• Wycieczka klasy IIc

      22.10.2021

       

      8 października 2021 roku uczniowie klasy II c byli na wycieczce w Mostówce.

      Na miejscu dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych w profesjonalnych pracowniach artystycznych. Dowiedziały się, jak powstaje ceramika. Z dużą fantazją i zaangażowaniem malowały farbami akrylowymi figurki kota, misia – skarbonki, zająca i innych oraz lepiły w glinie. W przerwie pracy twórczej młodzi artyści aktywnie wypoczywali na świeżym powietrzu. Były też kiełbaski z grilla i pokaz dużych baniek mydlanych.

     • Kandydaci do Młodzieżowej Rady Miasta

      18.10.2021

      15 października Szkolna Komisja Wyborcza podała do wiadomości poprzez e-dziennik listę kandydatów do Młodzieżowej Rady Miasta Ostrów Mazowiecka. Są to:

      1. Borowa Ada

      2. Grzegrzułka Maja

      3. Kublik Aleksander

      4. Kukwa Wiktor

      5. Szwagulińska Maja

      6. Tułowiecki Jakub

      Radnymi zostaną 3 osoby z największą liczbą oddanych głosów. Prawo do głosowania zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka mają uczniowie z klas V-VIII.

      Wybory zostaną przeprowadzone 25 października.

     • NIE LĘKAJCIE SIĘ! XXI Dzień Papieski

      20.10.2021


      Każdego roku w niedzielę poprzedzającą wybór kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową w kraju i środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. To dzień radości, pamięci o Papieżu Polaku, w łączności z obecnym Ojcem Świętym.

      Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego to nawiązanie do słów — Non abiate paura — nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi. Ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 r. podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat. Za pośrednictwem tego wezwania Papież podkreślał, że jedynie wiarygodny Kościół - wskazując na Chrystusa - może odpowiedzieć na każdy ludzki lęk, także na ten najpoważniejszy – lęk przed Bogiem i Chrystusem, odmowę słuchania Ewangelii i rzeczywistość zamkniętych serc.

      W naszym kościele parafialnym Chrystusa Dobrego Pasterza obchodziliśmy ten dzień wraz ze wspólnotą kościoła. Dzieci wraz z młodzieżą uczcili ten dzień modlitwą, adoracją, wystawą, prezentacją pod przewodnictwem Pani Małgorzaty Ryszewskiej i Ks. Marcina. Uczniów naszej Szkoły Podstawowej nr 1 przygotowali pod opieką p. Marzeny Osieckiej i p. Grażyny Dudy, wystawę, która wzięła udział w Konkursie Fotograficznym: „Ilustrujemy wybrane cytaty z nauczania Papieża Jana Pawła II”.

      Podczas Dnia Papieskiego odbywa się zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Ze wsparcia "Dzieła" korzysta rocznie blisko 2 tys. osób z całej Polski. Przez 20 lat działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi.

      Prezentacja - Jan Paweł II Prymas Tysiąclecia


     • Warszawa jesienią

      15.10.2021

       

      Chociaż ciepłe dni już minęły w stolicy nadal jest co zwiedzić. Warto poznać Warszawę, jej wielkość i wzniosłość, a także ruch i gwar. To miasto tętni życiem o każdej porze roku.

      Klasa 3 d w dniu 7 października,  zawitała do Warszawy, by zwiedzić Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa znajdujące się w Łazienkach Królewskich.  Bliskie spotkania z wiewiórkami i pawiami w parku wprawiły dzieci w zdziwienie i radość.

      Świetną zabawę uczniowie mieli w Domu Zagadek, a przy okazji ćwiczyli sprawność umysłów w logicznym myśleniu. Spacer po Starym Mieście uspokoił przebyte wrażenia, a chwila zadumy dopadła je przy pomniku Małego Powstańca.

      Nie obyło się bez posiłku w Mc Donald′s w drodze powrotnej do domu. Kiedyś  dzieci odwiedzą  Warszawę ponownie, aby poznać jej inne ciekawe miejsca.

       

      Danuta Brzostek

     • Inaugurujące obrady Małego Samorządu za nami

      13.10.2021

       

      W pierwszym tygodniu października, w wyborach bezpośrednich, najmłodsi uczniowie szkoły wybrali swoich reprezentantów. Przewodniczącą Uczniowskiego Samorządu została Maja J. z klasy II a, a jej zastępcami Gabriela Ż. z klasy III c i Blanka Ś. z II a. Dziewczęta przedstawiły swoim wyborcom szczegółowe programy działań, które teraz będą realizować. Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 12.10. 2021r. uczennice omówiły zadania Samorządu i bieżące sprawy uczniów.

      K. Brzostek, J. Szydlik

     • Zaproszenie z MDK-u!

      05.10.2021

      Wiele telefonów i wiadomości dostaliśmy z zapytaniem o CHÓR młodzieżowy.🎵 Słuchamy Was i reagujemy, czyli w skrócie: Ruszamy z CHÓREM❗️!

      🎶Instruktorami chóru są: Dorota Białkowska-Krukowska 
      i Bartek Łochnicki. 

      Mogliście ich usłyszeć podczas ostatniego Koncertu Noworocznego ❤️


      Przesłuchanie odbędzie się 5 października o 17:30 w MDK przy ul. 3 Maja 50


      By zapisać się na przesłuchanie, zadzwoń: 793 808 057 ☎️

      Instruktorzy, będą prowadzić również zajęcia indywidualne i w mniejszych grupach (gdyż u pana Remka skończyły się już miejsca ).

       

      Zapraszamy 😊

     • Wycieczka 3 c

      27.09.2021

       

      23 września klasa IIIc wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu  był pobyt w Centrum Nauki „Kopernik”, którego celem jest upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. Uczniowie mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzone doświadczenia na interaktywnych wystawach, poeksperymentować i poczuć się przez chwilę prawdziwymi naukowcami. Jedną z atrakcji było również planetarium, w którym uczestnicy wycieczki obejrzeli pokaz gwiezdnego nieba na sferycznym ekranie, otaczającym widza ze wszystkich stron i wzbogacili wiedzę o zjawiskach atmosferycznych podczas projekcji filmu „Ziemia, Księżyc i Słońce”.

      Nie mogło zabraknąć wizyty w restauracji McDonald’s, gdzie uczniowie mogli zregenerować swoje siły przed kolejnym punktem programu – seansem w kinie IMAX. Był to film przyrodniczy „Pandy” w technologii 3D, w którym uczniowie mieli okazję poznać codzienne życie pand wielkich oraz pracę specjalistów przygotowujących pandy do życia w ich naturalnym środowisku.

      Dobry humor, który zabraliśmy na wycieczkę towarzyszył wszystkim do samego końca. Pełni wrażeń oraz wzbogaceni o nową wiedzę wróciliśmy do szkolnej rzeczywistości i planujemy już kolejną wyprawę.

      Hanna Gruszczyńska

     • Ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły z Policją i grupą PSB Mrówka”

      23.09.2021

       

      21 września br., w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, policjanci z Powiatowej Komendy Policji wspólnie z miejscowym marketem „Mrówka” zorganizowali edukacyjne zajęcia dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

      Podczas zajęć klasy pierwsze zgłębiały wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. W trosce o ich bezpieczeństwo, policjanci przypomnieli również o konieczności noszenia odblasków. Aby uniknąć wielu groźnych sytuacji, wszyscy uczniowie zobowiązali się do przestrzegania poznanych zasad ruchu drogowego.

      Na zakończenie spotkania maskotka „Mrówka” obdarowała klasy prezentami. Każde dziecko otrzymało słodki upominek, kolorowankę, długopis, balon oraz gadżety odblaskowe. Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia z przedstawicielami Policji oraz marketu „Mrówka”.

      Wszystkim organizatorom akcji serdecznie dziękujemy.

     • Działania profilaktyczne Policji w szkole

      19.09.2021

       

      14 września przybyli do naszej placówki przedstawiciele Policji z Zespołu ds. Nieletnich oraz Wydziału Ruchu Drogowego. W trosce o bezpieczeństwo uczniów klas II, III i IV przypomnieli zasady poruszania się po drodze, zwrócili uwagę na przepisy prawa drogowego odnośnie hulajnóg i innych urządzeń jednokołowych. Oprócz przekazanej teorii wielu uczniów przećwiczyło przechodzenie przez jezdnię. Ważnym tematem rozmów był także aspekt wzajemnych relacji między uczniami, dziećmi i dorosłymi, np. nauczycielami czy innymi urzędnikami państwa. Policjanci, zwrócili także uwagę uczniów na bezpieczeństwo w sieci. Zachęcili do wczesnego sygnalizowania pojawiających się problemów swoim rodzicom i nauczycielom oraz innym zaufanym osobom. Uczniowie otrzymali życzenia wzajemnej życzliwości w nowym roku szkolnym i bezpiecznego pobytu w szkole. Wkrótce również klasy I. będą miały doświadczalną lekcję przechodzenia przez zebrę pod okiem przedstawicieli służb.

      K. Brzostek, pedagog

     • Stypendia św. Mikołaja

      14.09.2021

       

      Szanowni Rodzice,

       

      Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie Stypendia św. Mikołaja, poprzez który przekazujemy stypendia naszym aktywnym społecznie i zdolnym uczniom pochodzącym z niezamożnych rodzin. Dzięki stypendiom dzieci otrzymują szansę rozwijania swoich pasji, umiejętności i wiedzy. Mają możliwość opłacenia zajęć dodatkowych, mogą nabyć książki, sprzęt sportowy, materiały plastyczne.

      1. Uczeń może ubiegać się o przyznanie Stypendium, jeśli spełnia kryteria formalne:

      1. miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny nie jest wyższy niż 1500 zł (tysiąc pięćset złotych). Wartość ta poświadczana jest poprzez dołączenie do Wniosku o stypendium skanu oświadczenia o wysokości dochodów wypełnionego zgodnie z Zasadami dokumentowania i obliczania dochodu (załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu).
      2. uzyskał średnią ocen w roku poprzedzającym przyznanie Stypendium nie niższą niż: 4,4 w szkole podstawowej, 4,0 w szkole ponadpodstawowej. Jeśli uczeń przechodzi do szkoły wyższego stopnia, pod uwagę brana jest średnia ocen ze stopnia szkoły, którą ukończył w poprzednim roku szkolnym;

      2. złożył kompletny (z załącznikami) i podpisany Wniosek do 1 października 2021 r. Decyzja o przyznaniu Stypendium jest podejmowana w oparciu o następujące kryteria merytoryczne:

      1. Kryterium nr 1. Zaangażowanie i aktywność społeczna w ciągu ostatniego roku (od 1 września 2020 r.). Do aktywności społecznej zalicza się m.in.: aktywna działalność w organizacjach i stowarzyszeniach nieformalnych; działalność w lokalnych organizacjach, pełnienie funkcji w organizacjach harcerskich, wolontariat, np. w schronisku dla zwierząt, harcerstwo, aktywność poparta osiągnięciami w samorządzie szkolnym, działalność artystyczna pro bono, np. występ na koncertach charytatywnych, organizowanie występów artystycznych dla dzieci z domu dziecka, aktywność na rzecz kultury, np. redagowanie gazetki szkolnej, organizowanie wystaw w szkole, zaangażowanie na rzecz wspólnoty religijnej (jako ministrant, w scholi, Oazie).

       

      1. Kryterium nr 2. Osiągnięcia: naukowe, sportowe, artystyczne, w konkursach i olimpiadach przedmiotowych i tematycznych, itp. w ciągu ostatniego roku (od 1 września 2020 r.).

       

      Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.stypendia.mikolaj.org.pl.

       

       

      Katarzyna Nagórka

      Ewa Ślepowrońska

      Magdalena Michalik

     • Sąsiedzie, czy już się spisałeś?

      14.09.2021

      Jeśli masz już za sobą udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021, to bardzo dobrze - zyskałeś Ty i Twoja gmina. Jednak dla przyszłości Twojej „małej ojczyzny” niezwykle ważne jest, aby w Twoje ślady poszli wszyscy inni mieszkańcy gminy. Dlatego podczas pogawędek z sąsiadami i znajomymi warto pytać, czy też już wywiązali się z tego obowiązku.

      Dane zebrane podczas Narodowego Spisu Powszechnego 2021 będą podstawą do bardzo wielu prorozwojowych i ważnych społecznie przedsięwzięć i inwestycji w Twojej gminie. Dlatego tak istotne jest, aby w spisie wzięło udział 100% mieszkańców Twojej gminy.

      Wyjaśnij sąsiadom, że spis jest łatwy

      Udział w spisie w przypadku jednej osoby zajmuje zaledwie 10 minut. Pytania są jasno sformułowane i nie powinny nastręczać trudności. Uczul tylko sąsiadów, że warto znać powierzchnię użytkową mieszkania – niektóre spisujące się osoby miały z tym problem. Warto też uświadomić ich – bo dotyczy to wielu rodzin – że padają pytania o osoby zameldowane w mieszkaniu, ale mieszkające za granicą. Powinni też pamiętać o spisaniu dzieci, które jako osoby nieletnie nie mogą samodzielnie wypełnić formularza spisowego.

      Podpowiedz, jak się spisać

      Najwygodniejsze i najszybsze metody spisowe to:
      - Internet: aplikacja spisowa jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/,
      - telefon: infolinia spisowa działa pod numerem 22 279 99 99 (wybieramy klawisz „1”, czyli „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”, potem znów „1” - „Spisz się przez telefon”).

      Jeśli rozmawiasz z osobą starszą, która nie ma komputera i boi się zadzwonić na infolinię, zachęć ją do spisania się w Gminnym Punkcie Spisowym działającym w każdym urzędzie gminy/miasta. W przypadku osób schorowanych warto zaoferować pomoc w postaci podwózki do urzędu.

      Cały czas w terenie pracują rachmistrzowie, którzy przeprowadzają spis w mieszkaniach. Trzeba jednak pamiętać, że mają oni bardzo dużo pracy. Poza tym, osoby starsze mogą mieć obawy, żeby wpuścić do domu obcą osobę.

      Nie ma pytań o finanse!

      Jeśli sąsiedzi boją się, że spis posłuży do nałożenia na nich jakichś nowych dodatkowych podatków czy opłat, wyjaśnij, że w formularzu nie ma żadnych pytań o zarobki, majątek, konta bankowe czy oszczędności.

      Dopinguj do jak najszybszego spisania się

      Wiele osób odkłada spis na sam koniec - im bliżej 30 września, tym większe ryzyko, że rachmistrzowie telefoniczni oraz pracownicy Gminnych Biur Spisowych nie będą w stanie pomóc się spisać wszystkim zainteresowanym, a połączenie z infolinią spisową będzie wymagało więcej czasu i cierpliwości. Dlatego zachęcaj sąsiadów do jak najszybszego wypełnienia obowiązku spisowego i uniknięcia niepotrzebnej nerwówki.

      Pomóż uniknąć kary

      Należy pamiętać, że zaniedbanie obowiązku spisowego może oznaczać dotkliwą karę. W przypadku uporczywej odmowy spisania się sąd może nałożyć grzywnę w wysokości nawet do 5 tys. zł. Warto o tym przypomnieć sąsiadom, żeby nie narażali się niepotrzebnie na przykre konsekwencje zlekceważenia spisu.

      Bądź dobrym sąsiadem!

      Narodowy Spis Powszechny 2021 jest niezwykle ważny dla Ciebie, Twojej rodziny i całej Twojej „małej ojczyzny”. Tę świadomość staraj się propagować wśród swoich sąsiadów: przypomnij o obowiązku spisowym i zaoferuj pomoc tym, dla których spis nie jest tak łatwy, jak dla Ciebie.

     • Co stracisz, jeśli się nie spiszesz

      14.09.2021

      Narodowy Spis Powszechny to wyjątkowa i jedyna na 10 lat szansa, aby Polacy mogli pokazać, jaka naprawdę jest ich sytuacja osobista, rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa. Dlatego jeśli wciąż zwlekasz ze spisem, to miej świadomość strat, na jakie narażasz siebie, swoją rodzinę i swoją gminę, jeśli zaniedbasz ten ustawowy obowiązek.

      Udział w spisie nie jest dla Ciebie wielkim obciążeniem – wystarczy 10 minut i zrobione! Nie powinieneś się zatem usprawiedliwiać brakiem czasu. Co więcej, jeśli nie weźmiesz udziału w spisie, to nie statystycy i urzędnicy będą pokrzywdzeni, lecz Ty sam oraz Twoja rodzina.

      Będzie trudniej o nową szkołę, autobus albo remont drogi

      Planowanie infrastruktury publicznej musi być oparte na rzetelnych i miarodajnych danych. Jeśli się nie spiszesz i podobnie zrobią inni mieszkańcy Twojej gminy, samorząd lokalny będzie miał duże trudności, żeby bez twardych i rzetelnych danych planować i realizować ważne dla Twojej lokalnej społeczności inwestycje: żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, drogi czy transport publiczny.

      Nie spisując się, szkodzisz sobie i swoim bliskim!

      Jak widzisz, bez Twoich danych spisowych bardzo utrudniony będzie rozwój miejsca, w którym żyjesz Ty i Twoja rodzina. Potraktuj więc udział w spisie nie jako ciężar czy biurokratyczny wymysł, ale jako szansę i inwestycję w przyszłość Twoją i Twoich najbliższych!

