• Próbna ewakuacja

            29.09.2022

             

            Dnia 27 września 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Maz odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Ewakuacja połączona była z ćwiczeniami przeciwpożarowymi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej.

            Sygnał do ewakuacji dał alarmowy 3 - krotny dzwonek szkolny o godzinie 11:10. Została przeprowadzona ewakuacja uczniów, nauczycieli , pracowników administracyjno - obsługowych i pracowników szkolnej stołówki. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczony drogami ewakuacyjnymi. Ogólny apel na boisku szkolnym był potwierdzeniem, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zdążyli się ewakuować w wyznaczonym czasie.

            Ewakuowano 472 uczniów oraz  40 nauczycieli i  pracowników obsługi, łącznie 512 osób.

            W ewakuacji wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka – pani Renata Subda oraz przedstawiciel Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej.

            Osobami odpowiedzialnymi za zebranie informacji o liczbie uczniów od poszczególnych nauczycieli były panie: Marzena Świedzińska oraz wice dyrektor pani Urszula Wójcik, natomiast pani wicedyrektor Joanna Krzyżak zdała meldunek do dyrektor Ewy Subdy, po czym dyrektor wydała polecenie o powrocie do szkoły.

            Należy także podkreślić fakt, że uczniowie bez paniki lecz z dużym zdyscyplinowaniem wykonali zadanie próbnej ewakuacji. Wszystko przebiegło więc, jak należy.

            Koordynator ds. bezpieczeństwa – Cezary Polak

          • Stypendium św. Mikołaja

            12.09.2022

             

            Szanowni Rodzice,

            Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie Stypendia św. Mikołaja, poprzez który przekazujemy stypendia naszym aktywnym społecznie i zdolnym uczniom pochodzącym z niezamożnych rodzin. Dzięki stypendiom dzieci otrzymują szansę rozwijania swoich pasji, umiejętności i wiedzy. Mają możliwość opłacenia zajęć dodatkowych, mogą nabyć książki, sprzęt sportowy, materiały plastyczne.

            1. Uczeń może ubiegać się o przyznanie Stypendium, jeśli spełnia kryteria formalne:

            a. miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny nie jest wyższy niż 2000 zł (dwa tysiące złotych). Wartość ta poświadczana jest poprzez dołączenie do Wniosku o stypendium skanu oświadczenia o wysokości dochodów wypełnionego zgodnie z Zasadami dokumentowania i obliczania dochodu (załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu),

            b. uzyskał średnią ocen w roku poprzedzającym przyznanie Stypendium nie niższą niż: 4,4 w szkole podstawowej, 4,0 w szkole ponadpodstawowej. Jeśli uczeń przechodzi do szkoły wyższego stopnia, pod uwagę brana jest średnia ocen ze stopnia szkoły, którą ukończył w poprzednim roku szkolnym. To kryterium nie jest wymagane w przypadku uczniów z Ukrainy, którzy schronili się w Polsce uciekając przed wojną, i którzy nie są w stanie wykazać średniej ocen szkolnych według polskiego systemu edukacji.

            c. złożył kompletny (z załącznikami) i podpisany wniosek do 30 września 2022 r.

            2. Decyzja o przyznaniu Stypendium jest podejmowana w oparciu o następujące kryteria merytoryczne:

            a. Kryterium nr 1. Zaangażowanie i aktywność społeczna w ciągu ostatniego roku (od 1 września 2021 r.). Do aktywności społecznej zalicza się m.in.: aktywna działalność w organizacjach i stowarzyszeniach nieformalnych; działalność w lokalnych organizacjach, pełnienie funkcji w organizacjach harcerskich, wolontariat, np. w schronisku dla zwierząt, harcerstwo, aktywność poparta osiągnięciami w samorządzie szkolnym, działalność artystyczna pro bono, np. występ na koncertach charytatywnych, organizowanie występów artystycznych dla dzieci z domu dziecka, aktywność na rzecz kultury, np. redagowanie gazetki szkolnej, organizowanie wystaw w szkole, zaangażowanie na rzecz wspólnoty religijnej (jako ministrant, w scholi, Oazie).

            b. Kryterium nr 2. Osiągnięcia: naukowe, sportowe, artystyczne, w konkursach i olimpiadach przedmiotowych i tematycznych, itp. w ciągu ostatniego roku (od 1 września 2021 r.).

            Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.stypendia.mikolaj.org.pl.

            Katarzyna Nagórka

            Ewa Ślepowrońska

          • Narodowe Czytanie

            07.09.2022

            3 września 2022 r. po raz 11 odbyło się odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem czytano Ballady i romanse autorstwa A. Mickiewicza w dwusetną rocznicę ich wydania. Ostrowskie Narodowe Czytanie uświetnili swoją obecnością Poseł Marek Zagórski, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Dyrektor Delegatury MKO w Ostrołęce Michał Giers oraz Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer. W towarzystwie uczniów z ostrowskich szkół (naszą szkołę reprezentowały Anna Mioduszewska i Karolina Fidura) czytali oni m.in. Powrót taty, Pierwiosnek, Świteziankę i Świteź.

