• Warsztaty kulinarne

            30.10.2023

             

            Szkoła Podstawowa nr 1 w roku szkolnym 2022/2023 przystąpiła do przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ogólnopolskiego programu edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI pn. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ). Program realizowany był przez specjalistów w dziedzinie żywienia i dietetyki z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Nauczyciele klas I-VI uczestniczyli w szkoleniach poszerzających wiedzę z zakresu edukacji żywieniowej. 15.09 delegacja naszej szkoły w składzie Magdalena Kowalska 7c, Karolina Zakrzewska 7d oraz p. Anna Kożuchowska uczestniczyła w konferencji podsumowującej realizację zadania Junior-Edu-Żywienie, która odbyła się w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie. Kulminacyjnym punktem konferencji było ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród zwycięzcom ogólnopolskiego konkursu na projekt kalendarza "JEŻ-owe inspiracje: 12 mocy w 12 miesięcy". Projekt kalendarza przygotowany przez Magdę i Karolinę pod kierunkiem Anny Kożuchowskiej znalazł się wśród laureatów tego konkursu, zajmując I miejsce w województwie mazowieckim. Projekt naszego kalendarza został profesjonalnie wydrukowany i przekazany naszej szkole. Kolejną nagrodą dla zwycięskiej szkoły był udział w warsztatach żywieniowo-kulinarnych. Takie warsztaty pn. „Molekularne owoce” odbyły się w naszej placówce w dniu 5 października. Uczestnikami byli uczniowie klas 6c i 4d, a prowadzącymi  pracownicy naukowi Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie. Opinie uczniów były zgodne, że udział w tych zajęciach to był kreatywnie spędzony czas, który pozwolił na nowe doznania kulinarne.

          • Szkoła Pamięta

            29.10.2023

             

            W tym roku po raz kolejny uczniowie „Jedynki”  uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Szkoła Pamięta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem jej jest kultywowanie regionalnej historii i zachowanie pamięci o lokalnych bohaterach.

            Uczniowie Samorządu Uczniowskiego odwiedzili groby nauczycieli naszej szkoły, którzy przyczynili się do jej rozwoju i działali na rzecz miejscowej społeczności. W czasie wizyty na cmentarzu poznali ich życiorys i dokonania. Wśród pedagogów znalazła się nauczycielka naszej szkoły, która została zamordowana za pomoc Żydom i oficerom AK.

            Odwiedzili także groby żołnierzy walczących z bolszewikami w 1920 roku, a także zapalili znicze pod pomnikiem pomordowanych ostrowiaków w latach 1939-1945.

            „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” Wisława Szymborska

          • Spotkanie z uczniami i rodzicami nt. zapobiegania przemocy

            26.10.2023

             

            25 października w naszej szkole miały miejsce spotkania z uczniami (o godz. 13.00) i z rodzicami (o godz. 14.00) na temat zapobiegania przemocy wśród dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem przemocy rówieśniczej. 

            Spotkania odbyły się z inicjatywy Mazowieckiego Kuratora Oświaty w ramach Rekomendacji z posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego: Zwiększenie współpracy Policji i Kuratorium Oświaty w zakresie zapobiegania zjawisku przemocy wśród dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem przemocy, a za ich organizację odpowiadał p. Marian Grzegorczyk, starszy wizytator z Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie.

            Uczniowie klas piątych oraz rodzice mieli okazję skorzystać z doświadczenia przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji w Ostrowi Mazowieckiej, mł. aspirant Emilii Podbielskiej i st. aspiranta Marka Morawskiego, kuratorów sądowych z III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej, p. Jolanty Konrad i p. Piotra Skowrońskiego, oraz p. psycholog Iwony Stachowiak pracującej w ostrowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz w naszej szkole.

            Prelegenci poruszali tematy związane z odpowiedzialnością każdego za swoje zachowanie, mówili o konsekwencjach związanych z byciem sprawcą agresji i przemocy, ale też uczulali, by być wrażliwym na krzywdę innych. Podpowiadali także, co zrobić, kiedy dziecko stanie się ofiarą przemocy oraz do kogo można i należy się zwrócić o pomoc. Uczniowie chętnie zadawali pytania i uczestniczyli w spotkaniu. Mamy nadzieję, że przełoży się ono na większą świadomość uczniów i zapobiegnie przemocy wśród nich.

          • Spotkanie z misjonarzem

            25.10.2023

             

            "Misje sercem Kościoła" pod taki hasłem gościliśmy misjonarza z Papui Nowei Gwinei o. Wiesława Dudara SVD (Zgromadzenie Słowa Bożego - popularna nazwa werbiści) w ramach trwającego w Kościele na całym świecie TYGODNIA MISYJNEGO.