      Ryzykujesz karę 5 tys. zł

      Lekceważąc obowiązek spisowy ryzykujesz karę grzywny. Może ona być dla Ciebie bardzo dotkliwa i sięgnąć nawet 5 tys. zł. Czy warto ryzykować? Masz przecież zapewne dużo pilniejsze wydatki i ważniejsze sprawy niż uciążliwe wizyty w sądzie.

      Nie zwlekaj i spisz się - to Ci się po prostu opłaca!

      Wypełnij jak najszybciej formularz spisowy na stronie https://spis.gov.pl/ lub zadzwoń na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i spisz się przez telefon. Nie bój się spisu - NIE PYTAMY o Twoje zarobki, majątek, konta bankowe czy oszczędności.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

      03.09.2021

       

      1 września 2021 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022.

      Uroczystość odbyła się w hali MOSiR. Jednak była ona inna niż zwykle, ponieważ ze względów sanitarnych w oficjalnej części uczestniczyły tylko dzieci z klas pierwszych. Pozostali uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami do swoich klas. 

      Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor Ewa Subda powitała wszystkich uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Następnie zapoznała przybyłych z zasadami organizacji pracy szkoły. Życzyła wszystkim wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, a rodziców zaprosiła do współpracy. 

      W związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej uczczono pamięć poległych minutą ciszy. Reprezentacja zuchów na czele z opiekunem p. Joanną Dziełak zapaliła znicze przy pomnikach. 

      Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uczniowie złożyli przysięgę na sztandar szkoły, że będą starali się wzorowo wywiązywać z obowiązków ucznia i godnie reprezentować naszą szkołę. Następnie Pani Dyrektor uroczyście pasowała każdego pierwszoklasistę olbrzymią kredką.

      Uroczystość poprowadziła p. Beata Sochocka-Lipska, dekorację przygotowała p. Teresa Szewczyk. Ten wielki dzień dla naszych najmłodszych uczniów uświetnił występ starszej koleżanki Anny Zalewskiej.

       

      Katarzyna Nagórka

     • Do końca spisu powszechnego został tylko miesiąc! Nie czekaj do ostatniego dnia września!

      03.09.2021

      Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań kończy się 30 września. Zostało już naprawdę niewiele czasu, aby wypełnić obowiązek spisowy.

      Spis powszechny trwa od początku kwietnia. W województwie mazowieckim do tej pory spisało się ponad 60% mieszkańców. Do spisania pozostaje więc jeszcze sporo osób, które najczęściej wiedzą o spisie, ale wypełnienie formularza odkładają na ostatnią chwilę. Warto jednak pamiętać, że im dłużej będziemy czekać, tym większe prawdopodobieństwo stresu i problemów związanych np. z logowaniem do aplikacji spisowej lub połączeniem z infolinią spisową w ostatnich dniach września.

      Jeszcze się nie spisałeś? Spodziewaj się rachmistrza

      Z osobami, które nie spisały się przez Internet, telefon lub w punkcie spisowym w urzędzie miasta/gminy, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (art. 17a ust. 1-3), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz. Dlatego nie warto zwlekać z wypełnieniem formularza, to zajmuje naprawdę tylko kilka minut!

      Spis powszechny – unikalne dane zbierane tylko raz na dziesięć lat

      Myślenie, że spis mnie nie dotyczy to błąd! Spis powszechny jest obowiązkowy dla każdego! Odbywa się on zaledwie raz na dziesięć lat. Wypełnienie formularza trwa kilka minut – czy to naprawdę dużo w porównaniu do czasu, jaki spędzamy np. oglądając przerwę reklamową w telewizji?  

      Zebrane w spisie powszechnym informacje służą do planowania i podejmowania działań dotyczących przyszłości naszych rodzin, edukacji, opieki zdrowotnej, nawet infrastruktury transportowej. Przykład? W trakcie spisu powszechnego będziemy proszeni o podanie miejsca zamieszkania oraz lokalizację miejsca pracy. Dzięki temu statystycy sprawdzą, jak wyglądają dojazdy do pracy na poziomie kraju, województwa, a nawet gminy. To z kolei pozwoli władzom lokalnym poznać potrzeby transportowe mieszkańców i organizować połączenia w regionie.

      Nie warto więc odkładać udziału w spisie na później. To jedyne badanie statystyczne, które daje nam możliwość wpływu na decyzje dotyczące naszego otoczenia. Następna taka szansa będzie dopiero za 10 lat!

      Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl

     • Początek roku szkolnego 2021/2022

      26.08.2021

      W środę, 1 września, rozpoczynamy nowy rok szkolny.

      Uczniów klas 1 i Ich Rodziców zapraszamy o godzinie 9.00 na krótką uroczystość na dziedzińcu szkoły, jeżeli pogoda będzie sprzyjająca (w przypadku deszczu na hali MOSiR lub sali gimnastycznej). Podczas uroczystości odbędzie się „Ślubowanie” wraz z pasowaniem na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Po spotkaniu uczniowie wraz z wychowawcami przejdą do sal lekcyjnych wskazanych w zamieszczonym niżej harmonogramie.

      Pozostałe klasy mają spotkania z wychowawcami według harmonogramu.

      Przypominamy, że wszystkich obowiązują zasady zachowania reżimu sanitarnego – obowiązkowa dezynfekcja rąk przy wejściu, maseczki dla uczniów w przestrzeni wspólnej oraz opiekunów i osób postronnych, zachowanie dystansu społecznego.

      1 września uczniowie otrzymają podręczniki szkolne. Konieczne jest więc, aby przynieśli ze sobą plecak lub torbę do zabrania tychże podręczników.

      Plan lekcyjny będzie udostępniony na stronie szkoły po 29 sierpnia 2021r.

      Listy oddziałów klasy 1 będą udostępnione na terenie szkoły 27 sierpnia o godz. 13.00.

       

     • Ostatnie pożegnanie

      23.08.2021

      Tu Ciebie nie ma, lecz jesteś przecież… i pozostaniesz w jasnym świecie.

      Jest coś, co mrokom się opiera, jest PAMIĘĆ. A ona nie umiera…

      21 sierpnia br. odbyło się ostatnie pożegnanie długoletniego nauczyciela muzyki w Szkole Podstawowej nr 1 – śp. Pana Wacława Chaberskiego, człowieka o niezwykłej osobowości, wielkim sercu, wrażliwości i mądrości.

      W czasie swojej wieloletniej pracy pedagogicznej starał się umuzykalniać i rozśpiewać młodzież ostrowskiej „Jedynki”. Z ogromnym sukcesem prowadził trzygłosowy chór oraz zespół muzyczny z sekcją mandolin, gitar i akordeonów. Jego pełna poświęcenia i pasji muzycznej praca wprowadzała naszych wychowanków w świat kultury i sztuki, w świat wartości istotnych do rozwoju osobowości młodego człowieka oraz nieustannie kształtowała ich wrażliwość i otwartość na to, co piękne i szlachetne.                                                                                                                               

      Śp. Pan Wacław Chaberski pozostanie na zawsze w naszych sercach i w naszej pamięci.

      W imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Pracowników Administracji i Obsługi oraz Wychowanków składamy najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim.

     • Spis nie wyklucza osób z niepełnosprawnością!

      17.08.2021

      Narodowy Spis Powszechny 2021 to jedyne badanie, które pozwoli poznać liczbę osób dotkniętych niepełnosprawnością oraz ich sytuację życiową. Aby ułatwić im udział w spisie, przygotowano szereg udogodnień: wsparcie tłumaczy Polskiego Języka Migowego, pomoc infolinii spisowej oraz możliwość obsługi formularza spisowego przez osoby niewidome.

      Temat niepełnosprawności jest bardzo istotną częścią Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). W formularzu pojawiają się m.in. pytania dotyczące zdolności wykonywania codziennych czynności oraz orzeczeń o niepełnosprawności. Nie należy się obawiać, że te wrażliwe dane będą komukolwiek przekazywane. Informacje dotyczące każdej osoby są w pełni anonimowe, bezpieczne i objęte tajemnicą statystyczną.

      Dlaczego warto odpowiedzieć na pytania o niepełnosprawność

      Dzięki NSP 2021 poznamy aktualną liczbę osób w Polsce z różnymi niepełnosprawnościami. Dowiemy się też dokładnie, jakie są ich rodzaje i przyczyny. Te informacje są niezwykle ważne i cenne z punktu widzenia osób o szczególnych potrzebach oraz organizacji działających na ich rzecz. Dzięki tym danym możliwe będzie planowanie i wspieranie dobrostanu osób z niepełnosprawnościami w danej gminie czy powiecie.

      Warto pamiętać, że temat naszej sprawności będzie coraz ważniejszy ze względu na postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Bardzo istotnym wyzwaniem będzie kształtowanie przestrzeni i infrastruktury społecznej w taki sposób, aby każda osoba, bez względu na stan zdrowia, mogła uczestniczyć w życiu swoich lokalnych społeczności. Takie badanie zdarza się raz na 10 lat.

      Spis przyjazny osobom z niepełnosprawnością

      Osoby z niepełnosprawnością mają w spisie powszechnym istotną rolę do odegrania. Aby ułatwić im wypełnienie obowiązku spisowego przygotowano szereg udogodnień.

      Z myślą o osobach niesłyszących lub niedosłyszących zapewniono wsparcie tłumacza Polskiego Języka Migowego (PJM). Wystarczy wypełnić formularz zamówienia kontaktu w języku migowym dostępny na stronie https://kontaktmigowy.stat.gov.pl/  i wybrać dogodny dla siebie termin spisu.

      Każdy Gminny Punkt Spisowy ma dostęp do tłumacza PJM on-line. Z tego rozwiązania można też skorzystać bezpośrednio z domu. Na stronie https://pjm.spis.gov.pl/ dostępne są również pytania do Narodowego Spisu Powszechnego 2021 przetłumaczone na Polski Język Migowy.

      Wsparciem dla osób o szczególnych potrzebach służy też infolinia spisowa – obowiązek spisowy można wypełnić dzwoniąc pod numer 22 279 99 99. Najpierw trzeba wybrać klawisz „1”, aby wybrać „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”, potem znów wybieramy „1”, czyli „Spisz się przez telefon”.

      Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano formularz spisowy w specjalnie dostosowanej dla nich formie. Jest on zgodny ze standardem WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines).

      Wsparcie organizacji lub rodziny

      W razie wątpliwości co do spisu można się też zwrócić do organizacji wspierających osoby niepełnosprawne. Powinny one mieć wiedzę o NSP 2021 i udogodnieniach przygotowanych dla osób niepełnosprawnych.

      W wypełnieniu obowiązku spisowego mogą pomóc członkowie rodziny lub inne bliskie osoby. Formularz spisowy może wypełnić inna osoba, oczywiście za wiedzą osoby spisywanej i zgodnie z udzielonymi przez nią odpowiedziami. Wsparcia mogą też udzielić organizacje wspierające osoby o szczególnych potrzebach.

      W spisie liczy się każda osoba i każda jest tak samo ważna. Pamiętajmy o tym, aby nikogo nie wykluczać i pomóc osobom jeszcze nie spisanym.

     • Spis powszechny to szansa, a nie inwigilacja

      17.08.2021

       

      Pierwszy spis powszechny odbył się w Polsce równo 100 lat temu. Zarówno wtedy, jak i dziś, celem było i jest poznanie sytuacji polskiego społeczeństwa, aby potem prowadzić skuteczne działania wspierające jego rozwój. Jeśli zatem leży Ci na sercu przyszłość Twojej rodziny, gminy, miasta i całego kraju, powinieneś jak najszybciej wypełnić obowiązek spisowy.

      Każdy ma prawo do wątpliwości i nie ma nic złego w stawianiu pytań o sensowność i legalność Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Należy jednak podejść do tego poważnie i rzetelnie, a nie opierać się na „sensacyjnych” opiniach internetowych anonimów.

      1. Bądź świadomym obywatelem i korzystaj z wiarygodnych źródeł

      Internet jest kopalnią wiedzy i informacji, ale trzeba umieć z niego korzystać, aby nie dać się zmanipulować fake newsom. Jeśli szukasz informacji o spisie powszechnym, wejdź na stronę internetową https://spis.gov.pl i sprawdź  aktualności oraz dział poświęcony najczęściej zadawanym pytaniom. Informacji szukaj też na stronach internetowych gmin.

      W Internecie i mediach społecznościowych trafisz zapewne na opinie straszące inwigilacją czy rzekomo nielegalną ingerencją w prywatność. Czytając takie twierdzenia zastanów się jednak, czy ktoś nie robi tego tylko po to, żeby się Twoim kosztem wypromować, zwiększyć ruch na swojej stronie lub szerzyć wśród Polaków świadomą dezinformację.

      1. Czy spis jest legalny? Czytaj przepisy, a nie opinie anonimów

      Statystyka publiczna ma pełne prawo do zadawania pytań zawartych w formularzu spisowym na podstawie Ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Informacje zbierane w spisach powszechnych są też wyłączone z obowiązywania przepisów RODO. W przypadku tematów objętych szczególną ochroną (stan zdrowia, wyznanie religijne, związki niesformalizowane) możemy wybrać opcję „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”.

      Warto jednak również i w tych pytaniach podawać zgodną z rzeczywistością odpowiedź. Te informacje będą w pełni bezpieczne i anonimowe.

      1. Nikt nie pozna danych o Tobie

      Jednostkowe informacje o Tobie nie będą przekazywane jakiejkolwiek instytucji czy osobie! Wszystkich pracowników statystyki publicznej obowiązuje tajemnica statystyczna, za złamanie której grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli dane zostaną przekazane celowo i dla zysku, wtedy kara jest zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 5.

      Tajemnica statystyczna jeszcze nigdy w historii nie została złamana! Znane są przypadki, kiedy Prezesi GUS płacili kary za odmowę przekazania danych jednostkowych organom ścigania czy innym urzędom.

      To, co jest przekazywane na zewnątrz i udostępniane, to wartości uogólnione w postaci wskaźników, sum i średnich.

      Wszystkie informacje pochodzące z NSP 2021 będą zapisane na serwerach zlokalizowanych w Polsce, zaś oprogramowanie spisowe tworzyli wyłącznie pracownicy Centrum Informatyki Statystycznej.

      1. Twój udział naprawdę się liczy!

      Osoby, które negują potrzebę przeprowadzania spisu powszechnego, powinny sobie zadać pytanie, co byłoby, gdyby go nie organizowano. Jak mogłoby funkcjonować nasze państwo bez wiedzy o tym, ile osób w nim mieszka, jak wyglądają nasze rodziny czy w jakich warunkach mieszkamy? Rządzący na poziomie kraju czy gminy, bez względu jaką partię reprezentują, korzystają z informacji uzyskanych w spisie przez kolejne 10 lat. Na ich podstawie będą dzielić środki finansowe i podejmować decyzje mające wpływ na życie każdego z nas. 

      1. Spis nie prześwietla Twojego majątku

      Nie jest prawdą, że w spisie są pytania o majątek, zarobki, konto bankowe, posiadanie działek, samochodów czy kosztowności. Można to łatwo sprawdzić na stronie https://spis.gov.pl/ w wykazie pytań lub podczas spisu. Informacji spisowych nie da się więc wykorzystać do planowania jakichkolwiek nowych podatków.

      Statystyka publiczna nie interesuje się też legalnością pobytu obcokrajowców. Mieszkający w Polsce cudzoziemcy nie mają w związku ze spisem powodów do obaw i powinni wypełnić jak najszybciej ten obowiązek.

      Jeśli podczas wywiadu padną pytania o majątek danej osoby lub status pobytu obcokrajowca w Polsce, to znaczy, że rachmistrz przekroczył swoje uprawnienia lub rozmowa jest prowadzona z nieuprawnioną osobą.

      1. Spis zajmie Ci tylko 10 minut!

      Spis jest naprawdę łatwy! Średnio spokojne wypełnienie formularza zajmuje 10-15 minut. Możesz to zrobić przez komputer, telefon lub podczas bezpośredniej rozmowy z rachmistrzem. Pomoże ci w tym rachmistrz lub urzędnik w gminie. Wybierz metodę najlepszą dla siebie:

      • Internet i formularz na stronie spis.gov.pl
      • Infolinię 22 729 99 99 i rozmowę z urzędnikiem Urzędu Statystycznego
      • Punkt spisowy i spisanie się z pomocą urzędnika gminnego
      • Rozmowę telefoniczną z rachmistrzem spisowym. Rachmistrz dzwoni z nr. 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
      • Bezpośrednią rozmowę z rachmistrzem.

      Pamiętaj, że udzielonych i zatwierdzonych odpowiedzi nie można już poprawiać. Dlatego przez te kilka minut spisu skoncentruj się tylko na tym zadaniu.

      1. Zaufaj rachmistrzowi – jego zadaniem jest Ci pomóc

       

      Rachmistrzowie to nie oszuści! Ich praca polega na tym, żeby docierać do osób, które z jakichś powodów nie wypełniły obowiązku spisowego i im pomóc.