            Uroczystość odbyła się w gościnnym ogrodzie Miejskiej Biblioteki Publicznej, a dzięki pięknej pogodzie czytaniu przysłuchiwała się liczna publiczność. Dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy znaleźli czas, by posłuchać głośnego czytania ballad Adama Mickiewicza.

          • Uroczysta Inauguracja roku szkolnego 2022/2023

            02.09.2022

             

            1 września Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, pani dyrektor Ewa Subda powitała zebranych gości, rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów. W czasie uroczystości głos zabrał burmistrz miasta pan Jerzy Bauer oraz przewodniczący rady rodziców pan Maciej Tryniszewski.

            Upamiętniając rocznicę wybuchu II wojny światowej harcerze zapalili znicze pod płytą pamiątkową, a pani Beata Rydzewska przypomniała o ważnych wydarzeniach historycznych nawiązujących do czasów II wojny światowej. Uroczystość prowadziła pani Katarzyna Nagórka.

            Wszystkim uczniom życzymy, aby każdego dnia przychodzili do szkoły z uśmiechem na twarzy, uczyli się z przyjemnością i satysfakcją.

            Niech ten czas nauki nowych wyzwań będzie dla Was okazją do rozwoju.

          • Plan lekcji

            29.08.2022

             

            Plan lekcji na rok szkolny 2022/2023 dostępny jest w dziale "Z życia szkoły". 

            Informujemy, że podany plan może ulec drobnym zmianom.

            Przypominamy, że plan lekcji podzielony jest na klasy I-III i IV-VIII, aby przełączyć widok pomiędzy klasami należy wybrać odpowiedni poziom z listy w prawym górnym rogu planu (STAŁY PLAN LEKCJI), poniżej Godła RP.

          • Uwaga!

            23.08.2022

             

            Wykaz podręczników dostępny jest po rozwinięciu zakładki "Z życia szkoły" i wybraniu pozycji "Podręczniki".

          • II Piknik Naukowy

            30.08.2022

             

            Dnia 15 czerwca 2022 w naszej szkole odbył się II piknik naukowy z cyklu na „Na pograniczu chemii i fizyki”. Uczniowie klas ósmych: Michalina Nowicka, Michalina Wysocka, Jakub Tułowiecki, Kacper Kosowski i Wojciech Wierzejski pod opieką pani Agnieszki Mateusiak zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom wiele ciekawych doświadczeń.
            W programie było m.in.: chemiczne jojo, wykrywanie skrobi, zjawisko odrzutu , pasta słonia, rozszerzalność termiczna gazów, zabawy z obwodami elektrycznymi, a na koniec empiryczne doświadczanie cieczy nieniutonowskiej. Pokaz oglądali i w nim uczestniczyli uczniowie klas: 5a, 5b, 5c, 5d, 7e, 8a, 8d wraz z opiekunami panią Izabelą Wesołowską, panią Anną Tyszką, panią Ewą Witkowską i panem Radosławem Suchodolskim.
            Za zdjęcia odpowiedzialna była pani Katarzyna Nagórka.

            Z tego spotkania ponownie mogliśmy wynieść dużo umiejętności, wiedzy i dobrej zabawy.

            Kacper Kosowski

          • Podsumowanie półkolonii

            11.07.2022

            dniach 27 czerwca - 1 lipca br. 15 uczniów z najmłodszych klas brało udział w półkoloniach zorganizowanych przez naszą szkołę. 

            W czasie pięciu dni dzieci brały udział w warsztatach plastycznych, były w Muzeum Dom Rodziny Pileckich i tam szyły misia Wojtka, pływały w basenie, grały w kręgle, bawiły się w Ogródku Jordanowskim i na szkolnym dziedzińcu, a także ponownie spotkały się z Dragonem i Chesterem. Codziennie spędzały miło i bezpiecznie czas pod opieką swojej wychowawczyni, pani Katarzyny Krupińskiej.

            Dodatkową atrakcją był środowy wyjazd do Zwierzyńca Eurostruś i do Zamku w Liwie. Uczestnicy półkolonii zobaczyli wiele gatunków ptactwa, nutrie, alpakę i inne zwierzęta, a potem zwiedzili urokliwy zamek w Liwie i dowiedzieli się wielu rzeczy nt. broni białej i palnej.

          • Podsumowanie pracy SU w II. sem. 2021/22.

            27.06.2022

             

            Grupa do zadań specjalnych, czyli Mały Samorząd Uczniowski, podjęła w drugim półroczu szereg działań, które służyły budowaniu przyjaznej atmosfery pracy i podtrzymywaniu szkolnych rytuałów. MSU zawsze pamiętał o nauczycielach i pracownikach szkoły oraz koleżankach i kolegach przy okazji obchodzonych świąt świeckich i kościelnych Przekazywane życzenia zawsze były od serca... MSU uhonorował też patrona szkoły T. Kościuszkę przygotowując i przedstawiając najmłodszym w szkolnej świetlicy prezentację multimedialną o życiu i czynach bohatera. Z okazji Dnia Dziecka MSU zorganizował muzyczne przerwy w otoczeniu baniek... mydlanych. Tego dnia wszyscy uczniowie na szkolnym dziedzińcu wspólnie bawili się robiąc i puszczając ogromne bańki. Radości nie było końca... W czerwcu członkowie SU wyjechali na szkolną wycieczkę do Ciechanowca, która została zorganizowana dla najbardziej aktywnych i zaangażowanych w życie szkoły uczniów. Oto fotorelacja... z działalności MSU.

