• Dlaczego w spisie powszechnym są pytania o mieszkanie?

            11.08.2021

            Każdy zdaje sobie sprawę, że mieszkania nie są zwykłym towarem czy dobrem konsumpcyjnym. Warunki, w jakich mieszkamy, mają ogromny wpływ na nasze życie rodzinne i zawodowe. Dlatego informacje o mieszkaniach zbierane były we wszystkich spisach powszechnych w naszym kraju już od 100 lat!

            Obecnie temat mieszkań, ich cen i dostępności wzbudza wiele emocji. Z tego powodu narasta wiele mitów na temat pytań o mieszkania w spisie powszechnym. Jeśli ktoś podejrzewa, że w ten sposób ktoś zamierza kontrolować jego majątek lub zbiera informacje do podatku katastralnego, to koniecznie powinien przeczytać tekst do końca.

            Po co komu wiedza o mieszkaniach?

            Pełna nazwa spisu – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – pokazuje, jak ważne w spisie jest zbadanie sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Ma ona bowiem ogromne przełożenie na sytuację społeczną oraz demograficzną naszego kraju.

            Od sytuacji mieszkaniowej uzależniona jest często decyzja o założeniu lub powiększeniu rodziny. Jest to kwestia nie tylko metrażu, ale też sytuacji własnościowej – brak własnego lokum, może zniechęcać do decyzji o małżeństwie czy dzieciach.

            Mieszkanie – a raczej jego lokalizacja – determinuje też życie zawodowe. Jeśli miejsce zamieszkania jest dobrze skomunikowane, położone blisko dużego lokalnego rynku pracy, znacznie łatwiej o atrakcyjne i dopasowane do naszych preferencji zatrudnienie. Łatwiej też planować komunikację publiczną.

            Ogólnie znany jest fakt, iż mamy do czynienia z poważnym deficytem mieszkań – dzięki spisowi powszechnemu mamy możliwość dokładnie poznać jego skalę, a także miasta i gminy, w których ten problem jest szczególnie odczuwalny.

            Pytanie o powierzchnię mieszkania

            Celem pytania o powierzchnię mieszkania nie jest poznanie jego wartości, która zależy od wielu innych czynników. Chodzi tu przede wszystkim o zbadanie warunków, w jakich mieszkają Polacy. Przykładowo 30-metrowe mieszkanie dla jednej osoby może być względnie komfortowe, dla 5-osobowej rodziny będzie zdecydowanie za ciasne.

            Spis a podatek katastralny

            W wielu internetowych wypowiedziach pojawia się temat rzekomego związku spisu powszechnego i planów wprowadzenia podatku katastralnego. Łączenie tych dwóch wątków nie ma jednak żadnego racjonalnego uzasadnienia. W formularzu spisowym NIE MA PYTAŃ O WSZYSTKIE POSIADANE NIERUCHOMOŚCI ANI O ICH WARTOŚĆ. Pytanie spisowe na temat własności dotyczy jedynie mieszkania, w którym mieszkamy. Celem tego pytania nie jest badanie majątku Polaków, tylko sprawdzenie, jak wiele osób i rodzin mieszka we własnych mieszkaniach.

            Warto też pamiętać, że stan prawny nieruchomości (w tym kwestie własności) jest precyzyjnie opisany w księgach wieczystych. Jeśli ktoś zatem myśli, że podatek katastralny byłby kiedykolwiek wprowadzony, to głównym źródłem informacji o właścicielach nieruchomości byłyby właśnie księgi wieczyste, a nie, dość oszczędne w tym zakresie, dane spisowe. Należy podkreślić, że wszystkie zbierane informacje są CHRONIONE TAJEMNICĄ STATYSTYCZNĄ – więc nie ma możliwości, by informacje dotyczące pojedynczych mieszkań czy nieruchomości były przekazywane poza statystykę publiczną.

            Ze względu na duże znaczenie, pytania o mieszkanie były we wszystkich spisach powszechnych od 1921 roku. Nie jest to temat nowy. Nie ma zatem żadnego powodu do obaw i zwlekania ze spisem do września. W razie wątpliwości co do pytań dotyczących naszego mieszkania, warto zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.

          • Nie czekaj do września, spisz się już teraz!

            11.08.2021

             

            Lubisz załatwiać sprawy przez Internet? Czy wolisz dzwonić i ustalać wszystko telefonicznie? A może najwyżej stawiasz osobisty kontakt i bezpośrednią rozmowę? Niezależnie od indywidualnych preferencji, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie sposób, aby wypełnić obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań (NSP 2021). Najważniejsze, aby zrobić to szybko i nie narażać się na karę grzywny.

            Rachmistrzowie spisowi dość często spotykają się z odmową od osób, które twierdzą, że mają na to czas do 30 września. Jest to rzeczywiście termin końcowy NSP 2021, ale kontakt od rachmistrza oznacza, że nie można już czekać dłużej i należy spisać się z jego pomocą.

            Osoby, do których rachmistrz jeszcze nie dotarł, powinny z kolei pamiętać, że wygodniej spisać się samemu i warto to zrobić jak najszybciej. Czekanie ze spisem do końca września może zakończyć się tym, że ostatecznie zapomni się o tym obowiązku.

            Internet - szybko, wygodnie i od ręki

            Podstawową metodą spisową jest formularz online dostępny na stronie https://spis.gov.pl/. Aplikacja działa 24 godziny na dobę, od momentu pierwszego logowania mamy 14 dni na dokończenie spisu. Jest to metoda najwygodniejsza i nie wymaga kontaktu z rachmistrzem.