      Oczywiście mogą zdarzyć się przypadki podszywania się pod rachmistrza i zawsze trzeba zachować ostrożność. Jeśli masz obawy co do rozmowy z rachmistrzem, zweryfikuj jego tożsamość:
      - na stronie https://spis.gov.pl/ w zakładce „Sprawdź tożsamość rachmistrza”,
      - poprzez infolinię statystyczną pod numerem 22 279 99 99,
      - kontaktując się z Gminnym Biurem Spisowym.

      Rachmistrz zadzwoni z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Ze względu na skalę przedsięwzięcia oraz liczbę połączeń z tych numerów niektóre telefony mogą wskazywać te numery jako zagrożenie lub spam. Jeśli zadzwoni jeden z dwóch wspomnianych numerów, odbierz połączenie bez zbędnych obaw.

      Spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to on poprowadzi nas po całym formularzu spisowym. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do treści pytań, możemy od razu poprosić rachmistrza o wyjaśnienie.

      Pomoc rachmistrza jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie używając komputera i Internetu. Formularz spisowy jest bowiem dostępny wyłącznie w formie elektronicznej – jeśli nie umiemy się spisać samodzielnie, należy bezwzględnie skorzystać z pomocy rachmistrza.

      1. Z rachmistrzem oszczędzisz swój cenny czas

      Ze wsparcia rachmistrza powinny też skorzystać te osoby, które cierpią na chroniczny brak wolnego czasu. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że pośpiech i niedokładnie czytanie treści pytań na formularzu spisowym są najczęstszą przyczyną pomyłek popełnianych przez mieszkańców przy jego wypełnianiu. W praktyce skutkuje to dodatkowymi telefonami na infolinię spisową i próbą poprawy błędnych zapisów za pośrednictwem konsultanta.

      Przeszkolony rachmistrz przeprowadzi nas bezpiecznie przez pytania spisowe, przeczyta je dokładnie wraz z odpowiedziami, wyjaśni wątpliwości, zaznaczy za nas odpowiedzi. Co więcej, odbierając telefon od rachmistrza i spisując się z jego pomocą nie ponosimy kosztu rozmowy. Możemy zatem bez pośpiechu wypełnić formularz i pytać rachmistrza o wszystko, z czym mamy problem.

      1. Nie czekaj do września

      Nie jest prawdą, że we wrześniu każdy będzie mógł się wygodnie spisać sam lub przez telefon. Może się bowiem okazać, że osób, które zostawiły sobie spis na ostatnią chwilę, jest na tyle dużo, że ograniczona będzie dostępność rachmistrzów i konsultantów telefonicznych. Będzie wprawdzie funkcjonować samospis internetowy, ale w tej opcji nie możemy liczyć na wsparcie rachmistrza i wszystkie wątpliwości będziemy musieli sobie wyjaśnić sami.

      Pamiętaj też, że jeśli skontaktuje się z Tobą rachmistrz (osobiście lub telefonicznie), nie możesz mu odmówić i musisz się spisać od razu!

      1. Za odmowę spisu grozi Ci nawet 5 tys. zł grzywny!

      Ustawa o statystyce publicznej w artykule 57 jasno określa, że kto wbrew obowiązkowi odmawia udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie. Jej wysokość każdorazowo określa sąd w odrębnym postępowaniu administracyjnym i może sięgnąć nawet 5 tys. złotych!  

       

      Nie bój się spisu! Pamiętaj o najważniejszych zasadach:

      1. Bądź świadomym obywatelem i korzystaj z wiarygodnych źródeł
      2. Czy spis jest legalny? Czytaj przepisy, a nie opinie anonimów
      3. Nikt nie pozna danych o Tobie
      4. Twój udział naprawdę się liczy!
      5. Spis nie prześwietla Twojego majątku
      6. Spis zajmie Ci tylko 10 minut!
      7. Zaufaj rachmistrzowi – jego zadaniem jest Ci pomóc
      8. Z rachmistrzem oszczędzisz swój cenny czas
      9. Nie czekaj do września
      10. Za odmowę spisu grozi Ci nawet 5 tys. zł grzywny!
     • Dlaczego w spisie powszechnym są pytania o mieszkanie?

      11.08.2021

      Każdy zdaje sobie sprawę, że mieszkania nie są zwykłym towarem czy dobrem konsumpcyjnym. Warunki, w jakich mieszkamy, mają ogromny wpływ na nasze życie rodzinne i zawodowe. Dlatego informacje o mieszkaniach zbierane były we wszystkich spisach powszechnych w naszym kraju już od 100 lat!

      Obecnie temat mieszkań, ich cen i dostępności wzbudza wiele emocji. Z tego powodu narasta wiele mitów na temat pytań o mieszkania w spisie powszechnym. Jeśli ktoś podejrzewa, że w ten sposób ktoś zamierza kontrolować jego majątek lub zbiera informacje do podatku katastralnego, to koniecznie powinien przeczytać tekst do końca.

      Po co komu wiedza o mieszkaniach?

      Pełna nazwa spisu – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – pokazuje, jak ważne w spisie jest zbadanie sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Ma ona bowiem ogromne przełożenie na sytuację społeczną oraz demograficzną naszego kraju.

      Od sytuacji mieszkaniowej uzależniona jest często decyzja o założeniu lub powiększeniu rodziny. Jest to kwestia nie tylko metrażu, ale też sytuacji własnościowej – brak własnego lokum, może zniechęcać do decyzji o małżeństwie czy dzieciach.

      Mieszkanie – a raczej jego lokalizacja – determinuje też życie zawodowe. Jeśli miejsce zamieszkania jest dobrze skomunikowane, położone blisko dużego lokalnego rynku pracy, znacznie łatwiej o atrakcyjne i dopasowane do naszych preferencji zatrudnienie. Łatwiej też planować komunikację publiczną.

      Ogólnie znany jest fakt, iż mamy do czynienia z poważnym deficytem mieszkań – dzięki spisowi powszechnemu mamy możliwość dokładnie poznać jego skalę, a także miasta i gminy, w których ten problem jest szczególnie odczuwalny.

      Pytanie o powierzchnię mieszkania

      Celem pytania o powierzchnię mieszkania nie jest poznanie jego wartości, która zależy od wielu innych czynników. Chodzi tu przede wszystkim o zbadanie warunków, w jakich mieszkają Polacy. Przykładowo 30-metrowe mieszkanie dla jednej osoby może być względnie komfortowe, dla 5-osobowej rodziny będzie zdecydowanie za ciasne.

      Spis a podatek katastralny

      W wielu internetowych wypowiedziach pojawia się temat rzekomego związku spisu powszechnego i planów wprowadzenia podatku katastralnego. Łączenie tych dwóch wątków nie ma jednak żadnego racjonalnego uzasadnienia. W formularzu spisowym NIE MA PYTAŃ O WSZYSTKIE POSIADANE NIERUCHOMOŚCI ANI O ICH WARTOŚĆ. Pytanie spisowe na temat własności dotyczy jedynie mieszkania, w którym mieszkamy. Celem tego pytania nie jest badanie majątku Polaków, tylko sprawdzenie, jak wiele osób i rodzin mieszka we własnych mieszkaniach.

      Warto też pamiętać, że stan prawny nieruchomości (w tym kwestie własności) jest precyzyjnie opisany w księgach wieczystych. Jeśli ktoś zatem myśli, że podatek katastralny byłby kiedykolwiek wprowadzony, to głównym źródłem informacji o właścicielach nieruchomości byłyby właśnie księgi wieczyste, a nie, dość oszczędne w tym zakresie, dane spisowe. Należy podkreślić, że wszystkie zbierane informacje są CHRONIONE TAJEMNICĄ STATYSTYCZNĄ – więc nie ma możliwości, by informacje dotyczące pojedynczych mieszkań czy nieruchomości były przekazywane poza statystykę publiczną.

      Ze względu na duże znaczenie, pytania o mieszkanie były we wszystkich spisach powszechnych od 1921 roku. Nie jest to temat nowy. Nie ma zatem żadnego powodu do obaw i zwlekania ze spisem do września. W razie wątpliwości co do pytań dotyczących naszego mieszkania, warto zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.

     • Nie czekaj do września, spisz się już teraz!

      11.08.2021

       

      Lubisz załatwiać sprawy przez Internet? Czy wolisz dzwonić i ustalać wszystko telefonicznie? A może najwyżej stawiasz osobisty kontakt i bezpośrednią rozmowę? Niezależnie od indywidualnych preferencji, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie sposób, aby wypełnić obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań (NSP 2021). Najważniejsze, aby zrobić to szybko i nie narażać się na karę grzywny.

      Rachmistrzowie spisowi dość często spotykają się z odmową od osób, które twierdzą, że mają na to czas do 30 września. Jest to rzeczywiście termin końcowy NSP 2021, ale kontakt od rachmistrza oznacza, że nie można już czekać dłużej i należy spisać się z jego pomocą.

      Osoby, do których rachmistrz jeszcze nie dotarł, powinny z kolei pamiętać, że wygodniej spisać się samemu i warto to zrobić jak najszybciej. Czekanie ze spisem do końca września może zakończyć się tym, że ostatecznie zapomni się o tym obowiązku.

      Internet - szybko, wygodnie i od ręki

      Podstawową metodą spisową jest formularz online dostępny na stronie https://spis.gov.pl/. Aplikacja działa 24 godziny na dobę, od momentu pierwszego logowania mamy 14 dni na dokończenie spisu. Jest to metoda najwygodniejsza i nie wymaga kontaktu z rachmistrzem.

      Zadzwoń i spisz się!

      Samospis przez telefon to odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza. Z tej możliwości powinny też skorzystać osoby, które rozpoczęły spis samodzielnie przez Internet, nie dokończyły formularza, minęło już 14 dni od momentu logowania i ponowny dostęp do aplikacji spisowej został zablokowany. Wystarczy wybrać numer infolinii spisowej 22 279 99 99, wcisnąć klawisz „1” („Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”), potem znów „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. Po zgłoszeniu się konsultanta możemy rozpocząć spis lub dokończyć pytania w zablokowanym formularzu.

      Czekają na Ciebie w urzędzie miasta/gminy

      Przewidziano również możliwość spisania się w urzędzie gminy/miasta. W każdej gminie i mieście w Polsce funkcjonuje stanowisko spisowe, a wsparciem służy przeszkolony pracownik urzędu. Na wizytę warto się wcześniej umówić telefonicznie. W okresie letnim wiele gmin organizuje też mobilne punkty spisowe m.in. w parkach, na osiedlach czy imprezach plenerowych, zamieszczając informacje o takich działaniach (termin i miejsce) na swojej stronie internetowej czy w mediach społecznościowych.

      Rachmistrzowie przychodzą i dzwonią, aby pomóc

      Rachmistrzowie spisowi pracują w terenie i telefonicznie. Ta metoda spisu jest skierowana przede wszystkim do dwóch grup mieszkańców. Pierwszą są osoby przyzwyczajone do tradycyjnej formy spisu, czyli bezpośredniej rozmowy z rachmistrzem. Takich osób jest wciąż sporo, dlatego mimo szybko postępującej informatyzacji, rachmistrzowie pozostają istotnym elementem spisów powszechnych w Polsce.

      Druga grupa, dla której rachmistrzowie będą stanowić cenną pomoc, to wszystkie osoby, które przekładają spis w nieskończoność. Powinny skorzystać z tej okazji i z pomocą rachmistrza wywiązać się wreszcie z tego obowiązku.

      Czekanie może kosztować nawet 5 tys. zł!

      Dlaczego tak ważne jest, aby spisać się jak najszybciej i nie czekać z tym do ostatniego dnia spisu? Jeśli przegapimy termin i przypomnimy sobie o spisie już po jego zakończeniu, popełniamy wykroczenie. A to może oznaczać grzywnę - jej wysokość zależy od decyzji sądu i może sięgać nawet 5 tys. złotych. Również odmowa udzielona rachmistrzowi jest traktowana jako niewywiązanie się z obowiązku spisowego, dlatego nie warto zwlekać. Do wyboru mamy kilka metod spisowych. Wybierzmy odpowiednią dla siebie, spiszmy się i w spokoju cieszmy letnim wypoczynkiem.

     • Zaproszenie do Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”

      29.07.2021

      Pierwszym przystankiem Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest Ostrów Mazowiecka. Mobilne centrum zawita do nas w najbliższą sobotę 31 lipca i zostanie na 3 dni, do 2 sierpnia włącznie. Wspólnie z Biurem Programu „Niepodległa” zapraszamy do odwiedzin niezwykłego mobilnego centrum edukacyjnego, wystawy wybranych eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP.

      Wyjątkowe muzeum na kołach tylko w tym roku dotrze do 20 miast i kurortów wypoczynkowych od Mazowsza, przez Warmię i Mazury, Pomorze, Lubuskie, Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę i Świętokrzyskie, by wrócić jesienią na Mazowsze. – Niepodległa zawsze stawiała sobie za cel wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych tak, by wszyscy Polacy mogli przyłączyć się do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy naszej państwowości. Stąd programy dotacyjne, z których na przestrzeni zaledwie kilku lat skorzystało już ponad 1000 instytucji lokalnych i regionalnych – wyjaśnia Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Tym razem chcemy zaproponować Polakom nieco inne spojrzenie na historię naszego kraju, a zwłaszcza kształtowania się Polski sto lat temu. Chcemy zachęcić ich do zapoznania się z wybranymi aspektami historii poprzez technologię. Stąd plan, by w tym roku rozpocząć projekt mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Tylko w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, do początku października multimedialne muzeum na kołach odwiedzi 20 miast w całym kraju. W każdym naszym przystanku, przez 3 dni, każdy zainteresowany będzie mógł poznać kawałek naszej niecodziennej historii z czasów odbudowy Polski po Wielkiej Wojnie – dodaje dyrektor Kowalski.

      Mobilne centrum edukacyjne „Niepodległej”, umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

       Podczas podróży po Polsce nie możemy zapomnieć o lokalnych bohaterach z czasów międzywojnia. Zebraliśmy informacje i zdjęcia blisko 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, które odwiedzamy. Przypominamy sylwetki działaczy, nauczycieli, inżynierów czy społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. To również im winniśmy wdzięczność za rozwój kraju po odzyskaniu niepodległości – opowiada Jan Kowalski. – A jakby tego było mało, postanowiliśmy również w pewnym stopniu przywrócić marszałka Józefa Piłsudskiego do życia, bowiem gości Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku – dodaje dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

      Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Całość wystawy zamyka strefa zabawy z foto-budką, która uwieczni i wyśle na podany adres mailowy nasze zdjęcie z jednym z ojców niepodległości.

      „Niepodległa” zaplanowała 20 przystanków na trasie Wirtualnego Teatru Historii. Pierwsze w kolejności będą:

      • Ostrów Mazowiecka - 31.07-02.08.2021
      • Suwałki - 03-05.08.2021
      • Augustów - 06-08.08.2021
      • Olsztyn - 09-11.08.2021
      • Puck - 14-16.08.2021
      • Lębork - 17-19.08.2021

      Wystawę można zwiedzać w Ostrowi Mazowieckiej na placu przed budynkiem MOSiR przy ul. Trębickiego, w godzinach:

      • 31 lipca: 12:00 – 18:00
      • 1 sierpnia: 10:00 – 18:00
      • 2 sierpnia: 10:00 – 16:00

      Koniec tegorocznej trasy zaplanowano na początku października. Informacji o dokładnych lokalizacjach w danych miejscowościach, jak również o kolejnych przystankach, można szukać na stronie niepodlegla.gov.pl w specjalnej zakładce poświęconej Wirtualnemu Teatrowi Historii „Niepodległa”.

      Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie jest możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego oraz do zapisów regulaminu, który jest dostępny przy wejściu.

      Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. 

       

      Źródło: Rzecznik Prasowy Biura Programu „Niepodległa”, e-mail: kwnuk@niepodlegla.gov.pl

     • Nakręć film o spisie i wygrywaj!

      12.07.2021

      Taka historia zdarza się raz na 10 lat! Przygotuj krótki maksymalnie dwuminutowy film zachęcający do udziału w spisie powszechnym. Masz szanse na atrakcyjne nagrody, w tym telewizyjną emisję Twojego dzieła!

      Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to dla każdego z nas dobra okazja do zastanowienia się nad naszym życiem: sięgnięcia do wspomnień z przeszłości, ale też snucia planów na najbliższe lata. To także moment refleksji, nie tylko nad naszą przyszłością, ale również  naszego kraju oraz miejsca, w którym mieszkamy: naszej gminy, miasta lub wsi. To właśnie w oparciu o dane przekazywane w spisie będą podejmowane decyzje dotyczące przyszłości i rozwoju Twojej miejscowości, mające w konsekwencji wpływ m.in. na jakość Twojego życia. Dlatego spis jest tak ważny i należy wziąć w nim udział!

      Na czym polega konkurs?

      Wystarczy telefon, tablet lub kamera i…dobry pomysł! Zadanie konkursowe polega na wykonaniu filmu za pomocą dowolnego urządzenia, w dowolnej technice, który w sposób oryginalny, kreatywny, ciekawy i przyciągający uwagę odbiorcy będzie zachęcać do udziału w NSP 2021. Dopuszczalna jest każda forma artystyczna, np. film, teledysk, reportaż, animacja, itp.

      Długość filmu nie może przekroczyć 2 minut, zaś jego wielkość 500 MB. Maksymalna jakość nagrania: Full HD.

      Kto może wziąć udział?

