Aktualności

          • Bezpieczne wakacje w klasach I-III

            25.06.2026

             

            W ostatnich dniach roku szkolnego uczniowie klas I–III uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Policji z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej poświęconym zasadom bezpiecznego spędzania wakacji.

            Podczas prelekcji dzieci przypomniały sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wypoczynku nad wodą, w górach, na przejściach dla pieszych oraz w czasie podróży. Policjanci zwrócili również uwagę na konieczność zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi oraz odpowiedzialnego korzystania z hulajnogi elektrycznej.

            Spotkanie miało formę rozmowy, dzięki czemu uczniowie mogli zadawać pytania i dzielić się własnymi doświadczeniami. Zdobyta wiedza z pewnością pomoże dzieciom spędzić wakacje w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

            Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom Policji z naszej komendy za poświęcony czas, cenne wskazówki oraz zaangażowanie w edukację najmłodszych uczniów.

            Mała Jedynka

          • Bezpieczne wakacje – spotkanie edukacyjne w klasie Vc.

            24.06.2026

             

            17 czerwca uczniowie klasy Vc uczestniczyli w spotkaniu z Panią Delfiną Kamińską, pracownikiem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

            Podczas zajęć rozmawiano o zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Uczniowie przypomnieli sobie, jak dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo nad wodą, w górach, podczas podróży oraz w czasie aktywności na świeżym powietrzu. Omówiono również zasady bezpiecznego zachowania w lesie, w tym ochronę przed kleszczami oraz troskę o środowisko naturalne.

            Ważnym elementem spotkania była także rozmowa o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się, jak chronić swoją prywatność w sieci, unikać zagrożeń online oraz odpowiedzialnie korzystać z mediów społecznościowych podczas wakacyjnego wypoczynku.

            Dziękujemy Pani Delfinie za cenne wskazówki i interesujące spotkanie, które z pewnością pomoże naszym uczniom spędzić wakacje bezpiecznie, zdrowo i odpowiedzialnie.

             

            Życzymy wszystkim udanych, radosnych i bezpiecznych wakacji!

          • Egzamin na Kartę Rowerową za nami!

            24.06.2026

             

            Wczoraj, 23 czerwca, na obiekcie OMEGA odbył się długo wyczekiwany egzamin praktyczny na Kartę Rowerową. Przystąpili do niego przede wszystkim uczniowie klas czwartych, dla których był to moment prawdy i zwieńczenie całorocznej pracy.

            Droga do sukcesu: Teoria i pierwsza pomoc

            Uczniowie przygotowywali się do tego dnia przez cały rok szkolny. Na lekcjach techniki poznawali zasady oraz przepisy ruchu drogowego. Samo zdanie egzaminu teoretycznego to jednak nie wszystko! Przepustką do części praktycznej było również szkolenie medyczne, które przeprowadziła nasza szkolna pielęgniarka, pani Katarzyna Frączyk.

            Dzięki solidnej wiedzy teoretycznej i umiejętnościom udzielania pierwszej pomocy, uczniowie mogli z podniesioną głową wsiąść na rowery.

            Egzaminacyjny tor przeszkód – co sprawdzaliśmy?

            Na obiekcie OMEGA na uczniów czekał wymagający rowerowy tor przeszkód. Egzaminatorzy bacznie przyglądali się każdemu manewrowi. Pod uwagę brane były między innymi:

            • Prawidłowa pozycja kierującego na pojeździe,
            • Precyzyjna jazda wytyczonym pasem (bez najeżdżania na linie),
            • Bezszkodowe pokonanie przeszkód (bez strącania elementów, przewracania czy najeżdżania na nie),
            • Stosowanie się do znaków drogowych ustawionych na torze.

            Informujemy, że uczniowie dobrze poradzili sobie z wyzwaniami i zdali egzamin praktyczny! Teraz pozostaje im już tylko z niecierpliwością oczekiwać na oficjalny odbiór swojego pierwszego „prawa jazdy”.

            Bezpieczne wakacje na dwóch kółkach – pamiętaj o zasadach!

            Zbliżają się wakacje, czas idealny na rowerowe i hulajnogowe wycieczki. Chcemy przypomnieć o kilku kluczowych zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują każdego młodego kierowcę poruszającego się po drogach publicznych:

            • Rower - wymagana Karta Rowerowa+ ukończone 10 lat
            • Hulajnoga elektryczna - wymagana Karta Rowerowa + ukończone 13 lat
            • Bezwzględny obowiązek jazdy w kasku i dostosowanie prędkości.

            Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy uzyskali pozytywny wynik egzaminu! Życzymy Wam bezpiecznych, pełnych przygód i odpowiedzialnych podróży podczas nadchodzących wakacji!

            Anna Kożuchowska

            Anna Tyszka

            Nauczyciele techniki

             

          • Szkolny konkurs fotograficzny „BŁĘKITNY PYŁEK I ZŁOTE SKRZYDŁA”

            24.06.2026

             

            Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji dwóch wyjątkowych świąt ekologicznych: Dnia Polskiej Niezapominajki (15 maja) oraz Światowego Dnia Pszczół (20 maja).

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – wpłynęły aż 34 przepiękne fotografie autorstwa uczniów z klas 1-8. Wszystkie prace zachwyciły nas wrażliwością na piękno otaczającej przyrody. Wybór zwycięskich prac był dla komisji konkursowej niezwykle trudnym zadaniem. Wszystkie fotografie zostały ocenione zgodnie z kryteriami zawartymi w regulaminie:

            - Trafność i poprawność ukazania tematu,

            - Zgodność pracy z wymaganiami regulaminu,

            - Estetyka i efekt wizualny (w tym kadr, odpowiednie oświetlenie oraz ostrość).

             

            Laureaci konkursu

             

            Kategoria klasy 1-3

            I miejsce ex aequo

            Gabriela Wardaszko 1a

            Maja Sienicka 3a

            Nikodem Poźniak 3b

            II miejsce ex aequo

            Daria Demianowska 1c

            Aleksander Kucharski 2a

            Wojciech Kucharski 2a

            III miejsce ex aequo

            Wojciech Domański 2a

            Zuzanna Domańska 3a

            Wyróżnienia

            Aleksander Wołoszyn 2e

            Alan Koszykowski 3a

            Antoni Rudziński 3b

             

            Kategoria klasy 4-5

            I miejsce ex aequo

            Igor Mykita 4a

            Aleksander Grabowski 4b

            Gabriela Suchora 4c

            II miejsce ex aequo

            Milena Modzelewska 4a

            Blanka Tkaczyk 4b

            III miejsce ex aequo

            Natalia Przygodzka 4a

            Wyróżnienia

            Aleksander Tomaszewski 4a

            Konstanty Wojtaś 4b

            Gabriela Miltyk 5b

             

            Kategoria klasy 6-8

            I miejsce ex aequo

            Weronika Glinka 6c

            Zuzanna Olszewska 6c

            Kacper Murdza 7c

            II miejsce ex aequo

            Mateusz Radecki 6a

            Polina Atarshchcykova 6c

            Tobiasz Wardaszko 6d

            Franciszek Suchora 7c

            Kacper Zadrożny 8c

            III miejsce ex aequo

            Piotr Kucharski 8b

            Piotr Przastek 8c

            Wyróżnienie

            Franciszek Grabowski 6a

            Małgorzata Kozieradzka 6a

            Olaf Modzelewski klasa 6a

            Ksawery Paszczyk 6b

             

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, kreatywność i podzielenie się swoim talentem! Wasze oko do natury naprawdę zachwyca.

             

            Z okazji zbliżających się wakacji życzymy Wam wspaniałego, bezpiecznego odpoczynku. Niech ten letni czas będzie dla Was pełen inspiracji i „zaowocuje” kolejnymi fantastycznymi fotografiami!

            Zapraszamy do obejrzenia galerii konkursowych prac poniżej!

            Anna Kożuchowska
            Organizator konkurs

          • 📢 Gala rozdania nagród i wyróżnień w naszej szkole

            24.06.2026


            18 czerwca odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy oraz akcje realizowane w naszej szkole w ostatnich miesiącach. Na początku pani wicedyrektor Katarzyna Brzostek skierowała słowa uznania i podziękowania do uczniów oraz nauczycieli za ich zaangażowanie, pracę i osiągnięcia.

            Pani Anna Andryszczyk wręczyła dyplomy uczestnikom i laureatom Konkursu Matematycznego.

            Następnie wręczono nagrody laureatom szkolnych konkursów plastycznych, matematycznych oraz językowych.

            Na zakończenie wyróżniono uczniów najbardziej zaangażowanych w akcję zbiórki baterii oraz nagrodzono najlepszych dyżurujących.