            Zadzwoń i spisz się!

            Samospis przez telefon to odpowiednia opcja dla osób, które nie mają komputera z Internetem i które wolą mieć wsparcie rachmistrza. Z tej możliwości powinny też skorzystać osoby, które rozpoczęły spis samodzielnie przez Internet, nie dokończyły formularza, minęło już 14 dni od momentu logowania i ponowny dostęp do aplikacji spisowej został zablokowany. Wystarczy wybrać numer infolinii spisowej 22 279 99 99, wcisnąć klawisz „1” („Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021”), potem znów „1”, czyli „Spisz się przez telefon”. Po zgłoszeniu się konsultanta możemy rozpocząć spis lub dokończyć pytania w zablokowanym formularzu.

            Czekają na Ciebie w urzędzie miasta/gminy

            Przewidziano również możliwość spisania się w urzędzie gminy/miasta. W każdej gminie i mieście w Polsce funkcjonuje stanowisko spisowe, a wsparciem służy przeszkolony pracownik urzędu. Na wizytę warto się wcześniej umówić telefonicznie. W okresie letnim wiele gmin organizuje też mobilne punkty spisowe m.in. w parkach, na osiedlach czy imprezach plenerowych, zamieszczając informacje o takich działaniach (termin i miejsce) na swojej stronie internetowej czy w mediach społecznościowych.

            Rachmistrzowie przychodzą i dzwonią, aby pomóc

            Rachmistrzowie spisowi pracują w terenie i telefonicznie. Ta metoda spisu jest skierowana przede wszystkim do dwóch grup mieszkańców. Pierwszą są osoby przyzwyczajone do tradycyjnej formy spisu, czyli bezpośredniej rozmowy z rachmistrzem. Takich osób jest wciąż sporo, dlatego mimo szybko postępującej informatyzacji, rachmistrzowie pozostają istotnym elementem spisów powszechnych w Polsce.

            Druga grupa, dla której rachmistrzowie będą stanowić cenną pomoc, to wszystkie osoby, które przekładają spis w nieskończoność. Powinny skorzystać z tej okazji i z pomocą rachmistrza wywiązać się wreszcie z tego obowiązku.

            Czekanie może kosztować nawet 5 tys. zł!

            Dlaczego tak ważne jest, aby spisać się jak najszybciej i nie czekać z tym do ostatniego dnia spisu? Jeśli przegapimy termin i przypomnimy sobie o spisie już po jego zakończeniu, popełniamy wykroczenie. A to może oznaczać grzywnę - jej wysokość zależy od decyzji sądu i może sięgać nawet 5 tys. złotych. Również odmowa udzielona rachmistrzowi jest traktowana jako niewywiązanie się z obowiązku spisowego, dlatego nie warto zwlekać. Do wyboru mamy kilka metod spisowych. Wybierzmy odpowiednią dla siebie, spiszmy się i w spokoju cieszmy letnim wypoczynkiem.

          • Zaproszenie do Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”

            29.07.2021

            Pierwszym przystankiem Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest Ostrów Mazowiecka. Mobilne centrum zawita do nas w najbliższą sobotę 31 lipca i zostanie na 3 dni, do 2 sierpnia włącznie. Wspólnie z Biurem Programu „Niepodległa” zapraszamy do odwiedzin niezwykłego mobilnego centrum edukacyjnego, wystawy wybranych eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP.

            Wyjątkowe muzeum na kołach tylko w tym roku dotrze do 20 miast i kurortów wypoczynkowych od Mazowsza, przez Warmię i Mazury, Pomorze, Lubuskie, Wielkopolskę, Śląsk, Małopolskę i Świętokrzyskie, by wrócić jesienią na Mazowsze. – Niepodległa zawsze stawiała sobie za cel wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych tak, by wszyscy Polacy mogli przyłączyć się do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy naszej państwowości. Stąd programy dotacyjne, z których na przestrzeni zaledwie kilku lat skorzystało już ponad 1000 instytucji lokalnych i regionalnych – wyjaśnia Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Tym razem chcemy zaproponować Polakom nieco inne spojrzenie na historię naszego kraju, a zwłaszcza kształtowania się Polski sto lat temu. Chcemy zachęcić ich do zapoznania się z wybranymi aspektami historii poprzez technologię. Stąd plan, by w tym roku rozpocząć projekt mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Tylko w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, do początku października multimedialne muzeum na kołach odwiedzi 20 miast w całym kraju. W każdym naszym przystanku, przez 3 dni, każdy zainteresowany będzie mógł poznać kawałek naszej niecodziennej historii z czasów odbudowy Polski po Wielkiej Wojnie – dodaje dyrektor Kowalski.

            Mobilne centrum edukacyjne „Niepodległej”, umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref odpowiadających tematyce, którą zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. To wtedy we Francji pokazaliśmy całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się nasza kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.

             Podczas podróży po Polsce nie możemy zapomnieć o lokalnych bohaterach z czasów międzywojnia. Zebraliśmy informacje i zdjęcia blisko 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, które odwiedzamy. Przypominamy sylwetki działaczy, nauczycieli, inżynierów czy społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. To również im winniśmy wdzięczność za rozwój kraju po odzyskaniu niepodległości – opowiada Jan Kowalski. – A jakby tego było mało, postanowiliśmy również w pewnym stopniu przywrócić marszałka Józefa Piłsudskiego do życia, bowiem gości Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku – dodaje dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

            Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Całość wystawy zamyka strefa zabawy z foto-budką, która uwieczni i wyśle na podany adres mailowy nasze zdjęcie z jednym z ojców niepodległości.