      Konkurs jest organizowany dla ogółu społeczeństwa bez ograniczeń wiekowych.

      Jak się zgłosić?

      Wystarczy wypełnić formularz internetowy na stronie: https://warszawa.stat.gov.pl, zapoznać się z regulaminem i załącznikami oraz zaakceptować ich treść. Przez ten sam formularz można w prosty sposób zapisać plik filmowy. Termin zgłoszeń upływa 31 lipca 2021 roku.

      Jakie są nagrody?

      Zwycięski film poznamy 12 sierpnia. Zostanie on wyemitowany na antenie TVP3 Warszawa oraz na kontach w mediach społecznościowych (Facebook i Twitter) Urzędu Statystycznego w Warszawie i Telewizji Polskiej. Laureaci konkursu mogą liczyć na następujące nagrody rzeczowe: dysk twardy 1 TB, markowy głośnik i słuchawki bezprzewodowe, Power Bank VIP, myszka bezprzewodowa na Bluetooth, ładowarka indukcyjna oraz atrakcyjny zestaw upominków promujących NSP 2021.

      Pozwól zadziałać swojej wyobraźni! Planem filmowym może być całe Twoje otoczenie: dom, gmina, miasto czy wieś. Najważniejsze, by po Twoim filmie każdy chciał się spisać!

     • Półmetek spisu - zaczyna się wyścig z czasem

      12.07.2021

      Miłośnicy piłki nożnej wiedzą, że druga połowa meczu jest znacznie ważniejsza i bardziej emocjonująca. Podobnie jest z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Druga połowa NSP 2021 (lipiec-wrzesień) będzie czasem bardzo intensywnych starań o pełny stuprocentowy wynik. Wciąż bowiem obowiązku spisowego nie wypełniło niespełna 60% mieszkańców Mazowsza.

      Na tle mieszkańców kraju mamy pewne powody do zadowolenia z naszej postawy. Obowiązek spisowy wypełniło ponad 2 miliony mieszkańców, a z odsetkiem spisanych osób na poziomie ponad 40%, Mazowsze zajmuje pozycję wicelidera – lepsze jest tylko znacznie mniejsze województwo opolskie. .

      Najlepsze wyniki w małych gminach

      Na początku NSP 2021, gdy funkcjonował tylko samospis internetowy i telefoniczny, najbardziej aktywne były duże miasta oraz gminy z metropolii warszawskiej. Gdy pracę rozpoczęli rachmistrzowie, do walki o czołowe miejsca z powodzeniem włączyły się mniejsze gminy. Na koniec czerwca pierwszą najlepszą trójkę Mazowsza stanowiły gminy wiejskie: Młynarze (powiat makowski), gdzie spisało się 83% mieszkańców, Jabłonna Lacka (powiat sokołowski) 82% oraz Czernice Borowe (powiat przasnyski) i Rzewnie (powiat makowski) po 76%.

      Wśród dużych miast  Mazowsza zdecydowanie najlepszym wynikiem może się pochwalić Warszawa (44%). W tej grupie – z wyjątkiem stolicy – odsetek spisanych osób jest generalnie nieco niższy niż średnia wojewódzka: w Siedlcach było to 39%, w Radomiu i Ostrołęce 37%, zaś w Płocku 35%.

      Samospis internetowy najpopularniejszy

      Podstawową i najpopularniejszą metodą udziału jest samospis internetowy dostępny na stronie https://spis.gov.pl/. Nie powinno to dziwić, bo jest to metoda obowiązkowa, ale też najwygodniejsza.

      Z internetowej aplikacji spisowej skorzystało na Mazowszu ponad 1,5 mln mieszkańców, czyli 70% spisanych dotychczas osób. Najczęściej z tej metody korzystali mieszkańcy Ząbek, Lesznowoli i Warszawy (po około 40%).

      Niedoceniony samospis telefoniczny

      Równolegle z samospisem internetowym działa samospis telefoniczny za pośrednictwem infolinii statystycznej (nr 22 279 99 99). Choć jest prawie tak samo wygodny jak aplikacja internetowa, to cieszy się popularnością głównie wśród osób starszych. W gronie spisanych osób tę metodę wybrało 6% mieszkańców Mazowsza.

      Rachmistrzowie dają radę!

      Wkład rachmistrzów w prace spisowe pozostaje niezwykle istotny, zwłaszcza w mniejszych gminach.

      Początkowo rachmistrzowie kontaktowali się tylko telefonicznie. Dzięki poprawie sytuacji epidemicznej od czerwca trwają wywiady bezpośrednie. Jak dotąd rachmistrzowie terenowi spisali ponad 23% mieszkańców województwa mazowieckiego. Oznacza to, że co piąty spisany jak dotąd mieszkaniec Mazowsza to efekt pracy rachmistrzów terenowych. Najbardziej aktywni byli oni w gminach: Jabłonna Lacka – spisali tu 70% mieszkańców, Młynarze – 64% oraz Czernice Borowe i Rusinów – po 60%.

      Gramy do końcowego gwizdka!

      Ostatnie trzy miesiące NSP 2021 będą czasem wytężonych starań o każdy pojedynczy wypełniony formularz spisowy. Osoby, które nie wypełniły obowiązku spisowego, powinny to jak najszybciej nadrobić pamiętając, że biorąc udział w spisie mają wpływ na przyszłość swoją i swoich bliskich. Dane spisowe będą bowiem wykorzystywane przez kolejnych 10 lat  m.in. przy podejmowaniu decyzji o rozbudowie dróg, szkół, przedszkoli, bibliotek, dostępności do wielu usług publicznych, czy podziale środków na lokalne inwestycje.

      Jeśli z kimś skontaktuje się rachmistrz, należy się zgodzić na rozmowę i od razu spisać. Pamiętajmy, że jego podstawowym zadaniem jest udzielnie nam pomocy i wsparcia w wypełnianiu formularza. Nie warto czekać z udziałem w spisie do końca września. Zrób to jak najszybciej i miej spokojne wakacje oraz poczucie dobrze wypełnionego obowiązku. 

      Dlatego nie czekaj – poczuj się częścią drużyny „Mazowsze” i spisz się już teraz!

     • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

      28.06.2021

      Dnia 25 czerwca 2021 roku o godz. 9 na szkolnym dziedzińcu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Niestety z przyczyn pandemicznych w  apelu brali udział tylko uczniowie klas ósmych. Pozostali odebrali swoje świadectwa na spotkaniach z wychowawcami w klasach.

      Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Ewa Subda, witając uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przybyłych gości. Podziękowała gronu pedagogicznemu i ósmoklasistom za pracę, czasem wymagającą wielu wyrzeczeń i poświęceń, którą musieli wykonać w tym trudnym dla nas wszystkich roku.

      Następnie wręczono zasłużonym uczniom nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie, za frekwencję, uczestnictwo w zawodach sportowych, zaangażowanie w wolontariacie i służbę w poczcie sztandarowym.

      Uroczystość poprowadziły p. Beata Rydzewska oraz p. Katarzyna Brzostek. Apel uświetniły występy zespołu Grazioso przygotowanego przez p. Katarzynę Trętowską.

       

      Katarzyna Nagórka

     • NSP 2021

      24.06.2021

      Spisz się, jeśli nie chcesz zapłacić grzywny!

      Obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) jest nałożony na Ciebie mocą ustawy. Jeśli uporczywie będziesz odmawiać spisania się, grozi Ci kara grzywny w wysokości nawet do 5 tys. złotych! Już trwają przygotowania pierwszych wniosków do sądu.

      Mimo zbliżającego się półmetka NSP 2021 wielu mieszkańców nie wypełniło jeszcze obowiązku spisowego. Tłumaczenia są z reguły podobne : „brakuje mi czasu”, „zrobię to we wrześniu” lub „poczekam na rachmistrza”. Ryzyko jest jednak takie, że w końcu zapomnimy się spisać. A z tym wiążą się określone konsekwencje.

      Jakim prawem?

      Obowiązek spisowy jest zapisany w ustawie o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (art. 3). Zgodnie zaś z ustawą o statystyce publicznej „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie” (art. 57).

      Z osobami, które nie spisały się przez Internet lub telefon, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Jeśli w trakcie rozmowy z rachmistrzem będziemy na różne sposoby unikać udziału w spisie, jest to równoznaczne z odmową, co może skutkować przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania. Podstawą do takiego działania jest zapis z art. 17a ustawy narodowym spisie powszechnym: „Osoba fizyczna objęta spisem powszechnym nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu powszechnego z zastosowaniem metody wywiadu bezpośredniego lub metody wywiadu telefonicznego”.

      Skąd kwota 5 tys. złotych możliwej grzywny? W Kodeksie wykroczeń znajdujemy zapis: „Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych” (art. 24).

      Wszystko jest zatem precyzyjnie uregulowane i nie ma podstaw do kwestionowania zarówno obowiązku spisowego, jak i karania za unikanie spisu.

      Chcesz uniknąć grzywny?

      Po prostu spisz się! W dowolny sposób – najlepiej od razu przez Internet na stronie https://spis.gov.pl/, w punkcie spisowym w Urzędzie Gminy/Miasta lub przez infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99. Nie odmawiaj rozmowy z rachmistrzem. Skontaktuje się on z Tobą osobiście lub zadzwoni, a na wyświetlaczu telefonu pojawi się numer 22 828 88 88 lub numer infolinii spisowej. Pamiętaj, że Rachmistrz chce Ci pomóc w spisie! Jeśli jesteś w danej chwili zajęty i nie masz czasu, ustal inny możliwie szybki termin rozmowy.  

      Co zrobi rachmistrz, gdy odmówisz?

      Rachmistrz przy każdej odmowie spisania się (również w trakcie rozmowy telefonicznej, kiedy argumentujesz, że do końca spisu masz jeszcze czas) ma obowiązek przygotować specjalną notatkę urzędową. Na jej podstawie będą kierowane do sądu wnioski o ukaranie. Niestety jest już kilka przypadków wszczęcia takiej procedury.

      Czy warto ryzykować konieczność wizyt w sądzie, składania zeznań i płacenia wysokiej grzywny? Odpowiedz sobie sam.

       

      Rachmistrzowie ruszają w teren!

      Pomimo że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) trwa od 1 kwietnia, praca rachmistrzów terenowych była wstrzymana. Powód był oczywisty – pandemia. Wraz z poprawą sytuacji epidemicznej zezwolono rachmistrzom na prowadzenie wywiadów bezpośrednich. W województwie mazowieckim ruszają oni w teren od 23 czerwca.

      Wiele osób czeka ze spisem, bo chcą to zrobić w bezpośredniej rozmowie i przy wsparciu rachmistrza. Będzie to w końcu możliwe! W przypadku województwa mazowieckiego osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku spisowego, mogą spodziewać się wizyty rachmistrza począwszy od 23 czerwca. Nie ma absolutnie żadnych powodów do obaw – rachmistrz przychodzi, by służyć pomocą.

      Czy wizyta rachmistrza jest bezpieczna?

      Rachmistrzowie są przygotowani do pracy w reżimie epidemicznym. Wchodząc do mieszkania będą mieć założone maski i będą zachowywać bezpieczny odstęp. Odpowiedzi na spisowe pytania będą wprowadzane przez rachmistrza do aplikacji internetowej. Nie ma więc konieczności dotykania i podpisywania żadnych dokumentów!

      Jeśli mamy wątpliwość, czy to prawdziwy rachmistrz, można to w prosty sposób zweryfikować.

      Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

      Każdy rachmistrz posiada identyfikator i powinien on być okazany na samym początku rozmowy. Dane z identyfikatora możemy zweryfikować na dwa sposoby. Pierwszym jest internetowa aplikacja „Sprawdź tożsamość rachmistrza”, dostępna na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. Druga opcja weryfikacji rachmistrza to infolinia spisowa pod numerem telefonu 22 279 99 99.

      Nie odmawiaj rachmistrzowi

      Rachmistrzowie będą docierać do tych osób, które jeszcze się nie spisały. Warto skorzystać z tej możliwości i wypełnić obowiązek spisowy, aby nie myśleć o tym podczas wakacji.

      Nie należy odmawiać rachmistrzowi. Wyjątkowo – jeśli mamy uzasadniony powód – możemy poprosić o przełożenie kontaktu na inny możliwie szybki termin. Unikanie na różne sposoby udzielenia odpowiedzi podczas rozmowy z rachmistrzem spisowym skutkuje przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie.

      Rachmistrz przychodzi do Ciebie, aby Ci pomóc. Dlatego warto pamiętać o wzajemnej życzliwości.

      To ostatnia szansa! Spisz się i wygraj samochód w Loterii NSP 2021!

      Spisując się przez Internet w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) nie tylko wypełniasz ciążący na Tobie obowiązek, ale dajesz też sobie szansę na atrakcyjne nagrody (w tym samochód!). Wystarczy pobrać unikatowy kod potwierdzający samospis internetowy i zarejestrować się w spisowej loterii. Masz na to czas tylko do 7 lipca!

      Udział w NSP 2021 jest Twoim obowiązkiem i należy go jak najszybciej wypełnić. Warto to zrobić przez Internet - jeśli skorzystasz z samopisu internetowego dostępnego na stronie https://spis.gov.pl/, uzyskasz prawo do udziału w Loterii NSP 2021.

      Zgłoszenia tylko do 7 lipca!

      Jeśli chcesz skorzystać z wyjątkowej okazji i mieć szansę na wygraną, musisz się spieszyć! Zgłoszenia chętnych do udziału w Loterii NSP 2021 będą przyjmowane tylko do 7 lipca 2021 r.

      Pamiętaj, że warunkiem udziału jest wcześniejsze wypełnienie spisu PRZEZ INTERNET. Osoby spisane przez rachmistrza lub telefonicznie nie mogą brać udziału w tej akcji.

      Jak wziąć udział w loterii spisowej?

      Po wypełnieniu i zakończeniu formularza spisowego w aplikacji spisowej pojawi się pytanie o chęć uzyskania kodu uprawniającego do udziału w Loterii NSP 2021. Jeśli się zgodzisz, uzyskasz unikatowy 10‑znakowy Kod Potwierdzający Dokonanie Samospisu. Kod zostanie też wysłany na podany przez Ciebie adres e-mail.

      TO NIE KONIEC! Musisz jeszcze zgłosić udział w loterii i ZAREJESTROWAĆ KOD na stronie https://loteria.spis.gov.pl/.

      Dopiero w tym momencie staniesz się pełnoprawnym uczestnikiem Loterii NSP 2021.

      Spisz się szybko, by mieć więcej szans na wygraną!

      W ramach Loterii NSP odbędzie się kilka losowań – ostatnie jest zaplanowane na 14 lipca. Im wcześniej się spiszesz i zarejestrujesz w Loterii, tym więcej losowań będzie uwzględniać Twój kod. Dlatego warto się pospieszyć!

      Harmonogram losowań jest zamieszczony na stronie https://loteria.spis.gov.pl/.

      Spisałeś się? Jedź na wakacje…nowym autem!

      Nagrodą główną w Loterii NSP 2021 jest SAMOCHÓD TOYOTA YARIS – po jednym aucie na każde województwo!  

      Na uczestników Loterii czekają też karty przedpłacone o wartości 1000 i 500 zł. Będzie je można wykorzystać na zakupy w każdym sklepie akceptującym płatności bezgotówkowe.

      Nie ma się nad czym zastanawiać! Spisz się natychmiast i wygrywaj!

     • Szkoła Podstawowa nr 1 laureatem konkursu

      24.06.2021

       

      Tradycją Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej jest udział w Konkursie Ekologicznym "Pomagamy-Edukujemy" organizowanym przez Organizację Odzysku REBA. W programie uczestniczymy od 2006 r. i z ogromnym zaangażowaniem zbieramy zużyte baterie. Łącznie dotychczas zebraliśmy i oddaliśmy do utylizacji 4 tys. 127,5 kg tego surowca.

      W 2018r. zostaliśmy Mistrzem ogólnopolskiego konkursu ekologicznego plasując się na 4 miejscu w Polsce. Wielokrotnie otrzymywaliśmy nagrody i dyplomy uznania za aktywny wkład w akcję zbiórki surowców wtórnych. W tym roku szkolnym, pomimo utrudnień związanych z edukacją na odległość, również zdobyliśmy tytuł laureata konkursu.

      Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczniom oraz rodzicom, którym bliskie są działania na rzecz ochrony środowiska.

       

      Agnieszka Tułowiecka

     • Karta rowerowa 2021

      24.06.2021

       

      Uczniowie klas czwartych SP 1 w dniu 18 czerwca ,przystąpili do ostatniego etapu  egzaminu na kartę rowerową. Wykazali się znajomością przepisów i umiejętnościami jazdy na rowerze, podczas pokonywania toru przeszkód, ustawionego na szkolnym dziedzińcu. Poradzili sobie też z zadaniami z pierwszej pomocy. Naszym nowym rowerzystom pomagali uczniowie ze szkolnej drużyny rowerowej. W wyniku czego 89 uczniów zdało egzamin na kartę rowerową. Po tak długim okresie przebywania w domu, potrzeba uczniom dużo ruchu, dlatego, gdy odbiorą swoje karty na początku wakacji, będą mogli do woli cieszyć się samodzielną jazdą na rowerze.