            Był to wyjątkowy czas podsumowania wielu wydarzeń, inicjatyw i sukcesów, które miały miejsce w naszej szkole. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy za aktywny udział w życiu szkoły! 👏🎉

          • „Między historią a przygodą – wycieczka klasy IB do Warszawy”

            22.06.2026

             

            19 czerwca br. klasa IB uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było poznanie najważniejszych zabytków stolicy oraz integracja uczniów.

            Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie. Podczas wizyty poznaliśmy historię zamku, obejrzeliśmy pięknie odrestaurowane sale oraz wiele cennych dzieł sztuki. Przewodnik opowiedział nam o ważnych wydarzeniach związanych z tym miejscem i jego znaczeniu dla historii Polski.

            Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Podziwialiśmy kolorowe kamienice, Rynek Starego Miasta oraz inne zabytki. Dowiedzieliśmy się również, jak odbudowano tę część miasta po zniszczeniach wojennych.

            Kolejną atrakcją był pobyt w Jungle Academy. Uczniowie mogli uczestniczyć w różnych aktywnościach ruchowych i zabawach, które dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych emocji. Był to także doskonały czas na wspólną integrację i rozwijanie umiejętności współpracy.

            Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze i dostarczyła uczestnikom wielu ciekawych informacji oraz niezapomnianych wrażeń. Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.

             

          • Podwójny sukces uczniów „Jedynki” w konkursie Ostrowski Ekolider 2026

            19.06.2026

             

            Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostrowi Mazowieckiej po raz kolejny udowodnili, że troska o środowisko naturalne jest dla nich czymś więcej niż tylko hasłem. W konkursie „Ostrowski Ekolider 2026”, organizowanym przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Huberta Betlejewskiego, nasza szkoła okazała się bezkonkurencyjna.

            Do końca maja uczniowie aktywnie uczestniczyli w zbiórce zużytych baterii. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania – społeczność szkolna zebrała ponad tonę tego niebezpiecznego odpadu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci, rodziców i nauczycieli Zespół Szkolno-Przedszkolny zdobył tytuł Ostrowskiego Ekolidera 2026 za najwyższy ogólny wynik wśród wszystkich placówek oświatowych oraz I miejsce w kategorii szkół podstawowych za największą ilość zebranych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia.

            Podczas gali podsumowującej konkurs, która odbyła się w ramach Dni Ostrowi Mazowieckiej, wyróżniono również uczniów, którzy w swoich grupach wiekowych zgromadzili największą liczbę baterii. Wśród najmłodszych bezkonkurencyjny okazał się Marcel Pasztaleniec z klasy 1b, natomiast wśród uczniów klas IV–VIII najlepszy wynik osiągnęła Kornelia Jarząbek-Mierzejewska z klasy 5c.

            W szkole koordynacją konkursu zajmowały się nauczycielki Agnieszka Tułowiecka, Anita Pych oraz Weronika Kiluk, które od lat angażują uczniów w działania proekologiczne.

            Ten sukces pokazuje, że nasi uczniowie doskonale rozumieją, jak ważna jest odpowiedzialność za środowisko. Cieszy mnie nie tylko zdobyte wyróżnienie, ale przede wszystkim fakt, że dzieci tak chętnie angażują się w działania ekologiczne. To najlepsza inwestycja w przyszłość naszego miasta i naszej planety – podkreśla Katarzyna Brzostek, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostrowi Mazowieckiej.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom akcji, a szczególnie szkolnym Ekoliderom. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu po raz kolejny pokazaliśmy, że Jedynka potrafi łączyć edukację z realną troską o środowisko.

             

          • Bal 8 klas

            18.06.2026

             

            Polonez, eleganckie stroje, wzruszenia i mnóstwo uśmiechów. Tak bawili się nasi ósmoklasiści podczas Balu Ósmoklasistów 2026.

            W uroczystości uczestniczyło 50 uczniów, 15 nauczycieli oraz rodzice, którzy wspólnie stworzyli wyjątkową atmosferę tego wieczoru. Nie zabrakło pięknych podziękowań i kwiatów dla nauczycieli, którzy towarzyszyli uczniom na różnych etapach edukacji: wychowawców klas I–III, obecnych wychowawców oraz Pań Wicedyrektor Emilii Kukwy i Katarzyny Brzostek.

            – Dziś świętujemy nie tylko zakończenie ważnego etapu edukacji, ale także przyjaźnie, wspomnienia i wspólnie przeżyte chwile. Życzę Wam odwagi w realizacji marzeń i wiary we własne możliwości – powiedziała Wicedyrektor Emilia Kukwa.