            „Niepodległa” zaplanowała 20 przystanków na trasie Wirtualnego Teatru Historii. Pierwsze w kolejności będą:

            • Ostrów Mazowiecka - 31.07-02.08.2021
            • Suwałki - 03-05.08.2021
            • Augustów - 06-08.08.2021
            • Olsztyn - 09-11.08.2021
            • Puck - 14-16.08.2021
            • Lębork - 17-19.08.2021

            Wystawę można zwiedzać w Ostrowi Mazowieckiej na placu przed budynkiem MOSiR przy ul. Trębickiego, w godzinach:

            • 31 lipca: 12:00 – 18:00
            • 1 sierpnia: 10:00 – 18:00
            • 2 sierpnia: 10:00 – 16:00

            Koniec tegorocznej trasy zaplanowano na początku października. Informacji o dokładnych lokalizacjach w danych miejscowościach, jak również o kolejnych przystankach, można szukać na stronie niepodlegla.gov.pl w specjalnej zakładce poświęconej Wirtualnemu Teatrowi Historii „Niepodległa”.

            Zwiedzanie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zwiedzanie jest możliwe przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Goście powinni stosować się do poleceń personelu obsługującego oraz do zapisów regulaminu, który jest dostępny przy wejściu.

            Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. 

             

            Źródło: Rzecznik Prasowy Biura Programu „Niepodległa”, e-mail: kwnuk@niepodlegla.gov.pl

          • Nakręć film o spisie i wygrywaj!

            12.07.2021

            Taka historia zdarza się raz na 10 lat! Przygotuj krótki maksymalnie dwuminutowy film zachęcający do udziału w spisie powszechnym. Masz szanse na atrakcyjne nagrody, w tym telewizyjną emisję Twojego dzieła!

            Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) to dla każdego z nas dobra okazja do zastanowienia się nad naszym życiem: sięgnięcia do wspomnień z przeszłości, ale też snucia planów na najbliższe lata. To także moment refleksji, nie tylko nad naszą przyszłością, ale również  naszego kraju oraz miejsca, w którym mieszkamy: naszej gminy, miasta lub wsi. To właśnie w oparciu o dane przekazywane w spisie będą podejmowane decyzje dotyczące przyszłości i rozwoju Twojej miejscowości, mające w konsekwencji wpływ m.in. na jakość Twojego życia. Dlatego spis jest tak ważny i należy wziąć w nim udział!

            Na czym polega konkurs?

            Wystarczy telefon, tablet lub kamera i…dobry pomysł! Zadanie konkursowe polega na wykonaniu filmu za pomocą dowolnego urządzenia, w dowolnej technice, który w sposób oryginalny, kreatywny, ciekawy i przyciągający uwagę odbiorcy będzie zachęcać do udziału w NSP 2021. Dopuszczalna jest każda forma artystyczna, np. film, teledysk, reportaż, animacja, itp.

            Długość filmu nie może przekroczyć 2 minut, zaś jego wielkość 500 MB. Maksymalna jakość nagrania: Full HD.

            Kto może wziąć udział?

            Konkurs jest organizowany dla ogółu społeczeństwa bez ograniczeń wiekowych.

            Jak się zgłosić?

            Wystarczy wypełnić formularz internetowy na stronie: https://warszawa.stat.gov.pl, zapoznać się z regulaminem i załącznikami oraz zaakceptować ich treść. Przez ten sam formularz można w prosty sposób zapisać plik filmowy. Termin zgłoszeń upływa 31 lipca 2021 roku.

            Jakie są nagrody?

            Zwycięski film poznamy 12 sierpnia. Zostanie on wyemitowany na antenie TVP3 Warszawa oraz na kontach w mediach społecznościowych (Facebook i Twitter) Urzędu Statystycznego w Warszawie i Telewizji Polskiej. Laureaci konkursu mogą liczyć na następujące nagrody rzeczowe: dysk twardy 1 TB, markowy głośnik i słuchawki bezprzewodowe, Power Bank VIP, myszka bezprzewodowa na Bluetooth, ładowarka indukcyjna oraz atrakcyjny zestaw upominków promujących NSP 2021.

            Pozwól zadziałać swojej wyobraźni! Planem filmowym może być całe Twoje otoczenie: dom, gmina, miasto czy wieś. Najważniejsze, by po Twoim filmie każdy chciał się spisać!

          • Półmetek spisu - zaczyna się wyścig z czasem

            12.07.2021

            Miłośnicy piłki nożnej wiedzą, że druga połowa meczu jest znacznie ważniejsza i bardziej emocjonująca. Podobnie jest z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Druga połowa NSP 2021 (lipiec-wrzesień) będzie czasem bardzo intensywnych starań o pełny stuprocentowy wynik. Wciąż bowiem obowiązku spisowego nie wypełniło niespełna 60% mieszkańców Mazowsza.

            Na tle mieszkańców kraju mamy pewne powody do zadowolenia z naszej postawy. Obowiązek spisowy wypełniło ponad 2 miliony mieszkańców, a z odsetkiem spisanych osób na poziomie ponad 40%, Mazowsze zajmuje pozycję wicelidera – lepsze jest tylko znacznie mniejsze województwo opolskie. .