      Pamiętajcie o zasadzie szczególnej ostrożności i korzystaniu ze ścieżek i dróg rowerowych w naszym mieście !

      Danuta Brzostek i Anna Kożuchowska

     • Bezpieczne wakacje 2021

      24.06.2021

      Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. W tym, żeby właśnie tak było pomagamy my – Państwowa Inspekcja Sanitarna. A oto kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne wakacje:

      PLANUJ:

      • Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na nasz Serwis Kąpieliskowy aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Serwisu Kąpieliskowego.
      • Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień.
      • Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.
     • Piknik rodzinny klasy Ic

      21.06.2021

       

      W piątkowe przedpołudnie, 18 czerwca 2021 dzięki uprzejmości dyrektora MOSiR, p. Michała Kuleszy uczniowie klasy Ic wraz z rodzicami i wychowawczynią p. Alicją Wajszczyk mieli możliwość zorganizowania pikniku rodzinnego z grillem na terenie Ogródka Jordanowskiego w Grodzie Książąt Mazowieckich. Podczas pikniku dzieci korzystały z wielu atrakcji: placu zabaw, boisk, uczestniczyły w konkurencjach sportowych, zespołowych i indywidualnych. Nie zawiedli rodzice, którzy jak zwykle, gdy zachodzi potrzeba, są gotowi do współpracy. W chwilach zmęczenia z pomocą przychodziły suto zastawione stoły, na których nie zabrakło owoców, napojów i przepysznych dań z grilla. Zabawa rodzinna była naprawdę bardzo udana. Widać było, że niezależnie od wieku rodzice wraz z dziećmi potrafią się zintegrować i aktywnie spędzać razem czas. Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły, uczestniczyli w innych niż zwykle zajęciach, byli zadowoleni, odczuwali radość i satysfakcję z podjętych działań. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Na zakończenie pracownicy MOSiR wręczyli każdemu dziecku drobne upominki. Atrakcje tego dnia pokazały, że czas wolny można spędzać zdrowo i aktywnie. Piknik okazał się sukcesem organizacyjnym dzięki znakomitej współpracy rodziców, wychowawcy i ostrowskiego MOSiR.

     • Sukces naszych uczniów w ogólnopolskim projekcie: "Wielki Prymas z małej Zuzeli"   

      21.06.2021

       

      poświęconym Prymasowi Tysiąclecia, Słudze Bożemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

      Projekt został zorganizowany przez  Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli. 

      Patronat honorowy objęli:

      JE Ks. Bp Janusz Stepnowski Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej

      Pani Maria Koc Senator RP, Pan Waldemar Kraska Senator RP

      Pan Marek Zagórski Poseł RP

      Pan Zbigniew Chrupek Starosta Ostrowski

      Instytut Prymasa Wyszyńskiego

      Realizacja przedsięwzięcia związana była z przypadającymi  w tym roku rocznicami - 120 rocznicą urodzin i 40 rocznicą śmierci Prymasa Tysiąclecia oraz 75 rocznicą sakry biskupiej, a także  ze zbliżającą się beatyfikacją Sługi Bożego oraz włączeniem się w ogólnopolskie obchody, ogłoszonego przez Sejm i Senat RP, Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

      Celem przedsięwzięcia było kształtowanie postaw patriotycznych, promowanie wartości, którym wierny był Prymas oraz upowszechnianie wiedzy o historii Polski i dziedzictwie narodowym.

      W ramach projektu uczniowie mogli wziąć udział w następujących kategoriach:

      - w konkursie  literackim - pisali krótką wypowiedź poetycką nawiązującą do Postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jego życia i dziedzictwa,

      - w przygotowaniu prezentacji multimedialnej przybliżającej postać Prymasa, bądź wybranego aspektu Jego nauczania.

      - w zorganizowaniu akcji dobroczynnych inspirowanych ABC Społecznej Krucjaty Miłości,

       

      Wyniki konkursów realizowanych w ramach projektu Wielki Prymas z małej Zuzeli

      W kategorii: KONKURS LITERACKI:

      Klasy 1 - 3 szkoły podstawowej:

      II miejsce zdobyli: - Karolina Obuchowska z klasy III A i Jakub Obuchowski z klasy I B (opiekun p. M. Ryszewska)

       

      Klasy 4 - 6 szkoły podstawowej:

      I miejsce zdobyła Aleksandra Dmochowska z klasy VI D (opiekun p. M. Osiecka)

       

      W kategorii: PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

      II miejsce zdobyła Oliwia Depta z klasy IV C (opiekun p. M. Osiecka)

       

      Zwieńczeniem projektu było wydanie tomiku wierszy laureatów

      konkursu wraz z wierszami Siostry Prymasa Wyszyńskiego Pani Janiny Jurkiewiczowej, nigdzie dotąd niepublikowanymi, wystawa plenerowa z ekspozycją poświęconą Prymasowi Tysiąclecia oraz gala finałowa z wręczeniem nagród i koncertem "W hołdzie Prymasowi "

      11 czerwca 2021 w Zuzeli.

      Laureatom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

      Małgorzata Ryszewska

       

     • Półkolonie w SP1

      09.06.2021

      Szanowni Rodzice!

      W ramach akcji Lato w mieście dla uczniów klas 1-3 naszej szkoły odbędzie się w dn. 28.06.-02.07.2021 r. turnus półkolonii.
      Ze względu na wymogi bezpieczeństwa ilość uczestników jest ograniczona do 15 osób.

      Cena turnusu: 320 zł. W cenie jest pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i podwieczorek), przewidywane atrakcje to m. in. wycieczka do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, teatrzyk, kino, warsztaty kreatywne, plastyczne.

      Godziny zawsze te same: 8.00 - 16.00

      Zapisy telefonicznie: 29 745 38 41 lub osobiście w sekretariacie szkoły. Liczy się kolejność zgłoszeń.

      Karta uczestnika będzie dostępna w sekretariacie lub można ją
      pobrać ze strony szkoły.

      Dane do przelewu udostępnimy po zapełnieniu się listy uczestników. Jeżeli wpłata nie zostanie uiszczona, uczestnik zostanie skreślony z listy, a na jego miejsce wejdzie pierwsza osoba z listy rezerwowej.

      Zachęcam do skorzystania z oferty.

      Ewa Subda
      Dyrektor SP1

      karta-kwalifikacyjna-uczestnika-wypoczynku-2021.pdf


     • Dzwoni numer 22 828 88 88?  Odbierz, to rachmistrz spisowy!

      07.06.2021

       

      Rachmistrzowie spisowi kontaktują się na razie tylko przez telefon. Niestety wiele osób ignoruje połączenia od nich lub boi się je odebrać. Należy pamiętać, że rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 oraz za pośrednictwem infolinii spisowej 22 279 99 99. Te połączenia warto odbierać, żeby z pomocą rachmistrza szybko i wygodnie wywiązać się z obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). 

      Rachmistrzowie telefoniczni zaczęli drugi miesiąc pracy. Dzwonią do mieszkańców Polski, aby pomóc się spisać. Niestety wiele osób, którym chcą zaoferować swoje wsparcie, odmawia rozmowy lub odrzuca połączenie nie sprawdzając nawet, kto dzwoni.

      Czy to oszust?

      Odbierając telefon z nieznanego nam dotąd numeru trzeba zawsze zachowywać ostrożność. W czasie NSP 2021 mogą zdarzać się przypadki podszywania się oszustów pod rachmistrza. Należy koniecznie pamiętać, że rachmistrz nie żąda od Państwa pieniędzy, nie pyta o majątek lub dochody. W prosty sposób można sprawdzić, czy osoba, która podaje się za rachmistrza, rzeczywiście nim jest. Trzeba tylko zanotować imię, nazwisko oraz numer identyfikatora rachmistrza i skorzystać z wybranej opcji weryfikacji.

      Najprościej i najszybciej zapytać rachmistrza o podanie jednej z pięciu ostatnich cyfr naszego numeru PESEL - jeśli odpowie prawidłowo, możemy spokojnie kontynuować rozmowę i przejść do spisu.

      Można również skorzystać z aplikacji „Sprawdź rachmistrza”, dostępnej na stronie https://spis.gov.pl/ lub zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i poprosić konsultanta o sprawdzenie danych rachmistrza.

      Spam? Sprawdź, czy to nie rachmistrz

      Rachmistrz zadzwoni z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Ze względu na skalę przedsięwzięcia nasz aparat telefoniczny może uznać te numery za zagrożenie lub spam. To dlatego, że występuje ciąg tych samych cyfr – są one jednak tak dobrane, żeby łatwo było je zapamiętać.

      Jeśli na Twoim telefonie wyświetli się jeden z dwóch wspomnianych numerów, odbierz połączenie bez zbędnych obaw, nawet jeśli widzisz komunikat „Podejrzenie spamu”.

      Jeśli nie odebrałeś telefonu od rachmistrza spodziewaj się od niego SMS-a i ponownych prób połączenia.

      Dlaczego warto odebrać?

      Spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to rachmistrz prowadzi nas po całym formularzu spisowym. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do treści pytań, możemy od razu poprosić rachmistrza o wyjaśnienie.

      Pomoc rachmistrza jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie używając komputera lub telefonu albo w ogóle nie miały styczności z cyfrowym światem. Formularz spisowy jest bowiem dostępny wyłącznie przez Internet – jeśli nie umiemy się spisać samodzielnie, należy bezwzględnie skorzystać z pomocy rachmistrza.

      Pamiętaj, że rachmistrz dzwoni w imieniu Głównego Urzędu Statystycznego i robi to w ramach obowiązków służbowych. Nie miej więc do niego o to pretensji. Jeśli masz jakieś wątpliwości, lub nie chcesz się spisać w danej chwili, zakomunikuj to i umów się na inny termin.

     • Dzień Dziecka

      07.06.2021

       

      Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wirtualnym festiwalu talentów i pasji. Zachęcamy do obejrzenia nadesłanych filmików. Gratulujemy uczestnikom. Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji projektu. „Szczęście nie jest czymś co przychodzi gotowe. Ono przychodzi z Twoich własnych działań” Dalai Lama Wszystkim dzieciakom życzymy powodzenia w rozwijaniu swoich talentów, zainteresowań, pasji i odkrywaniu swoich mocnych stron. Mamy nadzieję, że w następnym roku będziecie mogli zaprezentować się na żywo...

      SU z opiekunami K. Brzostek i J. Szydlik

     • Dzień Dziecka w klasie I c

      07.06.2021

       

      Uczniowie z klasy I c napisali pierwsze w swoim życiu artykuły dotyczące wspaniale spędzonego Dnia Dziecka.

       

      Dzisiaj klasa I c obchodziła Dzień Dziecka. Z tej okazji dzieci poszły do SIGMY na ciekawe zajęcia. Było wykonywanie masy plastycznej, zabawa makaronem i robienie pachnących mydełek. Po drugim śniadaniu dzieci dostały lody i upominki. Szkolny Dzień Dziecka zakończył się zabawą nad stawem. Ten dzień był bardzo fajny.

      Zuzanna O. I c

       

       

      Dzisiaj byliśmy w SIGMIE, robiliśmy mydła i wyciski, potem była sensoplastyka. Wszyscy byli trochę pobrudzeni (ja się przebrałam). Następnie poszliśmy do klasy i dostaliśmy prezenty: gniotki i banki mydlane oraz LODY. Dla mnie najważniejsze były lody. Trochę pobawiliśmy się w sali, a potem na dworze. Później zabraliśmy plecaki i poszliśmy do domu.

      Kamila A. Ic

       

      Dzisiaj poszliśmy do Kamili i robiliśmy slajmy i mydła. Potem udaliśmy się na chwilę do klasy, wzięliśmy gry i poszliśmy na dwór. Tam bawiliśmy się i graliśmy w nasze gry.

      Alan K. Ic

       

      Z okazji Dnia Dziecka byliśmy z całą klasą u Kamili. Były tam fajne zabawy. Robiliśmy slajmy z różnych dodatków: wody, mąki, barwników. Bardzo podobało mi się robienie mydełek. Zrobiłem dwa mydła z ziarenkami kawy. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Ten dzień był bardzo fajny i wesoły.

      Mikołaj P. Ic

     • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Przez nas ilustrowane to, co w wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zapisane”

      25.05.2021

       

      Uczniowie klasy VI b, VI e, VII e i VII f wzięli udział w konkursie plastycznym " Przez nas ilustrowane to, co w wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zapisane".

      Celem konkursu było poznawanie i popularyzowanie twórczości i życiorysu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, uczczenia setnej rocznicy urodzin poety oraz wpisanie się w obchody ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

      Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

      Uczniowie wykonali ilustracje do wierszy poety m. in. "Elegia o chłopcu polskim", "Salto", "Niebo złote ci otworzę", "Deszcze".

      Przed przystąpieniem do pracy uczniowie wysłuchali "Wierszy wojennych" w wykonaniu Ewy Demarczyk , do muzyki Zygmunta Koniecznego.

      Udział w konkursie wzięli: Eliza Łojewska kl. VIb, Aleksandra Kuczyńska kl. VIb, Adam Dzieniszewski kl. VI b, Tomasz Szczapa kl. VI b, Karolina Radomska kl. VI e, Aleksandra Jarema kl. VIe, Anna Jemielita kl. VI e, Kinga Leszczyńska kl. VIIe, Dominika Deptuła kl. VII f.

      Z niecierpliwością będziemy czekać na rozstrzygnięcie konkursu.

      Wszystkim uczniom dziękuję za zaangażowanie i wykonanie bardzo ekspresyjnych prac.

      Katarzyna Krupińska

     • Rachmistrz telefoniczny – o co zapyta i czy można odmówić rozmowy?

      19.05.2021

      Osobom, które nie spisały się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), pomogą rachmistrzowie telefoniczni. Od początku maja zaczną dzwonić do mieszkańców z nr telefonu 22 828 88 88. Ze względu na wspólne zdrowie jest to obecnie jedyna forma pracy rachmistrzów. Warto wiedzieć wcześniej, jakich pytań się spodziewać i czy możemy prosić rachmistrza o inny termin rozmowy.

       

      Pytania wyłącznie z formularza spisowego

       

      W czasie spisu rachmistrz będzie odczytywać po kolei pytania formularza spisowego – ich treść jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/. W żadnym razie nie może on wychodzić poza ten zakres i pytać np. o majątek, oszczędności, numer konta, posiadane nieruchomości, sposób spędzania wolnego czasu, czy planowane wyjazdy i ich terminy.

       

      Warto też pamiętać, że w przypadku części pytań spisowych dostępna jest opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawia się ona w częściach formularza dotyczących niepełnosprawności, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

       

      Czy można odmówić rachmistrzowi?

       

      W momencie nawiązania z nami kontaktu przez rachmistrza nie mamy już możliwości odmówić udziału w spisie, dlatego namawiamy do spisania się z własnej inicjatywy przez Internet lub infolinię spisową (22 279 99 99). Jeśli zechcemy sprawdzić tożsamości rachmistrza można się wyjątkowo rozłączyć, ale wcześniej powinniśmy wskazać inny, możliwie szybki termin rozmowy. 

       

      Co zrobić, gdy dzwonił oszust?

       

      Jeśli w trakcie rozmowy pytania będą wykraczać poza zakres spisu i nabierzemy podejrzeń, że dzwoniąca do nas osoba może podszywać się pod rachmistrza, należy się rozłączyć i powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).

      Podobnie należy postąpić, jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem.

       

      Trwają też inne badania statystyczne

       

      Zanim jednak uznamy, że mamy do czynienia z oszustem, warto pamiętać, że równolegle ze spisem prowadzone są inne cykliczne badania ankietowe statystyki publicznej. Nie należy się więc dziwić, jeśli po wypełnieniu obowiązku spisowego NSP 2021 zadzwoni do nas ankieter urzędu statystycznego z prośbą o udział w jakimś badaniu. Warto wesprzeć działania statystyki publicznej i zgodzić się na to – wyniki badań statystycznych służą przecież całemu społeczeństwu.

       

      Podobnie jak w NSP 2021, w przypadku badań ankietowych też mamy prawo zweryfikować tożsamość dzwoniącej do nas osoby. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo z Urzędem Statystycznym w Warszawie.

       

      Mieszkańcy województwa mazowieckiego znajdą wszystkie niezbędne informacje o terminach i zakresie poszczególnych badań na stronie internetowej: https://warszawa.stat.gov.pl/badania-ankietowe/

       

      Ze względu na sytuację epidemiczną badania ankietowe do odwołania są realizowane przez pracowników statystyki publicznej wyłącznie telefonicznie.

     • Dzwoni rachmistrz? Sprawdź jego tożsamość i się spisz!

      19.05.2021

      Osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), powinny spodziewać się telefonu od rachmistrza. Jego tożsamość będzie można sprawdzić na kilka sposobów.

       

      W kwietniu, pierwszym miesiącu NSP 2021, funkcjonowały tylko dwie metody spisowe: samospis internetowy oraz spis przez telefon za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem 22 279 99 99. Od 13 maja akcję spisową wzmocnią rachmistrzowie telefoniczni – będą się oni kontaktować z osobami, które jeszcze nie wypełniły formularza spisowego.

       

      Ze względu na sytuację epidemiczną wstrzymano do odwołania pracę rachmistrzów w terenie. Nie będą oni odwiedzać mieszkań i prowadzić spisu w formie bezpośredniej rozmowy.