            Każdy ochrzczony jest wezwany do tego, żeby być świadkiem Chrystusa poprzez wypowiadane słowo, modlitwę, pomoc materialną czy ofiarowane trudy dnia codziennego. Hasło „Misje sercem Kościoła” mają przypomnieć wszystkim, że im bliżej jesteśmy serca Jezusa, tym bardziej w centrum Kościoła. Uczniowie i nauczyciele poznali odpowiedz na takie pytania jak: CZYM SĄ MISJE? KIM JEST MISJONARZ? CZY MISJONARZ TO TURYSTA? JAKIE MOTYWAMI KIERUJE SIĘ MISJONARZ W SWOIM POWOLANIU DALEKO OD SWEGO DOMU? Komu i jak pomaga ? CZY TYLKO SIE GLOSI DOBRĄ NOWINE I MODLI w obcych językach ? CZY I W JAKI SPOSOB JA TEZ MOGE BYC MISJONARZEM ? SKĄD CZERPIE SIŁĘ DO WYKONYWANIA SWOJEGO POWOLANIA CZESTO W BARDZO TRUDNYCH WARUNKACH W PANSTWACH TRZECIEGO SWIATA?

            Dziękujemy za otwartość i życzliwe przyjęcie przez Dyrekcje i grono pedagogiczne Naszej Szkolnej Wspólnoty.

          • Wizyta na policji

            06.10.2023

             

            W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski postanowił, że uczniowie naszej szkoły będą poznawać ostrowskie instytucje.

            Pierwszym miejscem, jakie odwiedzili, była  Komenda Powiatowa Policji. Klasy IV a i V c miały okazję poznać pracę policjantów. Uczniowie obejrzeli sprzęt policyjny, pobrali odciski palców. Poczuli się jak stróże prawa, siedząc w radiowozie, czy na policyjnym motocyklu. Poznali też czworonożnego funkcjonariusz i zadania jakimi się zajmuje. Mieli mnóstwo pytań, na które gospodarze cierpliwie odpowiadali. Na koniec otrzymali drobne prezenty. Będą one przypominać tę niezwykłą wizytę.

          • Wycieczka klasy IIIb

            06.10.2023

             

            20 września uczniowie klasy IIIb wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Ważnym punktem programu był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach, uczniowie mogli poznawać prawa nauki i techniki oraz przez chwilę poczuć się prawdziwymi naukowcami.

            Ogromną atrakcją było także Planetarium, w którym uczniowie obejrzeli prezentację o gwiazdozbiorach, planetach, poznali postać Mikołaja Kopernika i dowiedzieli się o jego rewolucyjnym odkryciu, stawiającym Słońce w centrum naszego układu planetarnego.

            Bardzo wyczekiwanym punktem naszej wycieczki była wizyta w zaaranżowanej w klimacie dżungli sali zabaw „Jungle Academy”. Trzecioklasiści przenieśli się do magicznego tropikalnego lasu, krainy dzikich zwierząt, gdzie mogli biegać, skakać, wspinać się i zjeżdżać na zjeżdżalniach.

            Po wyczerpującym pobycie w sali zabaw, uczniowie poczuli się bardzo głodni i z przyjemnością zregenerowali siły w restauracji McDonald's.

            We wspaniałych humorach, pełni wrażeń i wzbogaceni o nowe wiadomości wrócili do domów i zapewne długo jeszcze będą wspominać szkolną wycieczkę do Warszawy.

            Ewa Polak i klasa IIIb

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            04.10.2023

             

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Ta data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Badania potwierdzają, że głośne czytanie dzieciom wpływa nie tylko na ich rozwój społeczny i emocjonalny, ale także rozwija wyobraźnię, poszerza zakres słownictwa, buduje mocną więź miedzy dzieckiem a rodzicem, rozwija empatię i zapewnia pozytywne emocje związane z czytaniem i książkami. Ukształtowanie wczesnych nawyków czytelniczych jest kluczowe dla wychowania przyszłych pasjonatów książek. W dzisiejszych czasach czytanie redukuje stres i poprawia samopoczucie.

            W tym dniu Samorząd Uczniowski przygotował akcję „Najstarsi najmłodszym”. Uczennice klas ósmych czytały lektury uczniom klas pierwszych. Pierwszaki wysłuchały opowieści o dinozaurach, wierszy Jana Brzechwy, a także swojej pierwszej lektury obowiązkowej pt. „Cukiereczku, ty łobuzie”. Aby uatrakcyjnić wizytę, ósmoklasistki rozdały maluchom kolorowanki związane z czytanymi tekstami. Pierwszoklasiści byli pod wrażeniem, że odwiedziły ich starsze koleżanki i zachęciły do czytania książek.

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania świętowała także klasa IV b. Uczniowie zaprosili rodziców do wspólnego uczczenia tego dnia poprzez wspólne czytanie wybranej lektury. Obchody dnia  czytania połączyli z Dniem Chłopaka. Z tej okazji rodzice przygotowali pyszny tort.