            Najlepsze wyniki w małych gminach

            Na początku NSP 2021, gdy funkcjonował tylko samospis internetowy i telefoniczny, najbardziej aktywne były duże miasta oraz gminy z metropolii warszawskiej. Gdy pracę rozpoczęli rachmistrzowie, do walki o czołowe miejsca z powodzeniem włączyły się mniejsze gminy. Na koniec czerwca pierwszą najlepszą trójkę Mazowsza stanowiły gminy wiejskie: Młynarze (powiat makowski), gdzie spisało się 83% mieszkańców, Jabłonna Lacka (powiat sokołowski) 82% oraz Czernice Borowe (powiat przasnyski) i Rzewnie (powiat makowski) po 76%.

            Wśród dużych miast  Mazowsza zdecydowanie najlepszym wynikiem może się pochwalić Warszawa (44%). W tej grupie – z wyjątkiem stolicy – odsetek spisanych osób jest generalnie nieco niższy niż średnia wojewódzka: w Siedlcach było to 39%, w Radomiu i Ostrołęce 37%, zaś w Płocku 35%.

            Samospis internetowy najpopularniejszy

            Podstawową i najpopularniejszą metodą udziału jest samospis internetowy dostępny na stronie https://spis.gov.pl/. Nie powinno to dziwić, bo jest to metoda obowiązkowa, ale też najwygodniejsza.

            Z internetowej aplikacji spisowej skorzystało na Mazowszu ponad 1,5 mln mieszkańców, czyli 70% spisanych dotychczas osób. Najczęściej z tej metody korzystali mieszkańcy Ząbek, Lesznowoli i Warszawy (po około 40%).

            Niedoceniony samospis telefoniczny

            Równolegle z samospisem internetowym działa samospis telefoniczny za pośrednictwem infolinii statystycznej (nr 22 279 99 99). Choć jest prawie tak samo wygodny jak aplikacja internetowa, to cieszy się popularnością głównie wśród osób starszych. W gronie spisanych osób tę metodę wybrało 6% mieszkańców Mazowsza.

            Rachmistrzowie dają radę!

            Wkład rachmistrzów w prace spisowe pozostaje niezwykle istotny, zwłaszcza w mniejszych gminach.

            Początkowo rachmistrzowie kontaktowali się tylko telefonicznie. Dzięki poprawie sytuacji epidemicznej od czerwca trwają wywiady bezpośrednie. Jak dotąd rachmistrzowie terenowi spisali ponad 23% mieszkańców województwa mazowieckiego. Oznacza to, że co piąty spisany jak dotąd mieszkaniec Mazowsza to efekt pracy rachmistrzów terenowych. Najbardziej aktywni byli oni w gminach: Jabłonna Lacka – spisali tu 70% mieszkańców, Młynarze – 64% oraz Czernice Borowe i Rusinów – po 60%.

            Gramy do końcowego gwizdka!

            Ostatnie trzy miesiące NSP 2021 będą czasem wytężonych starań o każdy pojedynczy wypełniony formularz spisowy. Osoby, które nie wypełniły obowiązku spisowego, powinny to jak najszybciej nadrobić pamiętając, że biorąc udział w spisie mają wpływ na przyszłość swoją i swoich bliskich. Dane spisowe będą bowiem wykorzystywane przez kolejnych 10 lat  m.in. przy podejmowaniu decyzji o rozbudowie dróg, szkół, przedszkoli, bibliotek, dostępności do wielu usług publicznych, czy podziale środków na lokalne inwestycje.

            Jeśli z kimś skontaktuje się rachmistrz, należy się zgodzić na rozmowę i od razu spisać. Pamiętajmy, że jego podstawowym zadaniem jest udzielnie nam pomocy i wsparcia w wypełnianiu formularza. Nie warto czekać z udziałem w spisie do końca września. Zrób to jak najszybciej i miej spokojne wakacje oraz poczucie dobrze wypełnionego obowiązku. 

            Dlatego nie czekaj – poczuj się częścią drużyny „Mazowsze” i spisz się już teraz!

          • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

            28.06.2021

            Dnia 25 czerwca 2021 roku o godz. 9 na szkolnym dziedzińcu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Niestety z przyczyn pandemicznych w  apelu brali udział tylko uczniowie klas ósmych. Pozostali odebrali swoje świadectwa na spotkaniach z wychowawcami w klasach.

            Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Ewa Subda, witając uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przybyłych gości. Podziękowała gronu pedagogicznemu i ósmoklasistom za pracę, czasem wymagającą wielu wyrzeczeń i poświęceń, którą musieli wykonać w tym trudnym dla nas wszystkich roku.

            Następnie wręczono zasłużonym uczniom nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie, za frekwencję, uczestnictwo w zawodach sportowych, zaangażowanie w wolontariacie i służbę w poczcie sztandarowym.

            Uroczystość poprowadziły p. Beata Rydzewska oraz p. Katarzyna Brzostek. Apel uświetniły występy zespołu Grazioso przygotowanego przez p. Katarzynę Trętowską.

             

            Katarzyna Nagórka

          • NSP 2021

            24.06.2021

            Spisz się, jeśli nie chcesz zapłacić grzywny!

            Obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) jest nałożony na Ciebie mocą ustawy. Jeśli uporczywie będziesz odmawiać spisania się, grozi Ci kara grzywny w wysokości nawet do 5 tys. złotych! Już trwają przygotowania pierwszych wniosków do sądu.

            Mimo zbliżającego się półmetka NSP 2021 wielu mieszkańców nie wypełniło jeszcze obowiązku spisowego. Tłumaczenia są z reguły podobne : „brakuje mi czasu”, „zrobię to we wrześniu” lub „poczekam na rachmistrza”. Ryzyko jest jednak takie, że w końcu zapomnimy się spisać. A z tym wiążą się określone konsekwencje.

            Jakim prawem?