       

      Od czego rozpocznie się rozmowa?

       

      Każdy respondent, do którego zadzwoni rachmistrz spisowy, zobaczy na ekranie swojego telefonu numer 22 828 88 88. Jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego.

       

      Rachmistrz rozpocznie rozmowę od przedstawienia się oraz podania instytucji, z której dzwoni. Na życzenie respondenta rachmistrz poda numer identyfikatora służbowego.

       

      Jak sprawdzić, czy to prawdziwy rachmistrz?

       

      W czasie rozmowy rachmistrz ma obowiązek poinformować o dostępnych metodach weryfikacji swojej tożsamości. Można to zrobić:

      - na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/,

      - poprzez infolinię spisową 22 279 99 99.

       

      Dodatkowo każdy z nas może zapytać rachmistrza o jedną z pięciu ostatnich cyfr swojego numeru PESEL. Rachmistrz zna nasz nr PESEL i powinien wskazać prawidłową odpowiedź, wtedy można uznać go za prawidłowo uwierzytelnionego.

       

      Co zrobić, gdy dzwonił oszust?

       

      Jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem, należy powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).

     • Dentobus w SP1

      10.05.2021

       

      W związku z podpisaniem przez Centrum Medyczne Corten Medic umowy z Miastem Ostrów Mazowiecka na opiekę stomatologiczną dla uczniów szkół podlegających pod Miasto Ostrów Mazowiecka, w dniach 4-12 maja br. zostały przeprowadzone badania diagnozujące na terenie naszej szkoły w Dentobusie. W badaniu wzięli udział uczniowie, którzy złożyli oświadczenia-zgody na udział w profilaktyce stomatologicznej w roku szk.2020/2021. Badanie diagnozujące zostało przeprowadzone w trakcie zajęć lekcyjnych z zachowaniem szczególnych środków ostrożności: dezynfekcja ,dystans, maseczki. Każdy rodzic po badaniu diagnozującym otrzymał indywidualny plan leczenia dziecka. Rodzice zainteresowani dalszym leczeniem w Dentobusie zgłaszają się do wychowawcy klasy i po zebraniu zapisów zostanie ustalony kolejny termin przyjazdu Dentobusu.


      Ważne! Przy procesie leczenia niezbędna będzie obecność Rodzica.
      Joanna Krzyżak

     • Spisz się przez Internet i wygraj samochód!

      26.04.2021

       

      Biorąc udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) przez Internet, nie tylko realizujesz obywatelski obowiązek, ale również masz szansę na spełnienie motoryzacyjnego marzenia! Główną nagrodą loterii NSP 2021 są samochody osobowe. Oprócz auta można wygrać również bony na zakupy o wartości 500 zł lub 1000 zł.

       

      Spisując się przez Internet zyskujesz szansę na wygranie jednej z wielu nagród. Nie czekaj do ostatniej chwili! Spisz się, pobierz unikatowy kod i zgłoś chęć udziału w loterii NSP. 

       

      WAŻNE – do udziału w loterii wymagane jest posiadanie konta poczty elektronicznej (e-mail), na które wysyłany jest unikatowy kod.

       

      Jak wziąć udział w loterii?

       

      To proste:

      - wejdź na stronę https://spis.gov.pl/ i spisz się w dogodnej dla siebie chwili,

      - po zakończeniu formularza spisowego, potwierdź chęć uczestnictwa w loterii,

      - pobierz i zachowaj unikatowy 10-znakowy kod uprawniający do udziału w loterii,

      - zgłoś go na stronie https://loteria.spis.gov.pl/ w terminie od 22 kwietnia do 7 lipca 2021 r.

      - oglądaj transmisje online z losowań na YouTube i Facebook na profilach GUS i sprawdź, czy wygrałeś!

       

      Im wcześniej spiszesz się przez Internet i zgłosisz do loterii, tym masz więcej szans na wygraną - będziesz uczestniczyć w większej liczbie losowań! Osoby, które zgłoszą kod do loterii najpóźniej do 5 maja 2021 r. wezmą udział we wszystkich 7 losowaniach.

       

      Terminy losowań i szczegóły sprawdzisz w regulaminie dostępnym na stronie https://loteria.spis.gov.pl/. Będzie o nich też przypominać Główny Urząd Statystyczny w swoich mediach społecznościowych.

       

      Pierwsze losowanie już 7 maja!

       

      Co można wygrać?

       

      Nagrodami w loterii będą bony na zakupy o wartości 500 zł lub 1000 zł. W losowaniu finałowym, które odbędzie się 14 lipca 2021 r., do szczęśliwców trafi 16 samochodów osobowych Toyota Yaris - po jednym dla każdego województwa. W losowaniu finałowym wezmą udział wszystkie zarejestrowane zgłoszenia.

       

      Nie zwlekaj! Spisz się przez Internet już dziś na https://spis.gov.pl/ i zwiększ swoje szanse na wygraną!

       

      Jeśli masz pytania, zadzwoń na infolinię loterii dostępną pod numerem 22 871 99 21 (czynna w dni robocze w godz. 9.00–17.00, koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora) lub poszukaj informacji na stronie https://loteria.spis.gov.pl/.

       

      Organizatorem loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

     • Rachmistrzowie spisowi rozpoczną pracę w maju

      26.04.2021

       

      Najważniejsze metody Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to samospis internetowy i spis przez telefon. Spisywaniem mieszkańców Polski będą się też zajmować rachmistrzowie. Ze względu na sytuację epidemiczną rozpoczną pracę na początku maja i będą się kontaktować WYŁĄCZNIE przez telefon.

      Obowiązek spisowy najlepiej wypełnić przez samospis internetowy w domu lub urzędzie gminy. Osoby, które preferują rozmowę telefoniczną, powinny zadzwonić na infolinię spisową dostępną pod numerem 22 279 99 99.

      Jeśli jednak ktoś z ważnych powodów nie może spisać się z własnej inicjatywy i skorzystać z żadnej z tych opcji, powinien spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrzów. Ich praca rozpocznie się na początku maja. Do czasu poprawy sytuacji epidemicznej rachmistrzowie będą pracować wyłącznie z wykorzystaniem telefonu. Na terenie województwa mazowieckiego przewidziano wsparcie 2,5 tys. rachmistrzów spisowych.

      Jak zweryfikować rachmistrza?

      Rachmistrz telefoniczny rozpocznie rozmowę od przedstawienia się i wyjaśnienia, że dzwoni, aby przeprowadzić spis.

      Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz poinformuje o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl, a także na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie.

      Następnie dla ostatecznej weryfikacji obu stron rozmowy rachmistrz zapyta o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki temu rachmistrz będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.

      Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).

      Rachmistrz nie przyjdzie w maju i czerwcu

      Wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach zostały zawieszone z powodu zwiększonego zagrożenia koronawirusem. Ostateczny termin uruchomienia tej formy zbierania danych będzie zależeć od poprawy sytuacji epidemicznej. Zmiana sposobu realizacji wywiadów będzie poprzedzona komunikatem służb statystyki publicznej podanym do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów lokalnych, stron internetowych i mediów społecznościowych urzędów miast i gmin na Mazowszu oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie.

      Nie daj się oszukać! Pamiętaj!

      Jeśli spisałeś się już przez Internet - wypełniłeś formularz spisowy samodzielnie, zostałeś spisany przez współmieszkańców, w gminnym punkcie spisowym - lub poprzez Infolinię spisową (dzwoniąc na nią samodzielnie), Rachmistrz do Ciebie NIE ZADZWONI, ponieważ wypełniłeś już swój obowiązek spisowy.

      Jeśli jednak, ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, nie udzielaj odpowiedzi, rozłącz się i zgłoś ten fakt na Infolinii spisowej, w swoim urzędzie gminy/miasta lub na policję.

      Również w przypadku wizyty w maju lub czerwcu osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, nie wpuszczaj jej do domu i niezwłocznie powiadom o tej sytuacji urząd gminy/miasta lub zgłosić ten fakt na policję.

     • Nauczanie hybrydowe w klasach I-III

      22.04.2021

      Szanowni Rodzice,

       

      zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 kwietnia 2021r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 26.04.2021 r. do 02.05.2021 r. uczniowie klas I-III będą się uczyć w trybie hybrydowym.

      Nauka zdalna obywać się będzie wg planu lekcji na platformie TEAMS.

      Uczniowie skierowani na nauczanie zdalne nie korzystają z opieki świetlicowej.

      Szkoła pracuje w dalszym ciągu w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Wszystkie dotychczas obowiązujące zasady reżimu sanitarnego zostają nadal utrzymane. Przypominamy o dezynfekcji/ częstym myciu  rąk, zasłanianiu twarzy maseczką, dystansie społecznym oraz nadal obowiązującym zakazie wchodzenia do szkoły osób postronnych.

      Klasy, które będą uczyły się stacjonarnie, mają zajęcia wg swoich ustalonych planów. Do szkoły wchodzą/wychodzą ze szkoły  dotychczas przydzielonymi wejściami.

      Ewa Subda

      dyrektor SP1

     • Narodowy Spis Powszechny 2021 – spis bezpieczny dla seniorów

      20.04.2021

       

      Osoby starsze są szczególnie narażone na działania przestępców podszywających się pod członków rodziny lub policjantów. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2021) może być dla przestępców okazją do podobnych oszustw i wyłudzeń. Dlatego zachęcamy, by podczas NSP 2021 nie tylko z poczucia odpowiedzialności, ale też dla własnego bezpieczeństwa, jak najszybciej wypełniły obowiązek spisowy i nie czekały na kontakt ze strony rachmistrza.

       

      NSP 2021 jest organizowany z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Niestety może się jednak zdarzyć, że nieuczciwe osoby spróbują wykorzystać tę okoliczność i będą się podszywać pod rachmistrzów, by wyłudzić jakieś informacje lub pieniądze. Ponieważ najbardziej narażoną na tego typu przestępstwa grupą są seniorzy, warto by jak najszybciej wywiązali się z obowiązku spisowego i zrobili to z własnej inicjatywy przez Internet lub telefonicznie.

       

      Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy dostępny na stronie https://spis.gov.pl/. Spis można wypełnić w domu o dowolnej porze i nie trzeba czekać na rachmistrza. O pomoc w wypełnieniu elektronicznego formularza można poprosić kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę.

       

      Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, mogą się spisać w urzędzie gminy/miasta, a także w siedzibie i oddziałach Urzędu Statystycznego w Warszawie (Warszawa, Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce). Dostępne tam będą stanowiska komputerowe do spisu, a pomocą będzie służyć przeszkolony pracownik. Cała procedura będzie się odbywać z zachowaniem wszelkich wymaganych środków ostrożności. Ze względu na sytuację epidemiczną warto wcześniej telefonicznie sprawdzić dostępność stanowiska spisowego i umówić się na konkretny termin.

       

      Dla osób, które mają problemy z dotarciem do urzędu, przewidziano też inną wygodną i bezpieczną opcję, mianowicie spis przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis. Infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjujemy kontakt i nie musimy sprawdzać, czy zgłaszająca się do nas osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

       

      Z osobą, która mimo wszystko nie skorzysta z żadnej z tych opcji, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Dla zapewnienia swojego bezpieczeństwa można zweryfikować nazwisko oraz numer legitymacji służbowej dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie https://spis.gov.pl.

       

      Jeśli sam nie jesteś seniorem, przekaż te informacje osobom starszym z Twojej rodziny, grona znajomych lub sąsiadów. W przypadku bliskich osób (rodziców lub dziadków) warto zaoferować pomoc w wypełnieniu samospisu internetowego.

       

      Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

     • Narodowy Spis Powszechny 2021 – spisz się przez telefon!

      20.04.2021

      Podczas Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) podstawową i obowiązkową metodą spisową jest samospis internetowy. Co jeśli nie masz komputera lub Internetu? Nie przejmuj się, dla Ciebie też istnieje wygodna i bezpieczna opcja: spis przez telefon. Pomoże Ci w tym infolinia spisowa dostępna pod numerem 22 279 99 99.

       

      Droga do spisu przez telefon jest prosta. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Głos lektorki podpowie nam, co mamy zrobić, by rozpocząć spis:

      - najpierw trzeba wybrać klawisz „1”, aby wybrać „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”,

      - potem znów wciskamy „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. 

       

      Telefon odbierze pracownik urzędu statystycznego, który będzie po kolei czytać pytania z formularza spisowego i wprowadzi odpowiedzi do systemu. Rozpocznie od pytania o PESEL, konieczny do zalogowania się do aplikacji spisowej.

       

      Infolinia spisowa działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00.

       

      Spis przez telefon jest opcją wygodną i bezpieczną, ponieważ wyklucza kontakt bezpośredni z inną osobą i nie musimy już potwierdzać tożsamości rachmistrza. Szczególnie polecamy to rozwiązanie Seniorom.

       

      Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

       

      Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjujemy kontakt i nie musimy sprawdzać, czy zgłaszająca się do nas osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

     • Sukces Bartka z 8c

      30.03.2021

      Jest nam bardzo miło ogłosić, że w Internetowym Konkursie Wiedzy o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie organizowanym przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie III miejsce zajął Bartosz Polak, uczeń klasy 8c.

      Konkurs odbywał się pod patronatem Pana Grzegorza Pudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Współorganizatorami konkursu byli: 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny, który mieści się na terenie SPP, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej i Wojskowe Biuro Historyczne.

      Wzięły w nim udział 132 osoby z 21 szkół. Wszyscy uczestnicy wykazali się szczegółową wiedzą o SPP.

      Nagroda ze względów epidemiologicznych została przekazana do naszej szkoły przez organizatorów. Bartek odebrał ją z rąk p. dyrektor Ewy Subdy.

      Serdeczne gratulacje dla Bartka i jego opiekuna pana Radosława Suchodolskiego.

       

      PS Prosimy także o trzymanie za Bartka kciuków, gdyż 14 kwietnia o godz. 11.00 weźmie udział w etapie wojewódzkim  XXVI edycji Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy".

     • Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „SŁOWA TISCHNERA”

      30.03.2021

      Uczniowie naszej szkoły skorzystali z oferty Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 w Krakowie i wzięli udział w organizowanym konkursie o ks. Józefie Tischnerze – wspaniałym człowieku, pośredniku między bolączkami i radościami ludzi.

       

      Marcowy termin realizacji konkursu nie był przypadkowy, ponieważ łączył się z obchodzoną 12 marca 2021 r. 90. rocznicą urodzin ks. prof. Józefa Tischnera.

       

      Zadaniem uczestników było przedstawienie w formie graficznej wybranego przez siebie cytatu tego wybitnego polskiego filozofa i dopełnienie treści ilustracją w dowolnej formie.

      Jak informują organizatorzy, konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

      Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazły się także prace naszych uczniów.

       

      Oto lista laureatów:

      - Angelika Magdaleńska kl. Vb w kategorii uczniów kl. IV-VI zajęła drugie miejsce,

      - Jakub Tułowiecki kl. VIIa w kategorii uczniów kl. VII-VIII uplasował się na trzecim miejscu,

      - Michalina Wysoska kl. VIIb otrzymała wyróżnienie.

      Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

      Nagrody ze względów epidemiologicznych zostały wysłane do naszej szkoły przez organizatorów. Nagrodzeni uczniowie odebrali je z rąk p. dyrektor Ewy Subdy i nauczycieli biblioteki.

      Nauczyciele biblioteki

      M. Borowa

      M. Deluga

      D. Pędzich

     • Narodowy Spis Powszechny 2021 – Twoje dane będą bezpieczne!

      30.03.2021

       

      Informacje zbierane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) będą podlegać rygorystycznej ochronie. Gwarantują to zarówno zapisy prawne nakładające m.in. bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy statystycznej, jak i zabezpieczenia informatyczne blokujące osobom niepowołanym dostęp do danych spisowych.

      Ochrona danych zbieranych podczas spisów powszechnych i wszystkich innych badań ma dla polskiej statystyki publicznej bezwzględny priorytet. Wypełniając formularz spisowy NSP 2021 możemy być pewni, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.

      Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

      Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia. Za jej złamanie grozi do lat 3 kary pozbawienia wolności.

      Dane spisowe są również odpowiednio zabezpieczone pod względem informatycznym. Właściwa ochrona informatyczna jest niezbędna – badania statystyczne są dziś prowadzone w przeważającej mierze za pośrednictwem Internetu. Również podczas NSP 2021 spis każdej osoby będzie przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji internetowej.

      System zabezpieczeń informatycznych polskiej statystyki publicznej jest na bieżąco sprawdzany i aktualizowany. Zadziałał bez zarzutu podczas ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego.

      Warto podkreślić, że dane spisowe będą przekazywane do wiadomości publicznej jedynie w formie zagregowanej – czyli łącznie dla danego szczebla terytorialnego (gmina, powiat, województwo, kraj) lub zakresu tematycznego (np. gospodarstwa domowe wg liczby osób). W żadnym wypadku nie będą publikowane dane dotyczące poszczególnych osób lub pojedynczego gospodarstwa domowego!

      Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.