            Wydarzenie podsumowała również Dyrektor Agata Bartkiewicz:
            – Jestem dumna z tego, jakimi młodymi, wspaniałymi ludźmi stali się nasi uczniowie. Niech zdobyta wiedza, doświadczenia i wartości wyniesione z naszej szkoły będą dla nich dobrym drogowskazem na przyszłość.


            To był wieczór pełen radości, wzruszeń i pięknych wspomnień, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

            Drodzy Ósmoklasiści: Powodzenia na egzaminach życia i do zobaczenia na kolejnych etapach Waszej edukacyjnej drogi!

          • „Jak nie czytam, jak czytam”, czyli uczniowie Naszej Szkoły i magiczny świat książek

            17.06.2026

             

            12 czerwca br. uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w najpopularniejszej w Polsce akcji czytelniczej ,,Jak nie czytam, jak czytam”. Tego dnia  zabłysnęli kreatywnością i pomysłowością. Niektórzy przynieśli do szkoły swoje ulubione książki i przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej w kąciku czytelniczym w bibliotece zanurzyli się w świat bohaterów wybranych utworów literackich, inni czytali w swobodnej atmosferze, wykorzystując różne miejsca w szkole. Uczniowie klas I-III skorzystali z zaproszenia do wspólnego czytania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jeszcze inni prezentowali koleżankom i kolegom najciekawsze fragmenty czytanych książek oraz podzielili się swoimi refleksjami i wrażeniami.

            Dzięki takiemu działaniu uczniowie poznali wiele ciekawych książek i utwierdzili się w przekonaniu, że warto czytać.

            Nauczyciele biblioteki

          •   Podręczniki do religii -  rok szk. 2026/2027

            17.06.2026

                
            - Wydawnictwo  Jedność  -  należy  zakupić  indywidualnie  do  września 2026 r.

            (TYLKO PODRĘCZNIKI / WYJĄTEK STANOWI KLASA III)

             

            Kl. I SP                                                                    
            AZ-11-01/18-KI-4/20
            „Poznaję Boży świat” - red. K. Mielnicki, E. Kondrak,      

            Kl. II SP
            AZ-12-01/18-KI-7/21
            „Odkrywam królestwo Boże” - ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak

            Kl. III SP
            AZ-13-01/18-KI-14/22
            „Poznaję Jezusa” – podręcznik + zeszyt ćwiczeń - ks. dr K. Mielnicki, E.Kondrak

            Kl. IV SP
            nr AZ-14-01/18-KI-19/23
            „Odkrywam życie z Jezusem” - ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak

            Kl. V SP 
            AZ-21-01/20-KI-2/20
            „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy” -  ks. K. Mielnicki, E. Kondrak    

            Kl. VI SP
            AZ-22-01/20-KI-4/21
            „Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno” - ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak

            Kl. VII SP
            AZ-23-01/20-KI-10/22
            „Szczęśliwi, którzy czynią dobro” - ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak

            Kl. VIII SP
            nr AZ-24-01/20-KI-14/23
            „Szczęśliwi, którzy zdobywają świętość” - ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak      

          • Dzień Rodziny w Ic

            17.06.2026

             

            12 czerwca w klasie 1c odbył się wyjątkowy Dzień Rodziny. Było to pełne ciepła i wzruszeń spotkanie, podczas którego dzieci wyraziły swoją wdzięczność rodzicom za miłość, troskę i wychowanie.

            Uczniowie przygotowali krótki występ słowno-muzyczny, prezentując wiersze, piosenki oraz taniec. Szczególnie magicznym momentem było wspólne śpiewanie w blasku lampionów, które stworzyło niepowtarzalną atmosferę pełną miłości i rodzinnego ciepła.

            Aby umilić wspólne świętowanie, rodzice przygotowali dla wszystkich niespodziankę w postaci pysznego poczęstunku pizzy. Był to wyjątkowy czas spędzony razem, pełen radości, bliskości i wzajemnej życzliwości.

            Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnie stworzone, piękne wspomnienia.

          • Mini plener malarski w klasie I e

            17.06.2026

             

            Na początku czerwca uczniowie klasy Ie uczestniczyli w mini plenerze malarskim w pobliskim parku. Piękne okoliczności przyrody oraz sprzyjająca pogoda zachęcały do skorzystania z przyborów plastycznych i zainspirowania się otaczającymi widokami. To była doskonała lekcja spostrzegawczości oraz rozwijania wrażliwości na piękno przyrody i sztuki.”