            Obowiązek spisowy jest zapisany w ustawie o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (art. 3). Zgodnie zaś z ustawą o statystyce publicznej „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie” (art. 57).

            Z osobami, które nie spisały się przez Internet lub telefon, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Jeśli w trakcie rozmowy z rachmistrzem będziemy na różne sposoby unikać udziału w spisie, jest to równoznaczne z odmową, co może skutkować przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania. Podstawą do takiego działania jest zapis z art. 17a ustawy narodowym spisie powszechnym: „Osoba fizyczna objęta spisem powszechnym nie może odmówić przekazania danych w ramach spisu powszechnego z zastosowaniem metody wywiadu bezpośredniego lub metody wywiadu telefonicznego”.

            Skąd kwota 5 tys. złotych możliwej grzywny? W Kodeksie wykroczeń znajdujemy zapis: „Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych” (art. 24).

            Wszystko jest zatem precyzyjnie uregulowane i nie ma podstaw do kwestionowania zarówno obowiązku spisowego, jak i karania za unikanie spisu.

            Chcesz uniknąć grzywny?

            Po prostu spisz się! W dowolny sposób – najlepiej od razu przez Internet na stronie https://spis.gov.pl/, w punkcie spisowym w Urzędzie Gminy/Miasta lub przez infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99. Nie odmawiaj rozmowy z rachmistrzem. Skontaktuje się on z Tobą osobiście lub zadzwoni, a na wyświetlaczu telefonu pojawi się numer 22 828 88 88 lub numer infolinii spisowej. Pamiętaj, że Rachmistrz chce Ci pomóc w spisie! Jeśli jesteś w danej chwili zajęty i nie masz czasu, ustal inny możliwie szybki termin rozmowy.  

            Co zrobi rachmistrz, gdy odmówisz?

            Rachmistrz przy każdej odmowie spisania się (również w trakcie rozmowy telefonicznej, kiedy argumentujesz, że do końca spisu masz jeszcze czas) ma obowiązek przygotować specjalną notatkę urzędową. Na jej podstawie będą kierowane do sądu wnioski o ukaranie. Niestety jest już kilka przypadków wszczęcia takiej procedury.

            Czy warto ryzykować konieczność wizyt w sądzie, składania zeznań i płacenia wysokiej grzywny? Odpowiedz sobie sam.

             

            Rachmistrzowie ruszają w teren!

            Pomimo że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) trwa od 1 kwietnia, praca rachmistrzów terenowych była wstrzymana. Powód był oczywisty – pandemia. Wraz z poprawą sytuacji epidemicznej zezwolono rachmistrzom na prowadzenie wywiadów bezpośrednich. W województwie mazowieckim ruszają oni w teren od 23 czerwca.

            Wiele osób czeka ze spisem, bo chcą to zrobić w bezpośredniej rozmowie i przy wsparciu rachmistrza. Będzie to w końcu możliwe! W przypadku województwa mazowieckiego osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku spisowego, mogą spodziewać się wizyty rachmistrza począwszy od 23 czerwca. Nie ma absolutnie żadnych powodów do obaw – rachmistrz przychodzi, by służyć pomocą.

            Czy wizyta rachmistrza jest bezpieczna?

            Rachmistrzowie są przygotowani do pracy w reżimie epidemicznym. Wchodząc do mieszkania będą mieć założone maski i będą zachowywać bezpieczny odstęp. Odpowiedzi na spisowe pytania będą wprowadzane przez rachmistrza do aplikacji internetowej. Nie ma więc konieczności dotykania i podpisywania żadnych dokumentów!

            Jeśli mamy wątpliwość, czy to prawdziwy rachmistrz, można to w prosty sposób zweryfikować.

            Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza?

            Każdy rachmistrz posiada identyfikator i powinien on być okazany na samym początku rozmowy. Dane z identyfikatora możemy zweryfikować na dwa sposoby. Pierwszym jest internetowa aplikacja „Sprawdź tożsamość rachmistrza”, dostępna na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. Druga opcja weryfikacji rachmistrza to infolinia spisowa pod numerem telefonu 22 279 99 99.

            Nie odmawiaj rachmistrzowi

            Rachmistrzowie będą docierać do tych osób, które jeszcze się nie spisały. Warto skorzystać z tej możliwości i wypełnić obowiązek spisowy, aby nie myśleć o tym podczas wakacji.

            Nie należy odmawiać rachmistrzowi. Wyjątkowo – jeśli mamy uzasadniony powód – możemy poprosić o przełożenie kontaktu na inny możliwie szybki termin. Unikanie na różne sposoby udzielenia odpowiedzi podczas rozmowy z rachmistrzem spisowym skutkuje przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie.

            Rachmistrz przychodzi do Ciebie, aby Ci pomóc. Dlatego warto pamiętać o wzajemnej życzliwości.

            To ostatnia szansa! Spisz się i wygraj samochód w Loterii NSP 2021!

            Spisując się przez Internet w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) nie tylko wypełniasz ciążący na Tobie obowiązek, ale dajesz też sobie szansę na atrakcyjne nagrody (w tym samochód!). Wystarczy pobrać unikatowy kod potwierdzający samospis internetowy i zarejestrować się w spisowej loterii. Masz na to czas tylko do 7 lipca!

            Udział w NSP 2021 jest Twoim obowiązkiem i należy go jak najszybciej wypełnić. Warto to zrobić przez Internet - jeśli skorzystasz z samopisu internetowego dostępnego na stronie https://spis.gov.pl/, uzyskasz prawo do udziału w Loterii NSP 2021.

