• Próbna ewakuacja

30.11.2021

W trosce o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły, 30 listopada 2021r. przeprowadzona została próbna ewakuacja.

Celem tych ćwiczeń było uświadomienie uczniom, a także innym osobom, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństwa.

• Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Miasta Ostrów Mazowiecka

25.11.2021

23 listopada br. uczniowie naszej szkoły, Ada Borowa i Jakub Tułowiecki, wzięli udział w pierwszym posiedzniu Młodzieżowej Rady Miasta Ostrów Mazowiecka.

Celem sesji inauguracyjnej były wybory Prezydium Rady. W głosowaniu tajnym wybrani zostali na:

Przewodniczącego - Bartłomiej Wachaczyk,

Wiceprzewodniczących – Tadeusz Lech, Karolina Murawska i Julia Nowicka,

Sekretarza – Maciej Jarząbek.

Gośćmi na tej sesji byli: burmistrz miasta, sekretarz miasta, dyrektorzy szkół i instytucji miejskich. Burmistrz Jerzy Bauer pogratulował młodzieży przejawianej inicjatywy, życzył sukcesów w działalności na rzecz młodych mieszkańców miasta i podkreślił zaproszenie do wspólnej pracy.

Następne spotkanie zostanie poświęcone wybraniu komisji oraz ustaleniu sposobów realizacji pomysłów wysuniętych przez młodzież.

• Wycieczka na Podlasie

25.11.2021

Kierując się słowami: Poznaj własną historię, a poznasz samego siebie, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej w dniach 16 i 17 listopada br. wyruszyli poznawać uroki Podlasia. Mogli to uczynić dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji Narodowej Poznaj Polskę i sfinansowaniu wyprawy przez MEiN i Urząd Miasta.

Poznawanie tego pięknego regionu podróżnicy rozpoczęli od Tykocina, w którym odwiedzili Zamek Królewski, Synagogę i Pomnik Historii oraz Kościół Trójcy Przenajświętszej. Uczniowie poznawali historię miejsc i ludzi: króla Zygmunta Augusta, Jana Klemensa Branickiego oraz tykocińskich Żydów.

Następnym etapem podróży był Białystok, w którym młodzież zwiedziła kościół św. Rocha. Następnie udała się spacerkiem do Pałacu Branickich i tam w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji poznawała tajniki wyrobu mydła, historię medycyny i aptekarstwa.

Kolejny dzień uczniowie spędzili w Supraślu. Rozpoczęli od wizyty w prawosławnym monasterze męskim Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa. Następnie odwiedzili Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa oraz Muzeum Ikon. Ostatnim punktem wycieczki w tym mieście był kanał wodny „Kopanica”.

Dzięki pobytowi we wszystkich tych miejscach młodzi ludzie z SP1 poznali historię i uroki krajobrazu Podlasia. Z wycieczki wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni.

Poniżej kilka krótkich uczniowskich opinii:

Najbardziej mi się podobało, że było fajnie w muzeum i jak robiliśmy mydło. – Dawid

Najbardziej na wycieczce podobało mi się w muzeum medycyny i zwiedzanie. Jestem zadowolona z miłego towarzystwa. – Maja

Wszystko było ciekawe. – Mateusz

Podobało mi się zwiedzanie i Pałac Branickich. Wycieczka była bardzo ciekawa. – Blanka

Najbardziej na wycieczce podobało mi Muzeum Ikon i Drukarni oraz Zamek w Tykocinie i atmosfera wycieczki. – Natalia

Najciekawsze było robienie mydła, noclegi, atmosfera i wszyscy, którzy byli. – Dawid

Wszystko było super, chciałbym jeszcze jedną wycieczkę. – Kamil

• Spotkanie online z młodzieżą z Brembate di Sopra

24.11.2021

18 listopada o godz. 1600 odbyła się rozmowa online pomiędzy uczniami z czterech ostrowskich szkół, a ich rówieśnikami z włoskiego Brembate di Sopra. Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowali: Wiktoria Bednarczyk, Maja Szwagulińska, Eliza Łojewska oraz Aleksander Jasionek.

Rozmowa miała charakter zapoznawczy i odbywała się w języku angielskim. Najpierw uczestnicy spotkania krótko się przedstawili, a następnie pokazali prezentację o miejscach, które ostrowska młodzież lubi odwiedzać. Uczniowie Jedynki prezentowali walory Ogródka Jordanowskiego. Młodzież z Włoch również opowiedziała o ciekawych miejscach w ich mieście, np. o Obserwatorium The Tower of the Sun czy Placu Jana Pawła II.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i było okazją do nawiązania znajomości z włoskimi kolegami, a także do zastosowania w praktyce umiejętności konwersowania w języku angielskim.

Kolejne spotkanie online zostało zaplanowane na koniec stycznia.

• Pomóżmy Amelii

24.11.2021

Droszy Uczniowie! Szanowni Rodzice!

Zachęcam do włączenia się do akcji "Razem dla Amelki". Jeżeli chcecie pomóc w organizacji kiermaszu, przynoście rzeczy do świetlicy. Stamtąd zostaną one przekazane do MOSiR-u.

Przedmioty na aukcję zbieramy do 3 grudnia!

Ewa Subda

Dyrektor SP1

• Dzień Wszystkich Świętych

08.11.2021