          • Pożegnanie klas ósmych

            25.06.2022

             

            23 czerwca 2022r o godz. 15.00 odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas VIII naszej szkoły.  Uroczystości przyświecało hasło „Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń”.

            W uroczystości wzięli udział uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego.  Nastąpiło także uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klasy VII.

            Część oficjalną uświetniło pełne gratulacji i życzeń przemówienie Pani Dyrektor – Ewy Subdy skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.

            Następnie grupa uczniów z klas VIII zaprezentowała układ taneczny poloneza przygotowany przez panią Marzenę Świedzińską.

            W imieniu absolwentów głos zabrała uczennica klasy VIII c Ada Borowa, która podziękowała wszystkim Nauczycielom na czele z Dyrekcją i Wychowawcom za trud i serce, cierpliwość oraz przekazaną wiedzę.

            Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań.

            Wszyscy bardzo ciężko pracowali podczas tych ośmiu lat, dlatego niniejsza uroczystość  była znakomitą okazją , aby zaprezentować sukcesy uczniów.

            Dwoje uczniów Jakub Tułowiecki z VIIIa oraz Dominika Deptuła z VIIIf uzyskali najwyższą średnią w szkole. Pani Dyrektor Ewa Subda wręczyła uczniom nagrody książkowe, a ich Rodzicom listy gratulacyjne.

            Następnie wychowawcy klas VIII wręczyli nagrody uczniom, którzy otrzymali tytuł wzorowego ucznia, a Pani wicedyrektor Urszula Wójcik tym, którzy uzyskali 100% frekwencji.

            Uczniowie klas VIII godnie reprezentowali szkołę w wielu konkursach : przedmiotowych, językowych, recytatorskich, muzycznych, plastycznych, fotograficznych, religijnych , bezpieczeństwa ruchu drogowego i sportowych na szczeblu  miejskim i powiatowym.

            Za godne reprezentowanie szkoły i wielokrotne sukcesy uczniowie Ci otrzymali nagrody, które wręczyła wiceprzewodnicząca rady Rodziców Anna Dzieniszewska.

            Uczniowie, którzy zajmowali wysokie lokaty w zawodach różnych dyscyplin sportowych  na szczeblu miejskim, powiatowym i wojewódzkim, brali czynny udział z wolontariacie, reprezentowali szkołę w poczcie sztandarowym na wielu uroczystościach okolicznościowych, aktywnie działali w Samorządzie Uczniowskim, uświetniali uroczystości szkolne swoimi talentami wokalnymi oraz zajęli III miejsce w Debacie Historycznej również zostali wyróżnieni i nagrodzeni.

             

            Całą uroczystość poprowadzili Pani Izabela Wesołowska i Pan Cezary Polak a pięknymi piosenkami uświetniły wokalistki zespołu GRAZIOSO pod kierunkiem Pani Katarzyny Trętowskiej, które odnosiły sukcesy na festiwalach i konkursach, wygrywając wiele nagród.

            Drodzy Absolwenci!

            Dziękujemy Wam za wspólnie spędzone lata, współpracę, waszą obecność, dobre słowo. 

            A szukając w życiu szczęścia kierujcie się przesłaniem W. Myśliwskiego:

            ,,Szczęścia trzeba szukać w sobie, a nie naokoło. Nikt go człowiekowi nie da, jak sam sobie go nie da. Szczęście jest nieraz bliziutko, może w tej ubogiej izbie, gdzie się całe życie żyje, a ludzie Bóg wie gdzie go szukają. Niektórzy w sławie i bogactwie go szukają, ale na sławę i bogactwo nie każdego stać, a szczęście jest jak woda i każdemu chce się pić. Nieraz jest go więcej w jednym dobrym słowie niż w całym długim życiu....”

          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

            25.06.2022

            Kolejny raz uczniowie pożegnali mury szkoły na najbliższe dwa miesiące i po ciężkiej pracy udali się na zasłużony odpoczynek.

            24 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. W hali MOSiR młodzież z najlepszymi wynikami odebrała świadectwa z czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe z dyplomami. Nagrodzeni zostali również laureaci wielu konkursów, które przez ostatnie dziesięć miesięcy odbywały się w naszej szkole i nie tylko.

            Podczas uroczystości mogliśmy wsłuchać się w utwory artystyczne, które wykonali nasi najzdolniejsi uczniowie dla swoich kolegów, koleżanek oraz nauczycieli.

            O sprawny przebieg uroczystości zadbały panie prowadzące, czyli p. Beata Sochocka-Lipska i p. Magdalena Matusiak w klasach I-III oraz p. Dominika Pędzich i p. Ewa Ślepowrońska w klasach IV-VII.