            Zgłoszenia tylko do 7 lipca!

            Jeśli chcesz skorzystać z wyjątkowej okazji i mieć szansę na wygraną, musisz się spieszyć! Zgłoszenia chętnych do udziału w Loterii NSP 2021 będą przyjmowane tylko do 7 lipca 2021 r.

            Pamiętaj, że warunkiem udziału jest wcześniejsze wypełnienie spisu PRZEZ INTERNET. Osoby spisane przez rachmistrza lub telefonicznie nie mogą brać udziału w tej akcji.

            Jak wziąć udział w loterii spisowej?

            Po wypełnieniu i zakończeniu formularza spisowego w aplikacji spisowej pojawi się pytanie o chęć uzyskania kodu uprawniającego do udziału w Loterii NSP 2021. Jeśli się zgodzisz, uzyskasz unikatowy 10‑znakowy Kod Potwierdzający Dokonanie Samospisu. Kod zostanie też wysłany na podany przez Ciebie adres e-mail.

            TO NIE KONIEC! Musisz jeszcze zgłosić udział w loterii i ZAREJESTROWAĆ KOD na stronie https://loteria.spis.gov.pl/.

            Dopiero w tym momencie staniesz się pełnoprawnym uczestnikiem Loterii NSP 2021.

            Spisz się szybko, by mieć więcej szans na wygraną!

            W ramach Loterii NSP odbędzie się kilka losowań – ostatnie jest zaplanowane na 14 lipca. Im wcześniej się spiszesz i zarejestrujesz w Loterii, tym więcej losowań będzie uwzględniać Twój kod. Dlatego warto się pospieszyć!

            Harmonogram losowań jest zamieszczony na stronie https://loteria.spis.gov.pl/.

            Spisałeś się? Jedź na wakacje…nowym autem!

            Nagrodą główną w Loterii NSP 2021 jest SAMOCHÓD TOYOTA YARIS – po jednym aucie na każde województwo!  

            Na uczestników Loterii czekają też karty przedpłacone o wartości 1000 i 500 zł. Będzie je można wykorzystać na zakupy w każdym sklepie akceptującym płatności bezgotówkowe.

            Nie ma się nad czym zastanawiać! Spisz się natychmiast i wygrywaj!

          • Szkoła Podstawowa nr 1 laureatem konkursu

            24.06.2021

             

            Tradycją Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej jest udział w Konkursie Ekologicznym "Pomagamy-Edukujemy" organizowanym przez Organizację Odzysku REBA. W programie uczestniczymy od 2006 r. i z ogromnym zaangażowaniem zbieramy zużyte baterie. Łącznie dotychczas zebraliśmy i oddaliśmy do utylizacji 4 tys. 127,5 kg tego surowca.

            W 2018r. zostaliśmy Mistrzem ogólnopolskiego konkursu ekologicznego plasując się na 4 miejscu w Polsce. Wielokrotnie otrzymywaliśmy nagrody i dyplomy uznania za aktywny wkład w akcję zbiórki surowców wtórnych. W tym roku szkolnym, pomimo utrudnień związanych z edukacją na odległość, również zdobyliśmy tytuł laureata konkursu.

            Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczniom oraz rodzicom, którym bliskie są działania na rzecz ochrony środowiska.

             

            Agnieszka Tułowiecka

          • Karta rowerowa 2021

            24.06.2021

             

            Uczniowie klas czwartych SP 1 w dniu 18 czerwca ,przystąpili do ostatniego etapu  egzaminu na kartę rowerową. Wykazali się znajomością przepisów i umiejętnościami jazdy na rowerze, podczas pokonywania toru przeszkód, ustawionego na szkolnym dziedzińcu. Poradzili sobie też z zadaniami z pierwszej pomocy. Naszym nowym rowerzystom pomagali uczniowie ze szkolnej drużyny rowerowej. W wyniku czego 89 uczniów zdało egzamin na kartę rowerową. Po tak długim okresie przebywania w domu, potrzeba uczniom dużo ruchu, dlatego, gdy odbiorą swoje karty na początku wakacji, będą mogli do woli cieszyć się samodzielną jazdą na rowerze.

            Pamiętajcie o zasadzie szczególnej ostrożności i korzystaniu ze ścieżek i dróg rowerowych w naszym mieście !

            Danuta Brzostek i Anna Kożuchowska

          • Bezpieczne wakacje 2021

            24.06.2021

            Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. W tym, żeby właśnie tak było pomagamy my – Państwowa Inspekcja Sanitarna. A oto kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne wakacje:

            PLANUJ:

            • Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na nasz Serwis Kąpieliskowy aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Serwisu Kąpieliskowego.
            • Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień.
            • Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.
          • Piknik rodzinny klasy Ic

            21.06.2021

             

            W piątkowe przedpołudnie, 18 czerwca 2021 dzięki uprzejmości dyrektora MOSiR, p. Michała Kuleszy uczniowie klasy Ic wraz z rodzicami i wychowawczynią p. Alicją Wajszczyk mieli możliwość zorganizowania pikniku rodzinnego z grillem na terenie Ogródka Jordanowskiego w Grodzie Książąt Mazowieckich. Podczas pikniku dzieci korzystały z wielu atrakcji: placu zabaw, boisk, uczestniczyły w konkurencjach sportowych, zespołowych i indywidualnych. Nie zawiedli rodzice, którzy jak zwykle, gdy zachodzi potrzeba, są gotowi do współpracy. W chwilach zmęczenia z pomocą przychodziły suto zastawione stoły, na których nie zabrakło owoców, napojów i przepysznych dań z grilla. Zabawa rodzinna była naprawdę bardzo udana. Widać było, że niezależnie od wieku rodzice wraz z dziećmi potrafią się zintegrować i aktywnie spędzać razem czas. Wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły, uczestniczyli w innych niż zwykle zajęciach, byli zadowoleni, odczuwali radość i satysfakcję z podjętych działań. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Na zakończenie pracownicy MOSiR wręczyli każdemu dziecku drobne upominki. Atrakcje tego dnia pokazały, że czas wolny można spędzać zdrowo i aktywnie. Piknik okazał się sukcesem organizacyjnym dzięki znakomitej współpracy rodziców, wychowawcy i ostrowskiego MOSiR.