          • „Jak nie czytam, jak czytam” w 6a

            15.06.2026

             

            W ramach akcji ogłoszonej przez szkolną bibliotekę „Jak nie czytam, jak czytam” klasa 6a na języku polskim i lekcji wychowawczej zachęcała kolegów i koleżanki do czytania książek. Uczniowie prezentowali swoje lapbooki zrobione na podstawie ulubionych książek. Podczas prezentacji uczniowie opowiadali o swoich lekturach i pokazywali przygotowane materiały, takie jak ilustracje, kieszonki z ciekawostkami, zagadki i cytaty. Prace były pomysłowe, estetyczne i różnorodne.

            Dzięki prezentacjom uczniowie poznali wiele interesujących książek i dowiedzieli się dlaczego warto przeczytać dobrą książkę.

            Prezentacje zachęciły wielu uczniów do sięgnięcia po nowe książki.

          • Wielkie serca, wspólny cel! ❤️ Dziękujemy!

            15.06.2026

             

            Z ogromną radością ogłaszamy zakończenie naszej charytatywnej akcji „Od dziecka dla dziecka”, w której wspieraliśmy świetlicę oddziału pediatrycznego znajdującą się w Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej.

            To, co udało nam się wspólnie osiągnąć, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Cały nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny – od najmłodszych przedszkolaków po uczniów klas starszych – pokazał, że kiedy działamy razem, możemy zdziałać cuda.

            Siła jest w zespole! 💪

            Ta akcja to nie tylko zebrane dary. To przede wszystkim lekcja empatii, solidarności i tego, jak ogromna moc drzemie w naszej społeczności. Kiedy łączymy siły, nie ma rzeczy niemożliwych. Każdy gest, każda przyniesiona rzecz, każdy uśmiech dziecka, które włączyło się do zbiórki, tworzy wielkie dobro, które teraz powędruje prosto do małych pacjentów w ostrowskim szpitalu.

            Dziękujemy wszystkim Uczniom, Przedszkolakom, Rodzicom oraz Nauczycielom za Wasze ogromne zaangażowanie, wrażliwość i otwartość serc.

            Pokazaliście, że jako Zespół Szkolno-Przedszkolny tworzymy jedną, wspaniałą rodzinę.

            Dzięki Wam świetlica na pediatrii stanie się bardziej kolorowa i przyjazna! Dziękujemy, że jesteście! ✨

             

            Katarzyna Sitek, Ewelina Korzeb, Izabela Wesołowska

             

            #Leczymyzuśmiechem

          • Śladami historii – młodzi fotografowie odkrywali dziedzictwo powiatu ostrowskiego

            11.06.2026

             

            9 czerwca 2026 roku w Galerii Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Śladami pamiątek historycznych powiatu ostrowskiego”. Wydarzenie połączono z uroczystym ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród laureatom. Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostrowi Mazowieckiej, partnerem przedsięwzięcia został Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, a honorowy patronat nad projektem objęła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska.

            Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu ostrowskiego i miał zachęcić młodych ludzi do odkrywania lokalnego dziedzictwa historycznego poprzez fotografię. Uczestnicy uchwycili w swoich pracach miejsca pamięci, zabytkową architekturę oraz charakterystyczne elementy krajobrazu kulturowego regionu.

            Na fotografiach znalazły się m.in. pomnik mieszkańców pomordowanych przez Niemców w 1943 roku we wsi Fidury, Ostrowska Nike upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej, ruiny Pałacu Biskupów Płockich w Broku, zabytkowy ratusz w Ostrowi Mazowieckiej, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy Dwór w Starym Lubiejewie. Prace młodych autorów pokazały, że historia regionu wciąż jest obecna w codziennym krajobrazie i może stać się inspiracją dla młodego pokolenia.

            Gościem wydarzenia był Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marek Krawczyk, który podkreślił wysoki poziom artystyczny prezentowanych fotografii.

            Muszę przyznać, że przeglądając nagrodzone fotografie poczułem, że chciałbym wziąć rower i pojechać zobaczyć to na żywo. Naprawdę piękne zdjęcia. Jestem wielkim fanem fotografii, a taki konkurs pozwala pokazać fantastyczne miejsca w okolicy. Trzeba przyznać, że kulturalne serce Mazowsza dzisiaj bije w Ostrowi. Bardzo wszystkim jeszcze raz gratuluję tych fantastycznych prac – mówił podczas wernisażu.

