W dniach 20 – 22 kwietnia br. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Poznania, Kórnika, Gniezna i Biskupina. Przyświecało jej hasło: Początki Państwa Polskiego. Została ona zorganizowana dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji Narodowej Poznaj Polskę oraz dofinansowaniu przez MEiN i Urząd Miasta.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w zamku w Kórniku. W gustownie urządzonych przez pokolenia rodziny Działyńskich i Zamoyskich wnętrzach mogliśmy się poczuć jak prawdziwi goście oczekujący na powrót właścicieli na popołudniową herbatkę i partię szachów. Ciekawe były misternie wykonane podłogi, meble, portery, herby. Opowieści przewodników przenosiły nas w inną epokę, uświadamiając sprawy, wydarzenia i ciekawostki z dania codziennego, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy.
Z zamku w Kórniku udaliśmy się wzdłuż malowniczego Jeziora Kórnickiego do autokaru, by po chwili znaleźć się przed Katedrą Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim. Ten późnogotycki kościół stoi prawdopodobnie w miejscu kaplicy grodowej, wzniesionej ok. 965 r. przez Dobrawę, żonę Mieszka I. Z Ostrowa Tumskiego przeszliśmy spacerem przez most na Warcie, by udać się na Stary Rynek. Oczywiście w pierwszej kolejności szukaliśmy wzrokiem poznańskich koziołków, które bodą się codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza. Po intensywnym poznawaniu historii i ciekawostek związanych z miastem wszyscy zaczęli intensywnie szukać cukierni z tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi.
Drugiego dnia znaleźliśmy się w Gnieźnie. Wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej. Najbardziej zainteresowała nas legenda o piastowskiej Matce Królów – Świętosławie. Mogliśmy również spróbować gry na dudach czy walki wręcz. Korzystając z pięknej pogody spacerem udaliśmy się do Archikatedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha w Gnieźnie. Podziwiając Drzwi Gnieźnieńskie, próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego Gniezno jest tak ważne dla Polski i co zawdzięczamy pierwszym władcom Polski.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był Ostrów Lednicki i Muzeum Pierwszych Piastów. Na tej największej z pięciu wysp na jeziorze Lednica najprawdopodobniej miał miejsce Chrzest Polski. Podziwiając ruiny palatium, patrzyliśmy w oczy Dobrawie i Mieszkowi, jak gdyby szukając potwierdzenia słów przewodnika.
Ostatniego dnia wycieczki zwiedzaliśmy Biskupin. Dotarliśmy do niego kolejką wąskotorową ze Żnina. Nie bacząc na powiewy rześkiego powietrza, wypatrywaliśmy wśród malowniczej panoramy Pałuków zajęcy, bażantów i saren. Zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie wzbogaciło nas o nowe wiadomości ożywiające wyobraźnię. Nie co dzień ma się okazję być tak blisko tego, co tak odległe, że aż trudne do wyobrażenia.
Po trudach zwiedzania odpoczywaliśmy w ośrodku Słowianin, gdzie pod kierunkiem animatorów bawiliśmy się dalej w poznawanie historii początków naszego państwa, sprawdzając własne możliwości, kreatywność i motywację do działania.
Wycieczka była tak udana, że z trudnością przyszło nam się pożegnać. Warto poznawać historię własnego kraju, dlatego polecamy wszystkim zwiedzanie miejsc wpisanych na listę Pomników Historii.
Organizatorką wycieczki była p. Beata Rydzewska, a opiekunkami p. Beata Łuniewska i p. Katarzyna Nagórka.