          • Zaproszenie na koncert

            22.09.2023

            ELŻBIETA LANC

            CZŁONEK ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

            Jerzy Bauer

            Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka

            Alicja Węgorzewska

            Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

            zapraszają na koncert

            z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego

            organizowany przez Warszawską Operę Kameralną

             

            NIE ŻAL MI – koncert piosenek Edith Piaf w wykonaniu Anny Sroki – Hryń

            Koncert ten to zestaw najsłynniejszych piosenek najwybitniejszej francuskiej artystki XX wieku - Edith Piaf w wykonaniu Anny Sroki - Hryń. Utwory (w tłumaczeniu Andrzeja Ozgi) wykonywane są w języku polskim w wydatkowych aranżacjach Urszuli Borkowskiej. Wykonania artystki to coś więcej niż aktorska interpretacja piosenki, recital ten to niebanalne, genialne, wykonane na najwyższym poziomie kunsztu aktorskiego i wokalnego utwory ikony francuskiej piosenki. UTWORY wchodzące w skład koncertu to: Ponad dachami Paryża, Jean żebrak, Akordeonista, Johnny żaden z Ciebie anioł, Hamburg, Świat w kolorach, Tłum, Hymn miłości, Padam, Milord, Brawo dla klowna, Nic a nic nie żal mi.

             

            ANNA SROKA - HRYŃ to polska aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa i piosenkarka. Absolwentka Wydziału Teatralnego Akademii Teatralnej w Warszawie. Współzałożycielka studia teatralnego KOŁO. Występowała na deskach wielu teatrów w kraju m.in. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie czy Teatrze Muzycznym w Toruniu. Szerokiej publiczności znana przede wszystkim z wielu przedsięwzięć w teatrach stołecznych. Podziwiać Ją było można w głównej roli spektaklu "Mamma Mia" w Teatrze Muzycznym Roma, można było oklaskiwać w spektaklach "Tuwim dla dorosłych", "Alicja w krainie czarów", "Proces" czy "Całujcie mnie wszyscy w odbiornik". Występowała na scenach takich teatrów jak Teatr Ochoty, Teatr Komedia, Teatr Bajka, Montownia, Teatr Studio, Teatr Rozrywki, Teatr Soho gdzie wystawiana była "Taksówka", Teatr 6 piętro i "Młynarski obowiązkowo" czy Teatr Polonia w monodramie "Cafe Luna" na podstawie filmów Pedro Almodovara. Ostatnio na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej w polskiej prapremierze „Company” - musicalu Stephena Sondheima. Występuje również z własnymi recitalami: „Ulica, którą płyną moje obie dłonie” piosenki Ewy Demarczyk, Vintage - utwory międzywojenne, czy „Najpiękniejsza” - z piosenkami Agnieszki Osieckiej.

             Przykładowe piosenki w wykonaniu Anny Sroki - Hryń

          • 28. Biennale Ilustracji Bratysława 2021 

            22.09.2023

             

            21 września br. uczniowie klasy 8a SP1 obejrzeli w Starej Elektrowni wystawę prac laureatów 28. edycji Biennale Ilustracji w Bratysławie. Wernisaż prac zorganizowała MBP w Ostrowi Mazowieckiej we współpracy z Instytutem Słowackim w Warszawie oraz Międzynarodowym Domem Sztuki dla Dzieci Bibiana w Bratysławie. Biennale ilustracji to największa wystawa konkursowa oryginalnych rysunków literatury dziecięcej i młodzieżowej, stanowi mozaikę najlepszych ilustracji dziecięcych książek z całego świata. Międzynarodowe jury BIB przyznaje prestiżową nagrodę Grand Prix BIB, Złote Jabłka BIB, Plakietę BIB i Honorowe wyróżnienie wydawnictwa. Zaprezentowane obrazy wywarły na naszej młodzieży ogromne wrażenie, pozwoliły na chwilę zanurzyć się im w świat iluzji i fantazji.

            Samorząd kl. 8a

          • Stypendia Św. Mikołaja

            15.09.2023

            NABÓR WNIOSKÓW O STYPENDIUM

             

            Od 1 do 29 września 2023 roku uczniowie chcący ubiegać się o Stypendium Św. Mikołaja mogą składać wniosek. 

            Nabór wniosków odbywa się online przez portal stypendialny.

            Stypendia św. Mikołaja dedykowane są uzdolnionym i zaangażowanym społecznie dzieciom z niezamożnych rodzin. Stypendystą może zostać uczeń od 5 klasy szkoły podstawowej, aż do matury w szkole ponadpodstawowej. 

             

            KRYTERIA UBIEGANIA SIĘ O STYPENDIUM

            kryteria formalne, które muszą spełnić uczniowie:

            • miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny nie jest wyższy niż 2000 zł,
            • uczeń uzyskał średnią ocen w roku poprzedzającym przyznanie stypendium nie niższą niż: 4,4 w szkole podstawowej, 4,0 w szkole ponadpodstawowej,
            • uczeń złożył kompletny wniosek o stypendium wraz z wymaganymi załącznikami.

            kryteria merytoryczne oceniane przez komisje stypendialną w szkole:

            • Kryterium nr 1. Zaangażowanie i aktywność społeczna w ciągu ostatniego roku szkolnego,
            • Kryterium nr 2. Osiągnięcia: naukowe, sportowe, artystyczne, w olimpiadach przedmiotowych i tematycznych, w ciągu ostatniego roku szkolnego.