          • Sukces naszych uczniów w ogólnopolskim projekcie: "Wielki Prymas z małej Zuzeli"   

            21.06.2021

             

            poświęconym Prymasowi Tysiąclecia, Słudze Bożemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

            Projekt został zorganizowany przez  Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy  im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli. 

            Patronat honorowy objęli:

            JE Ks. Bp Janusz Stepnowski Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej

            Pani Maria Koc Senator RP, Pan Waldemar Kraska Senator RP

            Pan Marek Zagórski Poseł RP

            Pan Zbigniew Chrupek Starosta Ostrowski

            Instytut Prymasa Wyszyńskiego

            Realizacja przedsięwzięcia związana była z przypadającymi  w tym roku rocznicami - 120 rocznicą urodzin i 40 rocznicą śmierci Prymasa Tysiąclecia oraz 75 rocznicą sakry biskupiej, a także  ze zbliżającą się beatyfikacją Sługi Bożego oraz włączeniem się w ogólnopolskie obchody, ogłoszonego przez Sejm i Senat RP, Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

            Celem przedsięwzięcia było kształtowanie postaw patriotycznych, promowanie wartości, którym wierny był Prymas oraz upowszechnianie wiedzy o historii Polski i dziedzictwie narodowym.

            W ramach projektu uczniowie mogli wziąć udział w następujących kategoriach:

            - w konkursie  literackim - pisali krótką wypowiedź poetycką nawiązującą do Postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jego życia i dziedzictwa,

            - w przygotowaniu prezentacji multimedialnej przybliżającej postać Prymasa, bądź wybranego aspektu Jego nauczania.

            - w zorganizowaniu akcji dobroczynnych inspirowanych ABC Społecznej Krucjaty Miłości,

             

            Wyniki konkursów realizowanych w ramach projektu Wielki Prymas z małej Zuzeli

            W kategorii: KONKURS LITERACKI:

            Klasy 1 - 3 szkoły podstawowej:

            II miejsce zdobyli: - Karolina Obuchowska z klasy III A i Jakub Obuchowski z klasy I B (opiekun p. M. Ryszewska)

             

            Klasy 4 - 6 szkoły podstawowej:

            I miejsce zdobyła Aleksandra Dmochowska z klasy VI D (opiekun p. M. Osiecka)

             

            W kategorii: PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

            II miejsce zdobyła Oliwia Depta z klasy IV C (opiekun p. M. Osiecka)

             

            Zwieńczeniem projektu było wydanie tomiku wierszy laureatów

            konkursu wraz z wierszami Siostry Prymasa Wyszyńskiego Pani Janiny Jurkiewiczowej, nigdzie dotąd niepublikowanymi, wystawa plenerowa z ekspozycją poświęconą Prymasowi Tysiąclecia oraz gala finałowa z wręczeniem nagród i koncertem "W hołdzie Prymasowi "

            11 czerwca 2021 w Zuzeli.

            Laureatom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

            Małgorzata Ryszewska

             

          • Dzwoni numer 22 828 88 88?  Odbierz, to rachmistrz spisowy!

            07.06.2021

             

            Rachmistrzowie spisowi kontaktują się na razie tylko przez telefon. Niestety wiele osób ignoruje połączenia od nich lub boi się je odebrać. Należy pamiętać, że rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 oraz za pośrednictwem infolinii spisowej 22 279 99 99. Te połączenia warto odbierać, żeby z pomocą rachmistrza szybko i wygodnie wywiązać się z obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). 

            Rachmistrzowie telefoniczni zaczęli drugi miesiąc pracy. Dzwonią do mieszkańców Polski, aby pomóc się spisać. Niestety wiele osób, którym chcą zaoferować swoje wsparcie, odmawia rozmowy lub odrzuca połączenie nie sprawdzając nawet, kto dzwoni.

            Czy to oszust?

            Odbierając telefon z nieznanego nam dotąd numeru trzeba zawsze zachowywać ostrożność. W czasie NSP 2021 mogą zdarzać się przypadki podszywania się oszustów pod rachmistrza. Należy koniecznie pamiętać, że rachmistrz nie żąda od Państwa pieniędzy, nie pyta o majątek lub dochody. W prosty sposób można sprawdzić, czy osoba, która podaje się za rachmistrza, rzeczywiście nim jest. Trzeba tylko zanotować imię, nazwisko oraz numer identyfikatora rachmistrza i skorzystać z wybranej opcji weryfikacji.

            Najprościej i najszybciej zapytać rachmistrza o podanie jednej z pięciu ostatnich cyfr naszego numeru PESEL - jeśli odpowie prawidłowo, możemy spokojnie kontynuować rozmowę i przejść do spisu.

            Można również skorzystać z aplikacji „Sprawdź rachmistrza”, dostępnej na stronie https://spis.gov.pl/ lub zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i poprosić konsultanta o sprawdzenie danych rachmistrza.

