• Próbna ewakuacja

            29.09.2022

             

            Dnia 27 września 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Maz odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Ewakuacja połączona była z ćwiczeniami przeciwpożarowymi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej.

            Sygnał do ewakuacji dał alarmowy 3 - krotny dzwonek szkolny o godzinie 11:10. Została przeprowadzona ewakuacja uczniów, nauczycieli , pracowników administracyjno - obsługowych i pracowników szkolnej stołówki. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczony drogami ewakuacyjnymi. Ogólny apel na boisku szkolnym był potwierdzeniem, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zdążyli się ewakuować w wyznaczonym czasie.

            Ewakuowano 472 uczniów oraz  40 nauczycieli i  pracowników obsługi, łącznie 512 osób.

            W ewakuacji wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka – pani Renata Subda oraz przedstawiciel Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej.

            Osobami odpowiedzialnymi za zebranie informacji o liczbie uczniów od poszczególnych nauczycieli były panie: Marzena Świedzińska oraz wice dyrektor pani Urszula Wójcik, natomiast pani wicedyrektor Joanna Krzyżak zdała meldunek do dyrektor Ewy Subdy, po czym dyrektor wydała polecenie o powrocie do szkoły.

            Należy także podkreślić fakt, że uczniowie bez paniki lecz z dużym zdyscyplinowaniem wykonali zadanie próbnej ewakuacji. Wszystko przebiegło więc, jak należy.

            Koordynator ds. bezpieczeństwa – Cezary Polak

          • Stypendium św. Mikołaja

            12.09.2022

             

            Szanowni Rodzice,

            Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie Stypendia św. Mikołaja, poprzez który przekazujemy stypendia naszym aktywnym społecznie i zdolnym uczniom pochodzącym z niezamożnych rodzin. Dzięki stypendiom dzieci otrzymują szansę rozwijania swoich pasji, umiejętności i wiedzy. Mają możliwość opłacenia zajęć dodatkowych, mogą nabyć książki, sprzęt sportowy, materiały plastyczne.

            1. Uczeń może ubiegać się o przyznanie Stypendium, jeśli spełnia kryteria formalne:

            a. miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny nie jest wyższy niż 2000 zł (dwa tysiące złotych). Wartość ta poświadczana jest poprzez dołączenie do Wniosku o stypendium skanu oświadczenia o wysokości dochodów wypełnionego zgodnie z Zasadami dokumentowania i obliczania dochodu (załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu),

            b. uzyskał średnią ocen w roku poprzedzającym przyznanie Stypendium nie niższą niż: 4,4 w szkole podstawowej, 4,0 w szkole ponadpodstawowej. Jeśli uczeń przechodzi do szkoły wyższego stopnia, pod uwagę brana jest średnia ocen ze stopnia szkoły, którą ukończył w poprzednim roku szkolnym. To kryterium nie jest wymagane w przypadku uczniów z Ukrainy, którzy schronili się w Polsce uciekając przed wojną, i którzy nie są w stanie wykazać średniej ocen szkolnych według polskiego systemu edukacji.

            c. złożył kompletny (z załącznikami) i podpisany wniosek do 30 września 2022 r.

            2. Decyzja o przyznaniu Stypendium jest podejmowana w oparciu o następujące kryteria merytoryczne:

            a. Kryterium nr 1. Zaangażowanie i aktywność społeczna w ciągu ostatniego roku (od 1 września 2021 r.). Do aktywności społecznej zalicza się m.in.: aktywna działalność w organizacjach i stowarzyszeniach nieformalnych; działalność w lokalnych organizacjach, pełnienie funkcji w organizacjach harcerskich, wolontariat, np. w schronisku dla zwierząt, harcerstwo, aktywność poparta osiągnięciami w samorządzie szkolnym, działalność artystyczna pro bono, np. występ na koncertach charytatywnych, organizowanie występów artystycznych dla dzieci z domu dziecka, aktywność na rzecz kultury, np. redagowanie gazetki szkolnej, organizowanie wystaw w szkole, zaangażowanie na rzecz wspólnoty religijnej (jako ministrant, w scholi, Oazie).

            b. Kryterium nr 2. Osiągnięcia: naukowe, sportowe, artystyczne, w konkursach i olimpiadach przedmiotowych i tematycznych, itp. w ciągu ostatniego roku (od 1 września 2021 r.).

            Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.stypendia.mikolaj.org.pl.

            Katarzyna Nagórka

            Ewa Ślepowrońska

          • Narodowe Czytanie

            07.09.2022

            3 września 2022 r. po raz 11 odbyło się odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem czytano Ballady i romanse autorstwa A. Mickiewicza w dwusetną rocznicę ich wydania. Ostrowskie Narodowe Czytanie uświetnili swoją obecnością Poseł Marek Zagórski, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Dyrektor Delegatury MKO w Ostrołęce Michał Giers oraz Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. W towarzystwie uczniów z ostrowskich szkół (naszą szkołę reprezentowały Anna Mioduszewska i Karolina Fidura) czytali oni m.in. Powrót taty, Pierwiosnek, Świteziankę i Świteź.

            Uroczystość odbyła się w gościnnym ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej, a dzięki pięknej pogodzie czytaniu przysłuchiwała się liczna publiczność. Dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy znaleźli czas, by posłuchać głośnego czytania ballad Adama Mickiewicza.

          • Uroczysta Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

            02.09.2022

             

            1 września Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, pani dyrektor Ewa Subda powitała zebranych gości, rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów. W czasie uroczystości głos zabrał burmistrz miasta pan Jerzy Bauer oraz przewodniczący rady rodziców pan Maciej Tryniszewski.

            Upamiętniając rocznicę wybuchu II wojny światowej harcerze zapalili znicze pod płytą pamiątkową, a pani Beata Rydzewska przypomniała o ważnych wydarzeniach historycznych nawiązujących do czasów II wojny światowej. Uroczystość prowadziła pani Katarzyna Nagórka.

            Wszystkim uczniom życzymy, aby każdego dnia przychodzili do szkoły z uśmiechem na twarzy, uczyli się z przyjemnością i satysfakcją.

            Niech ten czas nauki nowych wyzwań będzie dla Was okazją do rozwoju.