• Dzień wolontariatu

            30.11.2023

             

            W piątek (24.listopada) łomżyńska Caritas Diecezji Łomżyńskiej zorganizowała DZIEŃ WOLONTARIATU. Caritas to największa organizacja charytatywna prowadzona przez Kościół Katolicki wprowadzając w czyn słowa Chrystusa „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Ewangelia według świętego Mateusza 25,40). Uroczysta Gala odbyła się w centrum kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Była to okazja do podziękowania wszystkim, którzy poświęcają swój czas na rzecz innych. Wolontariusze jako bohaterowie tego święta wybrali taki sposób spędzania wolnego czasu, żeby zrobić coś dobrego i bezinteresownie poprawić czyjeś życie. Czasami jest ciężko, ale warto.  Podczas gali , dyrektor Caritas Łomża, ksiądz Andrzej Mikucki, że dzisiejsze "spotkanie to forma podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, ale także organizacji i samorządów, które współpracują z Caritas". Podczas gali część wolontariuszy otrzymała specjalne wyróżnienia za swoją codzienna pracę na rzecz najbardziej potrzebujących oraz ubiegłoroczne akcje charytatywne. Specjalne podziękowanie otrzymało również nasze Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej czyli wolontariuszy razem z Opiekunami . Zmieniamy świat na lepsze pokazując, że DOBRA JEST WIĘCEJ!

          • Świetlicowe andrzejki

            29.11.2023

             

            Andrzejki to czas zabaw i przepowiedni. 28 listopada świetlica zamieniła się w salę wróżb i dobrej zabawy. Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną, dzięki której zgłębiły swoją wiedzę na temat tradycji andrzejkowych i zwyczajów ludowych. Następnie rozpoczęły się wróżby, konkursy i tańce. To był niesamowity poranek, pełen magii, uśmiechu i radości.

            Organizatorzy zabawy: p. J. Krzyżak, p. S. Szabłowska, p. H. Duda

          • „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w naszej szkole

            28.11.2023

            le wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie klasy 8a i 8b, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
             

            Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

            Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

            Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

            Dostaliśmy również możliwość udziału w konkursie „Projekt: klimat!”, w ramach którego uczniowie mogą nagrać krótki film o zmianach klimatu w okolicy oraz sposobach im przeciwdziałania i zawalczyć o cenne nagrody.

            Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

             

          • Dzień Życzliwości

            25.11.2023

             

            Tegoroczny Dzień Życzliwości w SP 1 przebiegał pod hasłem „Dumni z powstańców. Pamiętamy.”

            Uczniowie SU postanowili wziąć udział w akcji „BohaterOn” i przybliżyć uczniom sylwetki uczestników powstania warszawskiego. Przygotowali drzewo pamięci i życzliwości. Na białych
            i czerwonych liściach zostały zapisane nazwiska i pseudonimy żyjących powstańców.  Klasy wybierały sobie jeden z liści i zapoznawali się z biogramami  bohaterów powstania. Mogli również wysłać
            do nich kartkę z podziękowaniami i życzeniami.

            Korzystając z materiałów edukacyjnych, zamieszczonych na stronie bohateronwtwojejszkole.pl wychowawcy i nauczyciele historii przeprowadzili lekcje na temat powstania warszawskiego. Uczniowie klas IV kolorowali ilustracje wykonane na podstawie zdjęć powstańczych. Następnie wyeksponowali je na szkolnych korytarzach.

            Na korytarzach znalazły się także biało-czerwone karty z informacjami dotyczącymi wydarzeń z powstania. Dzięki temu starsi i młodsi mogli utrwalić sobie wiadomości z lekcji historii.

            Dużym zainteresowaniem cieszyła się  przygotowana przez SU wystawa książek  poświęconych powstaniu warszawskiemu.  Znalazły się na niej książki popularno-naukowe i beletrystyka. Prezentowane pozycje pochodziły z biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej, która udostępniła szkole swoje zbiory. Opiekę nad wystawą sprawowali harcerze z 29DH”Pogodni”.

            W akcję zaangażowali się również rodzice, którzy wzięli udział w zbiórce pieniędzy na zakup materiałów higienicznych i medycznych dla powstańców potrzebujących opieki i wsparcia.

            Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu akcji „BohaterOn” w ramach szkolnego Dnia Życzliwości.

             

          • Spotkania z rodzicami

            15.11.2023

             

            Klasy IV-VIII i IC

            • O godz.16.30 na sali gimnastycznej odbędzie się ogólne spotkanie profilaktyczne rodziców z p. psycholog - I. Stachowiak nt. „Zapobiegania agresji i przemocy”;
            • Po spotkaniu z p. psycholog odbędą się w salach lekcyjnych zebrania rodziców z wychowawcą klasy.
          • Spotkania z rodzicami

            15.11.2023

             

            Klasy I-III

            • O godz.16.30 na sali gimnastycznej odbędzie się ogólne spotkanie profilaktyczne rodziców z p. psycholog - I. Stachowiak nt. „Zapobiegania agresji i przemocy”;
            • Po spotkaniu z p. psycholog odbędą się w salach lekcyjnych zebrania rodziców z wychowawcą klasy.

             

          • Otrzęsiny klas czwartych

            02.11.2023

             

            30 października 2023r. uczniowie klas czwartych zostali poddani obrzędowi „otrzęsin”, po którym uroczyście przyjęto ich do społeczności klas starszych.

            Chrzest bojowy miał na celu sprawdzenie, czy czwartoklasiści są godni zaszczytu przyjęcia w poczet starszej społeczności uczniowskiej. Podczas zabawy przechodzili rozmaite próby sprawdzające ich zręczność i sprawność. Wszystkie zabawy odbywały się w miłym i radosnym nastroju, przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego oraz wychowawców klas 4, którzy bili głośne brawa i dopingowali swoich wychowanków. Harcerze z 29 Drużyny Harcerskiej Pogodni pod przewodnictwem Pani Grażyny Dudy przygotowali kolegom śmieszne konkurencje, które ułatwiły im proces adaptacji związany z przekroczeniem „progu szkolnego”, jakim jest przejście do II etapu edukacyjnego, dostarczyły mnóstwo radości, zwiększyły samodzielność i poczucie bezpieczeństwa, przyczyniły się do lepszej integracji zespołów klasowych.

            Przygotowany „egzamin” czwartoklasiści zdali na ocenę celującą.

            Gratulujemy!