Kongres Pamięci Narodowej to wyjątkowe wydarzenie dedykowane wszystkim, których interesuje historia naszej Ojczyzny. Został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej na PGE Narodowym w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. Hasło przewodnie brzmiało: „Historia mówi przez pokolenia”.
Młodzież z SP1 wraz z kolegami z pozostałych ostrowskich szkół uczestniczyła w Kongresie w dniach 13 i 14 kwietnia br. Wyjazd został zorganizowany przez UM w Ostrowi Mazowieckiej.
Podczas pobytu młodzież naszych ostrowskich szkół miała okazję wzbogacić swoją wiedzę historyczną poprzez zabawę i rozmowy z ludźmi nauki zajmującymi się wydarzeniami związanymi z losem Polski i Polaków w różnych okresach historycznych.
Uczestnicy mieli do wyboru szeroki panel edukacyjny, spotkania z historykami IPN, pisarzami, publicystami, świadkami historii. Mogli też np. uczestniczyć w drukowaniu ulotek. obserwować produkcję nieśmiertelników czy znaczków albo spróbować swoich sił w szyfrowaniu. Młodzież chętnie uczestniczyła w grach - tradycyjnych oraz tych, które wykorzystują nowoczesną technologię.
Główną atrakcją dla uczniów była Strefa Nowych Technologii, czyli otwarta strefa z grami w stylu point and click, które można było obsługiwać w technologii Virtual Reality. Młodzi historycy oraz miłośnicy wirtualnej rozrywki mieli możliwość za pomocą gogli VR przenieść się w lata 80-te i odkryć mieszkanie, będące jednocześnie konspiracyjną drukarnią z tego okresu.
Nasza młodzież została zaproszona przez edukatorów IPN-u w Edukacyjną Podróż Historyczną poprzez 5 stref ze stanowiskami multimedialnymi. Były to: Strefa „Walka o niepodległość i granice”, Strefa „II RP”, Strefa „II wojna światowa”, Strefa „Powojenny opór antykomunistyczny”, Strefa „Solidarność (do 1989 r.)”. Na zewnątrz przed Stadionem odbywały się rekonstrukcje historyczne. Była to doskonała okazja do obejrzenia z bliska pojazdów i samolotów z minionej epoki. Chętni mogli założyć kamizelki kuloodporne i potrzymać broń.
Ciekawym doświadczeniem dla uczniów była lekcja ,, Drużyna Inki '' podczas, której pracownik naukowy IPN w Gdańsku przybliżył bohaterską postać Danuty Siedzikówny ps. Inka- sanitariuszki AK, która w wieku 17 lat została skazana na śmierć przez komunistyczne władze. Po lekcji uczniowie oraz ich opiekunowie przeszli szybki kurs udzielania pierwszej pomocy.
W czasie pobytu na PGE Narodowym zainteresowani historią mieli okazję obejrzeć wystawę multimedialną „20–40–22” prezentującej wielkie zwycięstwo 1920 r. jak i tragedię 1940 r. Była to niezwykłą podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci.
Pobyt na Kongresie Pamięci Narodowej to niezwykły i wspaniały czas dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać XX-wieczne losy naszej Ojczyzny.