazję dowiedzieć się czegoś ciekawego o budowie kosmosu, zobaczyć w praktyce, jak działają wielkie teleskopy, oraz doskonalić znajomość języka angielskiego.

          • Uczniowie klasy 7a i 7b gośćmi Parku Nauki Torus w Ciechanowie i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

            04.11.2022

             

            21 października 2022r. uczniowie kl.7a i 7b Szkoły Podstawowej nr 1 pojechali na wycieczkę do Ciechanowa i Opinogóry.

            Opracowując plan wycieczki, skorzystaliśmy z programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, który upowszechnia dziedzictwo kulturowe tego regionu. Dzięki temu wstęp do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze był za symboliczną złotówkę.

            Pierwszym punktem programu były zajęcia w Parku Nauki Torus w Ciechanowie. Szczególne wrażenie  wywarła na uczestnikach charakterystyczna konstrukcja, nazywana wieżą ciśnień, choć tak naprawdę wieżą ciśnień wcale nie jest. Nazwa ta jednak na stałe zagościła w słowniku Ciechanowian, choć czasem mówiąc o wieży, mieszkańcy używają określeń „grzyb” lub „oponka”. Jednak mimo wszystko jest to „wieża ciśnień”.

            Kolejnymi zadaniami, które dawały uczniom dużo frajdy i satysfakcji, były samodzielne badania zjawisk fizycznych i chemicznych, doświadczenia z prądem - Generator Van de Graaffa, poszukiwanie ciągów przyczynowo-skutkowych czy wyciąganie wniosków. Zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, techniki, iluzji i architektury wcale nie okazały się dla naszej młodzieży nudnymi, wręcz przeciwnie wywoływały na ich twarzach uśmiech, zadowolenie, a nawet zamyślenie i kontemplację, o czym świadczą zdjęcia prezentowane poniżej.

            Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Poznali historię tego przepięknego miejsca - pierwsza pisemna wzmianka o Opinogórze pochodzi z 1185 r. Wówczas to wojewoda mazowiecki komes Żyro zwrócił Opinogórę klasztorowi Panien Norbertanek z Płocka. W zapisie występuje ona pod nazwą  pinogote.

            Młodzież dowiedziała się, ze Opinogóra związana jest z rodem Krasińskich. Pierwszym z rodu Krasińskich, który został tym majątkiem obdarowany był Jan Kazimierz Krasiński (1607-1669) – podskarbi wielki koronny, wojewoda płocki, kasztelan warszawski, płocki i ciechanowski. Otrzymał Opinogórę w dożywotnią dzierżawę w 1659 r. od króla Jana II Kazimierza. Pierwszym ordynatem opinogórskim został syn generała Zygmunt Krasiński (1812-1859) – poeta, filozof, epistolograf, trzeci wieszcz narodowy w epoce romantyzmu.