            Do edukacyjnego i społecznego wymiaru projektu odniosła się również Miłosława Skoczek-Śliwińska, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej.

            – Dzisiejsza wystawa pokazuje, że historia nie znajduje się wyłącznie w podręcznikach. Jest obok nas – w starych murach, detalach architektonicznych, miejscach pamięci i krajobrazach, które mijamy każdego dnia. Dzięki młodym autorom mogliśmy spojrzeć na te miejsca świeżym, wrażliwym i bardzo uważnym okiem – podkreśliła dyrektor MDK.

            Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostrowi Mazowieckiej Agata Bartkiewicz podziękowała Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za objęcie konkursu honorowym patronatem oraz wszystkim partnerom i osobom zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia. Szczególne słowa uznania skierowała do dyrektor i zespołu pracowników MDK za współpracę przy realizacji wystawy i wernisażu.

            Głos zabrała również Anna Krajewska, nauczycielka i współorganizatorka konkursu.

            Cieszę się, że tak wielu młodych ludzi podjęło próbę opowiedzenia o naszym regionie poprzez fotografię. To niezwykle ważne, ponieważ właśnie w ten sposób buduje się więź z miejscem, w którym żyjemy oraz szacunek do lokalnego dziedzictwa – mówiła.

            Wydarzenie było także okazją do prezentacji działalności 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni”, działającej od ponad 30 lat przy szkole. Harcerze przedstawili własną ekspozycję przygotowaną w ramach realizacji zadań na Znak Grunwaldzki. Na wystawie znalazły się m.in. kroniki, wycinanki kurpiowskie, pisanki oraz dokumentacja działań związanych z pielęgnowaniem regionalnego dziedzictwa kulturowego.

            Laureaci konkursu

            Jury złożone z lokalnych artystów i historyków przyznało następujące nagrody:

            I miejsce – Zuzanna Ciesielska
            za fotografię pomnika we wsi Fidury upamiętniającego mieszkańców pomordowanych przez Niemców w 1943 roku

            II miejsce – Ewa Maria Błażyńska
            za fotografię Dworu w Starym Lubiejewie z 1895 roku

            III miejsce – Aleksander Grabowski
            za fotografię ruin Pałacu Biskupów Płockich w Broku

            Wyróżnienia otrzymali: Konstanty Antoni Wojtaś, Olaf Modzelewski, Franciszek Grabowski, Kornelia Jarząbek-Mierzejewska, Karolina Zając, Kornelia Wysocka, Magdalena Mrozowska oraz Aleksander Mikołajczyk.

            Za organizację projektu odpowiadały nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostrowi Mazowieckiej: Anna Krajewska, Katarzyna Nagórka, Anna Kożuchowska i Grażyna Duda.

             

          • Ogrodnicy z klasy Ie

            11.06.2026

             

            Z początkiem marca uczniowie klasy Ie  z okazji Pierwszego Dnia Wiosny wysiali nasiona kwiatów ozdobnych oraz pomidorów. Uczniowie przez ponad dwa miesiące codziennie dbali o to, aby ich rośliny otrzymały wszystko, co jest potrzebne do ich optymalnego wzrostu. Zwieńczeniem trudu początkujących ogrodników było pikowanie rozsad do większych pojemników, aby umożliwić roślinom wzmocnienie systemu korzeniowego i nabrania masy zielonej. Każdy z uczniów zabrał swoje rozsady pomidorów, aby zadbać o nie w zaciszu domowym. Rozsady aksamitek były zaś doskonałym materiałem do wykonania prezentu z okazji Dnia Mamy. Z pozostałych rozsad kwiatów, takich jak: lobelia, cynie, werbena,  uczniowie stworzyli ciekawe kompozycje kwiatowe, które będą cieszyć oczy do końca roku szkolnego w sali lekcyjnej. 

             

          • Wycieczka klas 3e i 3b

            08.06.2026

             

            2 czerwca klasy 3e i 3b świętowały Dzień Dziecka podczas wycieczki do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego, gdzie uczniowie w ciekawy, zabawny i jednocześnie edukacyjny sposób poznawali historię. Następnie odwiedzili Manufakturę Czekolady, w której własnoręcznie wykonali i ozdobili czekolady oraz dowiedzieli się, jak powstaje ten słodki przysmak. Kolejną atrakcją było kino i seans filmu „Przygody Skarpetek 3”. Na zakończenie nie zabrakło czasu na wspólny posiłek i rozmowy. To był dzień pełen wrażeń, nowych doświadczeń i doskonałej zabawy!