     • "Wielkanocna karta"

      24.03.2021

       

      W szkolnym konkursie plastycznym "Wielkanocna karta" wzięło udział 86 uczniów z klas 1-3. Jury w składzie: Ewa Subda, Urszula Wójcik i Katarzyna Krupińska nagrodziły następujących uczniów:

      Laureaci klas I.
      I miejsce - Blanka Siwek kl.1a
      II miejsce - Oliwia Burzyk kl.1b
      Maja Gożałczyńska kl.1c
      III miejsce - Zuzanna Sylwanowicz kl.1b
      Maciej Marcinowski kl. 1d

      Wyróżnienia - Maja Gregorek 1c
      Amelia Oleksiuk kl. 1a
      Aleksander Arkiewicz kl. 1a
      Zofia Roguszewska kl. 1c

      Laureaci klas II.
      I miejsce -Ewa Błażyńska kl.2b
      II miejsce -Kacper Murdza kl.2c
      Ksawery Wojciechowski kl.2b
      III miejsce - Karolina Depta kl.2c

      Wyróżnienia - Anna Magdaleńska kl. 2b
      Karolina Dąbkowska kl.2b
      Wiktoria Jasko kl.2b
      Mateusz Jasionek kl. 2b

      Laureaci klas III.
      I miejsce - Lena Betlejewska kl. 3a
      II miejsce - Aleksandra Szabłowska kl. 3a
      III miejsce - Alan Chmielewski kl. 3c
      Wyróżnienia- Kacper Zadrożny kl. 3c
      Aleksander Rybakiewicz kl.3b

      Wszystkim uczestnikom dziękuje za udział, a laureatom gratuluję!

      Katarzyna Krupińska

     • Prace konkursowe „Moja szkoła” - uczniów klas I-III

      23.03.2021

       

      „Ostrowska jedynka to szkoła z tradycjami

      więc każdy uczeń o takiej marzy!”

      Autor:  Mateusz Jasionek klasa IIB

       

      IDŹ DO SZKOŁY DO JEDYNKI

      TAM POCZUJESZ SIĘ JAK U RODZINKI.

       

      WSZYSCY BARDZO SIĘ LUBIMY

      ZNAKOMICIE SIĘ BAWIMY.

       

      NIE MUSIMY MĘCZYĆ GŁÓWKI

      GDY SĄ TRUDNE ŁAMIGŁÓWKI.

       

      BO GDY CZEGOŚ NIE WIEMY TO NA USZKO

      PODPOWIE NAM NASZ KOŚCIUSZKO.

       

      Autor: Piotr Przastek klasa III c

       

       

      „Jedyneczka”

      W Ostrowi, mieście naszym, pośród wielu fajnych szkół stoi nasza ulubiona

      Jedyneczka. Szkoła super – szkoła cool!

      To tutaj na różne tematy rozmawiamy i dużo wiedzy do głowy wlewamy.

      Do szkoły chodzę chętnie – tu ciekawie płynie czas
      i kolegów fajnych mam.

      I choć 1 w nazwie mamy to z uśmiechem na buzi ją odwiedzamy.

      Autor: Dawid Dygan klasa Ib

     • „Tadeusz Kościuszko - Patron Szkoły”

      22.03.2021

       

      24 marca to wyjątkowy dzień dla wszystkich uczniów SP 1. W tym dniu wspominamy Tadeusza Kościuszkę - patrona naszej szkoły, na pamiątkę jego Przysięgi na krakowskim rynku w 1794 roku.

      Z tej okazji klasy II wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „ Tadeusz Kościuszko - Patron Szkoły”.

      Oto piękne, wyróżnione prace uczniów klas II.

      Gratulujemy!

      Organizatorzy: Alicja Wajszczyk i Anita Pych

     • Wiosna!

      22.03.2021

       

      21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. A z jej nastaniem... wszyscy najmłodsi uczniowie wznowili zdalną naukę na Teamsach. Z tej okazji Panie z klas I-III chciały dodać Wszystkim Uczniom otuchy... i życzyć miłej pracy. Pozdrowiły uczniów nietypowo, zza szklanych ekranów, w przebraniach - wiosennie i serdecznie. Panie Wiosny - Wasze Panie. Mały Samorząd Uczniowski zachęcił społeczność szkolną do udziału w zdalnych lekcjach w strojach inspirowanych wiosną w dniu 23 marca. Poprosił o przesłanie klasowych relacji i fotek (z zachowaniem zasad ochrony danych). Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli je pokazać.

     • Funkcjonowanie SP1 w dn. 22.03. - 09.04.2021

      19.03.2021

      Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach

       

      Na podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 22 marca do 9 kwietnia uczniowie wszystkich klas będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej.

       

      Zasady prowadzenia zajęć klas I – III będą takie jak w okresie od listopada do grudnia 2020 roku i będą odbywały się przede wszystkim za pomocą platformy Teams.

       

      Utrzymany został obowiązek organizowania nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub – ma taką możliwość – ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu.

       

      Konsultacje klas ósmych odbywać się będą na terenie szkoły zgodnie z harmonogramem.

       

      W tej wyjątkowej sytuacji proszę o wyrozumiałość, pełną mobilizację i poczucie współodpowiedzialności
      za zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich.

       

      W okresie od 22 marca do 9 kwietnia dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują
      w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.

       

      W związku z tym proszę jedynie osoby uprawnione o składanie takich wniosków do sekretariatu szkoły osobiście lub za pomocą poczty elektronicznej (sekretariat.sp1ostrow@gmail.com) jeszcze dziś – 19 marca.

       

      Ewa Subda

      Dyrektor SP1

     • Prezent od Miasta Ostrów Mazowiecka dla rodzin uczniów klas I-III

      19.03.2021

      18 marca br. Miasto Ostrów Mazowiecka przekazało w darze szkole maseczki do osłony nosa i ust. Są one przeznaczone dla rodzin uczniów klas 1 – 3 i mają pomóc zachować bezpieczeństwo w tym trudnym czasie.

      Każdy uczeń, który miał lekcje 19 marca, otrzymał z rąk swojej wychowawczyni jedno pudełko zawierające 50 maseczek medycznych.

      Rodzice uczniów niemających zajęć w szkole lub nieobecnych z innych przyczyn proszeni są o odbieranie przeznaczonych dla nich pakietów w szkolnym sekretariacie w godzinach 8.00 – 16.00. Jeśli nie zostaną odebrane, otrzymają je uczniowie po powrocie do nauki stacjonarnej.

      Od 20 marca do szkoły będzie można wejść jedynie wejściem bocznym.

     • Narodowy Spis Powszechny 2021

      19.03.2021

      Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) odpowiedzą na pytania: ile nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Informacje o tym będziemy mogli podać w aplikacji spisowej lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Przede wszystkim badana będzie sytuacja rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa wszystkich mieszkańców Polski. Udzielone odpowiedzi będą bezwzględnie chronione tajemnicą statystyczną.

       

      Formularz spisowy będzie miał jeden wzór dla wszystkich i będzie podzielony na dwie części: osobową i mieszkaniową. W formularzu znajdzie się osiem bloków tematycznych: https://spis.gov.pl/jakie-dane-bedziemy-zbierac-w-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021/

       

      Wykaz pytań do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/

       

      Warto zapoznać się z formularzem jeszcze przed spisem – wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość pytań nie powinna nastręczać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości (np. dane dotyczące mieszkania, informacje o osobach z rodziny przebywających za granicą). 

       

      Czy musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania? Tak, mamy taki obowiązek, ale w kilku miejscach będzie dostępna opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

       

      Pamiętajmy, że jeśli będziemy spisywać się za pośrednictwem rachmistrza terenowego lub telefonicznego, nie mają oni prawa zadawać pytań wykraczających poza zakres formularza! To kolejny dobry powód, by zapoznać się z treścią pytań jeszcze przed rozpoczęciem NSP 2021.

       

      Udzielone przez nas odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną – jednostkowe dane dotyczące poszczególnych osób i gospodarstw domowych nie mogą być ujawniane ani przekazywane innym podmiotom.

       

      Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.

     • Harmonogram nauczania hybrydowego

      15.03.2021

      Na podstawie § 2 ust. 3ba Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 marca 2021r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w szkole zajęcia prowadzone mogą być w taki sposób, że:

      1) nie więcej niż 50% uczniów realizuje te zajęcia w szkole podstawowej oraz

      2) co najmniej 50% uczniów realizuje te zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o których mowa w ust. 3a, lub w inny sposób, o którym mowa w ust. 3b

      – chyba że nastąpiło ograniczenie zgodnie z § 1 ust. 1.

      W związku z tym od 17 do 28 marca br. w szkole obowiązuje następujący harmonogram pracy klas I - III:

       

      Przypominam, że kształcenie na odległość obywać się będzie wg planu lekcji na platformie TEAMS.

      Uczniowie skierowani na nauczanie zdalne nie korzystają z opieki świetlicowej.

      Ewa Subda

      Dyrektor SP1

     • NAUCZANIE HYBRYDOWE - KOMUNIKAT DLA RODZICÓW KLAS I-III

      12.03.2021

      Decyzją Rządu od 15.03.2021 r.-28.03.2021 r. uczniowie klas I-III będą się uczyć w trybie hybrydowym.

      Każda klasa będzie miała opracowany harmonogram, kiedy pracuje zdalnie, a kiedy przychodzi na zajęcia stacjonarne do szkoły. Zostanie on przesłany do uczniów i ich rodziców poprzez dziennik elektroniczny i umieszczony na stronie szkoły w poniedziałek - 15.03.

      Nauka zdalna obywać się będzie wg planu lekcji na platformie TEAMS.

      Uczniowie skierowani na nauczanie zdalne nie korzystają z opieki świetlicowej.

       

      Szkoła pracuje w dalszym ciągu w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Wszystkie dotychczas obowiązujące zasady reżimu sanitarnego zostają nadal utrzymane. Przypominamy o dezynfekcji/ częstym myciu  rąk, zasłanianiu twarzy maseczką, dystansie społecznym oraz nadal obowiązującym zakazie wchodzenia do szkoły osób postronnych.

                  Klasy, które będą uczyły się stacjonarnie, mają zajęcia wg swoich ustalonych planów. Do szkoły wchodzą/wychodzą ze szkoły  dotychczas przydzielonymi wejściami.

      Proszę również o śledzenie komunikatów umieszczanych na stronach: Głównego Inspektora Sanitarnego https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/ oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nauka-zdalna-w-szkolach-nowe-zasady-organizacji-pracy-szkol-w-wybranych-wojewodztwach-od-15-do-28-marca

       

      Ewa Subda

      Dyrektor SP1

     • Wystawa malarstwa Rafała Strenta

      15.03.2021

       

      W dniach 4 i 5 marca uczniowie SP 1 z klas 2a, 2b, 2c, 2d i 3a mieli przyjemność obejrzeć wystawę malarstwa prof. Rafała Strenta w „Jatkach”.

      Głównym tematem obrazów był „Dom” i wszystko co z nim związane.

      Podzieleni na grupy spacerowaliśmy pośród kolorowych i przepięknych dzieł rozwieszonych w galerii. Pełni wrażeń odczytywaliśmy przekaz płynący z malarstwa prof. Strenta. Chociaż to nie był film, ani książka można było wymyśleć własną historię. Te niesamowite, abstrakcyjne dzieła stworzone na podstawie realnych zdarzeń, zachwyciły nas z całą pewnością. Z przyjemnością zawiesilibyśmy któryś z tych obrazów we własnym domu.

      W ten przedziwny świat wyobraźni wspaniale wprowadził nas Bartosz Skalik, jego wiedza i umiejętność komunikacji z widzami, chociaż tak młodymi, zasługuje na wyróżnienie. Serdecznie dziękujemy!

      Danuta Brzostek

     • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

      04.03.2021

      Już za miesiąc spis powszechny!

      1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Obowiązek udziału w spisie dotyczy KAŻDEGO! Na szczęście nie trzeba będzie umawiać się z rachmistrzem – główną i obowiązkową metodą będzie samospis internetowy. Będzie więc można spisać się wygodnie i bezpiecznie w domu.

      Aplikacja spisowa będzie dostępna od 1 kwietnia na stronie internetowej https://spis.gov.pl/. Wprowadzane podczas spisu dane będą odpowiednio zabezpieczone i widoczne wyłącznie dla upoważnionych pracowników statystyki publicznej. Informacje o konkretnych osobach nie będą nikomu udostępniane. Gwarantuje to tajemnica statystyczna i groźba konsekwencji prawnych. Do publicznej wiadomości zostaną przekazane jedynie wartości zagregowane mówiące np. o średniej wielkości gospodarstwa domowego w danej gminie.

      Spis powszechny to jedyne badanie, gdzie w sposób kompleksowy zbiera się informacje o rodzinach, migracjach, niepełnosprawności, wykształceniu czy warunkach mieszkaniowych. Okazja do tego zdarza się raz na 10 lat.

      Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.
      Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (dostępna od 15 marca)

     • Karnawał, karnawał... 2021

      24.02.2021

       

      Zawsze okres karnawału kojarzył nam się z przebierankami, balami i świetną zabawą. Obecnie ten zwyczaj został bardzo okrojony przez pandemię.

      Tak, aby zadość  stało się tradycji i jednocześnie przestrzegając obostrzeń, odbyły się zabawy zorganizowane przez wychowawczynie poszczególnych klas 1-3. Były to bale trochę inne niż zazwyczaj, bez udziału rodziców, którzy tym razem przygotowali swoje dzieci w domach i wyposażyli w przekąski. Przez kilka dni kolorowo i wesoło było w naszej szkole.

      Gry, zabawy, konkursy  i występy to repertuar klas: 1a,1b,1c,1d,2a,2b,2c,2d,3a,3c.

      Niektórzy delektowali się też pączkami w Tłusty czwartek.

      Sądząc po roześmianych buziach udało się ! 

      Danuta Brzostek

     • Szczepienie seniorów 80+

      18.01.2021

      Szanowni Państwo,

      na prośbę Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka przekazujemy poniższe informacje.

      Miasto zapewni transport na szczepienia seniorom 80+

      Od dziś seniorzy, którzy skończyli 80 lat mogą rejestrować się na sczepienia przeciw COVID-19. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Instrukcja rejestracji dostępna jest na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

      Miasto Ostrów Mazowiecka zapewni i skoordynuje transport osobom mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień.

      W celu uzyskania informacji na temat transportu i szczepień przeciw COVID-19 mieszańcy miasta mogą skorzystać z gminnej infolinii dla obywateli, czynnej w godzinach 8:00-16:00 pod nr tel. 575 601 701.

      Placówki wykonujące szczepienia w Ostrowi Mazowieckiej:

      - Powiatowa Przychodnia Zdrowia, ul. Okrzei 8, tel. 29 746 20 17

      - SERDUCHO, Punkt szczepień, ul. Piłata 20A, tel. 29 766 61 73

     • Życzenia świąteczne

      22.12.2020

      Drodzy Uczniowie, Rodzice, Pracownicy Szkoły!

       

      Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Wszystkim pomyślności, radosnych, choć może czasem wirtualnych spotkań z bliskimi, odpoczynku w ciepłej atmosferze rodzinnych domów. Niech ten czas pełen nadziei i nowego życia przyniesiony przez Dzieciątko Jezus pozwoli zaczerpnąć świeżego oddechu
      (nie tylko metaforycznie).

      A Nowy Rok 2021 niech będzie lepszy, pełen wyzwań i sukcesów, dobrych i życzliwych ludzi wokół, radości i tych małych, i tych dużych. 

       

      Ewa Subda

      Dyrektor SP1

     • Wesołych Świąt!

      21.12.2020

       

      Koleżankom, kolegom, nauczycielom, nauczycielom emerytom i wszystkim pracownikom szkoły w tych wyjątkowych dniach i wyjątkowych świętach życzymy przede wszystkim zdrowia, radości z chwil spędzonych przy wigilijnym stole, powrotu do normalności i zwykłej codzienności, abyśmy mogli bez przeszkód realizować swoje marzenia

      Członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami

     • Bezpieczne ferie

      22.12.2020


      Tegoroczne ferie zimowe dzieci i młodzież będą musiały spędzić głównie w domu. W trakcie ferii obowiązywać będzie także zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).

      Życząc udanych ferii przypominamy naszym uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

      5 zasad dla dziecka...


      1. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
      Służby co roku ostrzegają, że nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Na jego wytrzymałość wpływa rodzaj wód oraz temperatura powietrza. Warto wiedzieć, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości - na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki.


      2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.

      3. Nie przebiegaj przez ulicę, a po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask - dzięki temu będziesz widoczny na drodze.

      4. Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew.
      Spadający sopel może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.


      5. Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów.

      Nauczyciele

     • Szlachetna Paczka 2020

      14.12.2020

      Weekend 11-12 grudnia to był czas wyjątkowy, czas cudów!

      To już XX Finał „Szlachetnej Paczki”.

       

      Po raz kolejny dzięki Państwa - Rodziców, Uczniów i Nauczycieli - zaangażowaniu i pomocy mogliśmy spełnić marzenie kolejnej rodziny. Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, ilość dostarczonych darów była dla nas wielkim zaskoczeniem i przeszła nasze oczekiwania.

      Dzięki Państwa bezinteresownej ofiarności i pomocy, po raz kolejny, udało się pomóc rodzinie, która znalazła się w dramatycznej sytuacji. Dzięki Waszemu wsparciu, już tak się nie czuje. Sprawiliście, że te święta stały się dla nich wyjątkowe i niepowtarzalne. Radość chłopca na widok tylu zabawek, słodyczy, książek, nie miała końca! Mama bardzo ucieszyła się ze środków chemicznych, produktów spożywczych, ubrań, pościeli, koców i całej reszty ofiarowanych darów.