            Spam? Sprawdź, czy to nie rachmistrz

            Rachmistrz zadzwoni z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Ze względu na skalę przedsięwzięcia nasz aparat telefoniczny może uznać te numery za zagrożenie lub spam. To dlatego, że występuje ciąg tych samych cyfr – są one jednak tak dobrane, żeby łatwo było je zapamiętać.

            Jeśli na Twoim telefonie wyświetli się jeden z dwóch wspomnianych numerów, odbierz połączenie bez zbędnych obaw, nawet jeśli widzisz komunikat „Podejrzenie spamu”.

            Jeśli nie odebrałeś telefonu od rachmistrza spodziewaj się od niego SMS-a i ponownych prób połączenia.

            Dlaczego warto odebrać?

            Spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to rachmistrz prowadzi nas po całym formularzu spisowym. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do treści pytań, możemy od razu poprosić rachmistrza o wyjaśnienie.

            Pomoc rachmistrza jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie używając komputera lub telefonu albo w ogóle nie miały styczności z cyfrowym światem. Formularz spisowy jest bowiem dostępny wyłącznie przez Internet – jeśli nie umiemy się spisać samodzielnie, należy bezwzględnie skorzystać z pomocy rachmistrza.

            Pamiętaj, że rachmistrz dzwoni w imieniu Głównego Urzędu Statystycznego i robi to w ramach obowiązków służbowych. Nie miej więc do niego o to pretensji. Jeśli masz jakieś wątpliwości, lub nie chcesz się spisać w danej chwili, zakomunikuj to i umów się na inny termin.

          • Dzień Dziecka

            07.06.2021

             

            Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas 1-3 wzięli udział w wirtualnym festiwalu talentów i pasji. Zachęcamy do obejrzenia nadesłanych filmików. Gratulujemy uczestnikom. Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji projektu. „Szczęście nie jest czymś co przychodzi gotowe. Ono przychodzi z Twoich własnych działań” Dalai Lama Wszystkim dzieciakom życzymy powodzenia w rozwijaniu swoich talentów, zainteresowań, pasji i odkrywaniu swoich mocnych stron. Mamy nadzieję, że w następnym roku będziecie mogli zaprezentować się na żywo...

            SU z opiekunami K. Brzostek i J. Szydlik

          • Dzień Dziecka w klasie I c

            07.06.2021

             

            Uczniowie z klasy I c napisali pierwsze w swoim życiu artykuły dotyczące wspaniale spędzonego Dnia Dziecka.

             

            Dzisiaj klasa I c obchodziła Dzień Dziecka. Z tej okazji dzieci poszły do SIGMY na ciekawe zajęcia. Było wykonywanie masy plastycznej, zabawa makaronem i robienie pachnących mydełek. Po drugim śniadaniu dzieci dostały lody i upominki. Szkolny Dzień Dziecka zakończył się zabawą nad stawem. Ten dzień był bardzo fajny.

            Zuzanna O. I c

             

             

            Dzisiaj byliśmy w SIGMIE, robiliśmy mydła i wyciski, potem była sensoplastyka. Wszyscy byli trochę pobrudzeni (ja się przebrałam). Następnie poszliśmy do klasy i dostaliśmy prezenty: gniotki i banki mydlane oraz LODY. Dla mnie najważniejsze były lody. Trochę pobawiliśmy się w sali, a potem na dworze. Później zabraliśmy plecaki i poszliśmy do domu.

            Kamila A. Ic

             

            Dzisiaj poszliśmy do Kamili i robiliśmy slajmy i mydła. Potem udaliśmy się na chwilę do klasy, wzięliśmy gry i poszliśmy na dwór. Tam bawiliśmy się i graliśmy w nasze gry.

            Alan K. Ic

             

            Z okazji Dnia Dziecka byliśmy z całą klasą u Kamili. Były tam fajne zabawy. Robiliśmy slajmy z różnych dodatków: wody, mąki, barwników. Bardzo podobało mi się robienie mydełek. Zrobiłem dwa mydła z ziarenkami kawy. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Ten dzień był bardzo fajny i wesoły.

            Mikołaj P. Ic

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Przez nas ilustrowane to, co w wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zapisane”

            25.05.2021

             

            Uczniowie klasy VI b, VI e, VII e i VII f wzięli udział w konkursie plastycznym " Przez nas ilustrowane to, co w wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zapisane".

            Celem konkursu było poznawanie i popularyzowanie twórczości i życiorysu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, uczczenia setnej rocznicy urodzin poety oraz wpisanie się w obchody ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

            Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

            Uczniowie wykonali ilustracje do wierszy poety m. in. "Elegia o chłopcu polskim", "Salto", "Niebo złote ci otworzę", "Deszcze".

            Przed przystąpieniem do pracy uczniowie wysłuchali "Wierszy wojennych" w wykonaniu Ewy Demarczyk , do muzyki Zygmunta Koniecznego.

            Udział w konkursie wzięli: Eliza Łojewska kl. VIb, Aleksandra Kuczyńska kl. VIb, Adam Dzieniszewski kl. VI b, Tomasz Szczapa kl. VI b, Karolina Radomska kl. VI e, Aleksandra Jarema kl. VIe, Anna Jemielita kl. VI e, Kinga Leszczyńska kl. VIIe, Dominika Deptuła kl. VII f.

            Z niecierpliwością będziemy czekać na rozstrzygnięcie konkursu.

            Wszystkim uczniom dziękuję za zaangażowanie i wykonanie bardzo ekspresyjnych prac.

            Katarzyna Krupińska