      W imieniu organizatorów, wolontariuszy i przede wszystkim naszej obdarowanej rodziny pragniemy bardzo mocno podziękować i z całego serca życzyć Państwu oraz Wam –drodzy Uczniowie zdrowych, spokojnych, ciepłych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, niech Wasza dobroć ofiarowana tej rodzinie, powróci do Was ze zdwojoną siłą!

       

      Dziękujemy! Wszystkiego dobrego!

      Mały Samorząd Uczniowski i SKO

     • Fundacja Świętego Mikołaja

      11.12.2020

       

      W dniu 8.12.2020 r. odbyła się coroczna gala Fundacji Świętego Mikołaja. Podczas uroczystości wyróżniono szkoły, które w ubiegłym roku szkolnym, zebrały najwięcej środków, a co za tym idzie, przyznały najwięcej stypendiów.

      W gronie wyróżnionych znalazła się również nasz szkoła. Zajęliśmy trzecie miejsce w kategorii miejscowości powyżej 20 tys. mieszkańców.

      Dziękujemy rodzicom naszych uczniów, dzięki którym mogliśmy organizować działania umożliwiające zbieranie środków, mieszkańcom naszego miasta, którzy wspierali zbiórki oraz darczyńcom indywidualnym. Gorące podziękowania kieruję również do naszych uczniów, uczestniczących w akcjach zbierania środków, które pozwoliły na przyznanie 6 stypendiów.

      Z Mikołajowymi pozdrowieniami. Koordynator J. Marulska

     • Spotkanie ze Świętym Mikołajem

      11.12.2020

       

      20 grudnia 2020 r. (niedziela)

      godz. 15:00 - 20:00

      Parking przy ul. Trębickiego 10, Ostrów Mazowiecka

       

      Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej informuje, że 30. Spotkanie ze Świętym Mikołajem odbędzie się w tym  roku w formie  drive thru.

      Rozdawanie paczek przez Świętego Mikołaja będzie odbywać się od godz. 15:00 do 20:00, dlatego zachęcamy do przyjazdu w późniejszych godzinach w celu uniknięcia korków. Wszystkie dzieci do 13 lat włącznie mogą odebrać paczkę w tunelu światełek Drive thru (w samochodzie przez okno bez konieczności wysiadania). Dzieci powyżej 7 roku życia proszone są o zabranie ze sobą legitymacji szkolnych. Odbiór paczek jest możliwy tylko w podanych godzinach i w dniu wydarzenia.

      Wjazd po paczki będzie odbywał się od strony ul. Parkowej przez ul. Trębickiego. Tunel światełek zlokalizowany będzie na parkingu równolegle do lodowiska.

      UWAGA! Wjazd od ul. Staszica nie będzie umożliwiał skrętu w lewo. Prosimy o kierowanie się ulicą Parkową  w stronę ul. Trębickiego. Jeśli ktoś nie posiada auta, otrzyma paczkę w okienku.

       

       

     • Zaproszenie na Galę Konkursu "Solidarna Szkoła 2020"

      07.12.2020

       

      Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów, Rodziców i Mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej do śledzenia Gali konkursu "Solidarna Szkoła 2020", która odbędzie się online na stronie Fundacji Świętego Mikołaja (www.mikolaj.org.pl8 grudnia o godzinie 12:00. Podczas niej zostaną uhonorowane szkoły, które zebrały najwięcej środków na stypendia dla swoich zaangażowanych społecznie uczniów. Wśród laureatów jest także nasza szkoła.

      W programie Gali:

      • dedykowane przesłanie Pani Agaty Kornhauser-Dudy, Małżonki Prezydenta RP do Solidarnych Szkół,
      • ogłoszenie wyników konkursu "Solidarna Szkoła 2020"
      • koncert muzyki dawnej w wykonaniu Kapeli Polonica – profesjonalnego zespołu muzyki dawnej, z wykorzystaniem starodawnych instrumentów.

       

      Gala objęta została honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
       

      Dyrekcja SP1

       

      Uczniowie zwycięskich szkół wezmą też udział w dedykowanych warsztatach o kulturze i tradycji XVII wieku, a nauczyciele o tym, jak budować kulturę solidarności w swoich szkołach. Niezwykła Lekcja Historii może się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury.

     • Uwaga Uczniowie!

      28.11.2020

       

      Zbliża się Finał WOŚP (10.01.21). Nasza szkoła włącza się w jego organizację.

      Zapraszamy do pracy jako wolontariusze i wspierania działań prowadzonych przez MDK.

      Chętni uczniowie klas 7 – 8 mogą się zgłaszać (wysyłając wiadomość na Librusie) do p. Lilianny Kuczyńskiej do dnia 30.11.20 r.

      Samorząd Uczniowski

     • Samorząd Uczniowski… w akcji

      03.11.2020

       

      W pierwszym tygodniu października najmłodsi uczniowie szkoły w demokratycznych wyborach wybrali swoich reprezentantów do pracy w Samorządzie Uczniowskim. To zaszczytna, ale i odpowiedzialna praca. Wszyscy kandydaci przedstawili ciekawe pomysły i zadania. Najwięcej głosów zdobyli uczniowie: Szymon Dz. III a, Nadia S. III a, Mateusz J. II b.

      Z okazji Dnia Kropki przedstawiciele SU zainicjowali inspirujące zabawy, a z okazji Tygodnia Głuchych i Niedosłyszących przekazali wszystkim garść przydatnych informacji o tych niepełnosprawnościach.
      14 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Mały Samorząd Uczniowski złożył najlepsze życzenia Dyrekcji Szkoły i Nauczycielom.

      W przeddzień Wszystkich Świętych - członkowie Samorządu Szkolnego wraz z klasą III a i p. Beatą Sochocką-Lipską - w imieniu całej społeczności szkolnej - zapalili znicze pod tablicami i pomnikami pamięci znajdującymi się w pobliżu szkoły. W ten sposób oddano cześć zmarłym poległym za wolność Ojczyzny.

      Przed nami kolejne zadania, będziemy Was o nich informować na bieżąco. Pragniemy też przekazać Wszystkim Koleżankom i Kolegom oraz Nauczycielom klas IV – VIII, którzy uczą się zdalnie serdeczne pozdrowienia.

       

      SU z opiekunkami Katarzyną Brzostek i Justyną Jakubczyk

     • Dzień Edukacji Narodowej 2020

      19.10.2020

       

      Dzień Edukacji Narodowej to dla nauczycieli i nie tylko, ważny dzień, bo to ich święto, bo tego dnia wielu ludzi ma okazję docenić pracę nauczyciela. Tego dnia szczególnie Ci, którzy wyróżnili się w swojej pracy otrzymali nagrody: te najsympatyczniejsze od uczniów, od rodziców i te od władz miasta lub władz oświatowych. Nauczycielom jest niezwykle miło, gdy ktoś o nich pamięta i docenia codzienny uśmiech skierowany do ucznia, a nawet uwagę, po to, żeby naprowadzić na właściwą ścieżkę. Nauczyciele odgrywają istotną rolę w życiu każdego dziecka ,ale również uczniowie mają swój udział w życiu nauczycieli.

      W dniu 13 października br. Zastępca Burmistrza Daniel Choinka wraz z Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej Dorotą Ambroziak wręczyli nagrody Burmistrza Miasta nauczycielom SP1 z podziękowaniem oraz uznaniem za zaangażowanie w pracę, której efektem jest stworzenie optymalnych warunków rozwoju młodego pokolenia na rzecz ostrowskiej Oświaty. Pani Dyrektor Szkoły Ewa Subda doceniła pracę 22 nauczycieli i pracowników obsługi przyznając im Nagrodę Dyrektora. Samorząd Uczniowski wręczył nauczycielom róże i kartki własnoręcznie wykonane, z życzeniami wszelkiej pomyślności.

       

      Danuta Brzostek

     • Zbiórka pieniędzy

      13.10.2020

       

          W dniach 5 – 7 października 2020 r. jako społeczność szkolna, za zgodą i dzięki przychylności Dyrekcji Szkoły, podjęliśmy wyzwanie włączenia się w ogólnopolską akcję charytatywną – zbiórkę pieniędzy na leczenie maleńkiego dziecka – Michasia Boguckiego, naszego krajana,  mieszkańca pobliskiego Nura. Akcję zainicjowali rodzice uczniów klasy VI a. Zebraliśmy ogółem 7271,16 groszy. Pieniądze zostały wpłacone na konto Fundacji Siepomaga. Akcja nie powiodłaby się bez pomocy wszystkich uczniów i rodziców. Dziękujemy bardzo serdecznie Wszystkim za życzliwość i wsparcie. Naszym koleżankom i kolegom  za zaangażowanie, a rodzicom za hojność i zrozumienie tak trudnej sytuacji chorego dziecka. Wychowawcom i nauczycielom za pomoc w organizacji akcji, inspirację i dobry przykład.  

      Szczególne podziękowania kierujemy do pań: Mileny Zalewskiej (VI a) i Renaty Modzelewskiej (VII b) -przedstawicielek naszych rodziców, pani Joanny Krzyżak, wicedyrektora oraz wolontariuszek z klas VI a i VI e.

      Samorząd Uczniowski z opiekunami

      K. Brzostek,

      J. Jakubczyk

     • Rozpoczęcie roku szkolnego

      08.09.2020

         Rozpoczynamy nowy rok szkolny w zupełnie nowym porządku. Pandemia wymogła na nas określone zasady postępowania. Musimy nauczyć się funkcjonować w nowych warunkach. Słowo „nowe” dominuje w naszym obecnym słowniku. Przeżywamy wszyscy tę sytuację na swój własny sposób. Uczniowie ze swoimi wychowawcami rozpoczęli rok w klasach. Wyjątkiem były klasy 4 oraz klasy 1. Szczególnie ten rok szkolny rozpoczęły pierwszaki. Pierwszy raz w historii szkoły odbyło się ślubowanie uczniów podczas rozpoczęcia. Cztery klasy pierwsze zostały podzielona na dwie tury, ze względu na zachowanie odległości. Mimo tych wyjątkowych warunków i bez wcześniejszego przygotowania przyszli uczniowie dzielnie się spisali i zostali pasowani na uczniów SP1 wielkim ołówkiem przez p. dyrektor szkoły Ewę Subdę, a p. v-ce dyrektor Joanna Krzyżak na koniec uroczystości słowami wiersza złożyła życzenia pierwszoklasistom: „Chcę Wam życzyć na początek, by nauka szła jak z płatka, żeby było tyle piątek i szóstek, ile pszczół na polnych kwiatkach. Żeby pochwał było tyle, ile szyszek w gęstym borze, żeby w szkole było milej niż nad rzeką lub nad morzem.

      Danuta Brzostek

     • Witaj Szkoło!

      01.09.2020

      Nowy rok szkolny 2020/2021 przynosi ogromne zmiany nie tylko w działaniu szkół. Zmianie uległa również nasza szkolna strona internetowa. Wszelkie informacje z poprzednich lat możecie znaleźć w archiwum.

      Mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu portal "Jedynki" w nowej formie!

      Odwiedzajcie nas jak najczęściej i dajcie z siebie wszystko na lekcjach! :)

     • Szanowni Rodzice!  Drodzy Uczniowie!

      01.09.2020

      Z ogromną radością witamy naszych uczniów w progach szkoły. Bardzo nam brakowało bezpośredniego kontaktu z naszymi wychowankami oraz Państwem!

      Sytuacja epidemiczna w naszym kraju sprawia, że wszyscy jesteśmy obowiązani przestrzegać zasad higieny i procedur ograniczających ryzyko zarażenia się koronawirusem.

      W trosce o naszych uczniów i pracowników, na podstawie wytycznych MEN, GIS i MZ jako Dyrektor szkoły odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszych uczniów, wdrożyłam wiele procedur postępowania i zachowania w sytuacjach szkolnych.

      Rok szkolny 2020/2021 rozpoczynamy w formie stacjonarnej, co oznacza, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze w chwili obecnej będą prowadzone w budynku szkolnym
      i na obiektach należących do placówki oraz MOSiR. 

       

      Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą, aby stosować się do poniższych zasad:

       

      I Przyprowadzanie dziecka do szkoły

       

      1.   Do szkoły uczeń/wychowanek przychodzi  zdrowy, bez objawów chorobowych takich jak katar, kaszel, wysypka, gorączka, duszności, ból mięśni, brzucha, głowy, biegunka.

      2.   Dzieci i młodzież przychodzą do szkoły w czystych, świeżych ubraniach. Młodsze dzieci przyprowadzane są przez osoby zdrowe. Ubrania z poprzedniego dnia mają być uprane i zdezynfekowane w domu.

      3.   Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły wysłać dziecka, u którego w rodzinie jeden z domowników przebywa na kwarantannie.

      4.   Rodzic przyprowadzający i odbierający dziecko do/z placówki zachowuje minimalny dystans społeczny 1.5 metra. Zobowiązany jest także do używania maseczki zakrywającej usta i nos.

      5.   W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

      6.   W szkole obowiązuje zakaz wchodzenia do budynku szkoły przez Rodziców i osoby trzecie; w wyjątkowych przypadkach osoby takie mogą wejść po uprzednim uzgodnieniu wizyty z dyrektorem szkoły lub nauczycielem przy zachowaniu dystansu społecznego,
      z wykorzystaniem środków ochrony osobistej (maseczka), zobowiązane są także zdezynfekować ręce przed wejściem lub używać jednorazowych rękawiczek ochronnych.

      7.   Rodzice i osoby trzecie nie przebywają na terenie placówki dłużej niż istnieje potrzeba i cel wizyty.

      8.   Rodzice dzieci korzystających ze świetlicy przyprowadzają/odbierają  dziecko, używając wejścia bocznego.

      9.   W szkole zaleca się noszenie maseczek zasłaniających usta i nos w szatni szkolnej oraz podczas wspólnych przerw na korytarzu szkolnym. Nakaz ten nie obowiązuje dzieci
      z klas 1 - III.

      10. Po wejściu do szkoły uczniowie myją dłonie lub je dezynfekują.

      11. W sytuacji, gdy pracownik odbierający dziecko przyprowadzone do placówki przez rodzica zauważy, że ma ono objawy chorobowe sugerujące chorobę zakaźną, może podjąć decyzję o nieprzyjęciu dziecka do szkoły na zajęcia.

      12. Dziecko do szkoły nie przynosi żadnych zabawek i innych zbędnych przedmiotów. Prosimy Rodziców
      o zwracanie uwagi na zawartość szkolnych plecaków.

      13. Uczeń do szkoły powinien przynieść przybory
      i podręczniki, które w czasie zajęć mają znajdować się na ławce szkolnej ucznia. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.

      14. Uczniowie nie mogą dzielić się przyniesionymi do szkoły posiłkami, napojami i przekąskami z innymi uczniami.

       

      II Odbieranie dziecka ze szkoły. Powrót ucznia do domu ze szkoły.

       

      1.     Rodzic odbierający dziecko ze szkoły powinien być wyposażony w maseczkę zasłaniającą nos i usta.

      2.     Rodzic oczekuje na zewnątrz szkoły lub wchodzi do wyznaczonego miejsca, zachowując dystans społeczny
      i ograniczając do minimum kontakty z innymi rodzicami oczekującymi na odbiór dziecka.

      3.     Uczeń klasy I – VIII, który nie korzysta ze świetlicy, po zakończonych zajęciach, udaje się do szatni i do wyjścia głównego w celu opuszczenia szkoły.

      We wrześniu zawieszamy działanie szatni szkolnej. Po wejściu do szkoły, zmianie obuwia i umyciu rąk uczniowie udają się bezpośrednio do sal lekcyjnych.

      Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przesyłanych przez dyrektora szkoły lub wychowawców. Wszelkie informacje o zagrożeniu koronawirusem oraz o sposobach zapobiegania można znaleźć na stronie https://gis.gov.pl/Aktualnosci.

       

      Z poważaniem

      Ewa Subda

      Dyrektor SP1

     • XI Edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka

      02.03.2020

      XI edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka

      Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

      W naszej szkole udział wzięły klasy 1 a, c, d. Podczas realizacji programu dzieci pogłębiły wiedzę na temat bezpieczeństwa przy okazji świetnie się bawiąc. Po zakończeniu zajęć każde dziecko wypełniło test i okazało się, że ich wiedza jest na 100% opanowana. Szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający udział w XI edycji programu edukacyjnego w roku szkolnym 2019/2020.

      Danuta Brzostek

     • Bezpieczne ferie

      24.02.2020

      Policja radzi!

      Ferie już tuż tuż, młodzież będzie miała dużo wolnego czasu. Ważne, żeby zagospodarować go efektywnie i bezpiecznie. Przed każdymi wolnymi dniami dla dzieci i młodzieży, przestrzegamy przed niebezpieczeństwami.  Sierżant sztabowy Łukasz Kuliś skierował wiele życzliwych słów do szkolnej młodzieży z SP 1, żeby dbali o własne zdrowie i życie stosując zasady bezpieczeństwa zarówno w domu jak i na ulicy.

      Danuta Brzostek