• Między nami kobietkami

            21.04.2023

            „Między nami kobietkami” - spotkanie

            uczennic klas szóstych i siódmych z prelegentką

             firmy Procter&Gamble

             

            20 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie w ramach realizowanego od lat w naszej szkole programu edukacyjnego „Między nami kobietkami”. Program prezentowany  przez Prelegentkę adresowany jest do dziewcząt, jako pomoc dydaktyczna w realizacji celów edukacji prozdrowotnej. Jego głównym założeniem jest szerzenie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania oraz wyrobienie właściwych nawyków higienicznych. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczennic.

            Każda z nich otrzymała od przedstawicielki firmy Procter & Gamble, pani Weroniki Kowalczyk specjalne edukacyjne zestawy dla dziewcząt.

          • Kongres Pamięci Narodowej

            20.04.2023

            Kongres Pamięci Narodowej to wyjątkowe wydarzenie dedykowane wszystkim, których interesuje historia naszej Ojczyzny. Został  zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej na PGE Narodowym w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. Hasło przewodnie brzmiało: „Historia mówi przez pokolenia”.

            Młodzież z SP1 wraz z kolegami z pozostałych ostrowskich szkół uczestniczyła w Kongresie w dniach 13 i 14 kwietnia br. Wyjazd został zorganizowany przez UM w Ostrowi Mazowieckiej.

            Podczas pobytu młodzież naszych ostrowskich szkół miała okazję wzbogacić swoją wiedzę historyczną poprzez zabawę i rozmowy z ludźmi nauki zajmującymi się wydarzeniami związanymi z losem Polski i Polaków w różnych okresach historycznych.

            Uczestnicy mieli do wyboru szeroki panel edukacyjny, spotkania z historykami IPN, pisarzami, publicystami, świadkami historii. Mogli też np. uczestniczyć w drukowaniu ulotek. obserwować produkcję nieśmiertelników czy znaczków albo spróbować swoich sił w szyfrowaniu. Młodzież chętnie uczestniczyła w grach - tradycyjnych oraz tych, które wykorzystują nowoczesną technologię.

            Główną atrakcją dla uczniów była Strefa Nowych Technologii, czyli otwarta strefa z grami w stylu point and click, które można było obsługiwać w technologii Virtual Reality. Młodzi historycy oraz miłośnicy wirtualnej rozrywki mieli możliwość za pomocą gogli VR przenieść się w lata 80-te i  odkryć  mieszkanie, będące jednocześnie konspiracyjną drukarnią z tego okresu.

            Nasza młodzież została zaproszona przez  edukatorów IPN-u w Edukacyjną Podróż Historyczną poprzez 5 stref ze stanowiskami multimedialnymi. Były to: Strefa „Walka o niepodległość i granice”, Strefa „II RP”, Strefa „II wojna światowa”, Strefa „Powojenny opór antykomunistyczny”, Strefa „Solidarność (do 1989 r.)”. Na zewnątrz przed Stadionem odbywały się rekonstrukcje historyczne. Była  to doskonała okazja do obejrzenia z bliska pojazdów i samolotów z minionej epoki. Chętni mogli założyć kamizelki kuloodporne i potrzymać broń.

            Ciekawym doświadczeniem dla uczniów była lekcja ,, Drużyna Inki '' podczas, której pracownik naukowy IPN w Gdańsku przybliżył bohaterską postać Danuty Siedzikówny ps. Inka- sanitariuszki AK, która w wieku 17 lat została skazana na śmierć przez komunistyczne władze. Po lekcji uczniowie oraz ich opiekunowie przeszli szybki kurs udzielania pierwszej pomocy.

            W czasie pobytu na PGE Narodowym zainteresowani historią mieli okazję obejrzeć wystawę multimedialną „20–40–22” prezentującej wielkie zwycięstwo 1920 r. jak i tragedię 1940 r. Była to niezwykłą podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci.         

            Pobyt na  Kongresie Pamięci Narodowej to  niezwykły i wspaniały czas dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać  XX-wieczne losy naszej Ojczyzny.

          • Warsztaty pszczelarskie

            05.04.2023

             

            W dniu 30 marca 2023 r. klasa 1c, 1d oraz 2a wzięły udział w warsztatach pszczelarskich z pasieką „Boża Iskierka”. W trakcie zajęć można było dotknąć plastra pszczelego, zajrzeć do wnętrza prawdziwego ula oraz spróbować miodu. Uczniowie własnoręcznie wykonali świeczki z naturalnego wosku pszczelego. Na zakończenie każdy otrzymał książeczkę pt. „Fascynujący świat pszczół”, a jako potwierdzenie zdobytej wiedzy certyfikat uczestnictwa w warsztatach.

          • Zaproszenie na przysięgę wojskową

            30.03.2023

            Już w najbliższą sobotę 1 kwietnia 2023 r. odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa. Ślubowanie na sztandar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps.”Rój” złoży blisko 40 żołnierzy szkolenia podstawowego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 na obiekcie OMEGA przy MOSiR Ostrów Mazowiecka ul. Trębickiego 10.

            Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Wojskowa z Siedlec. Mieszkańcy oraz przybyli goście będą mogli zapoznać się ze służbą i sprzętem wojskowym używanym przez Wojska Obrony Terytorialnej, na punktach informacyjno-promocyjnych będzie można porozmawiać z rekruterami 5 MBOT.

            Przewidziano szereg atrakcji dla najmłodszych, m.in. malowanie twarzy, możliwość wejścia do pojazdów wojskowych, pojazdu sanitarnego czy wozu strażackiego, a dla smakoszy kuchni polowej będzie wojskowa grochówka.

            Zapraszamy do aktywnego i ciekawego spędzenia czasu wraz z rodziną!

          • Święto Szkoły 2023

            28.03.2023


            Tadeusz Kościuszko to człowiek, który wyprzedził swoje czasy. Jego postać została owiana legendą, stała się przedmiotem kultu nie tylko w Polsce, ale też poza granicami naszego kraju. Ten wybitny Polak, patriota odznaczył się niezwykłą odwagą i umiejętnościami w dziedzinie dowodzenia i fortyfikacji. Zasługi Naczelnika wiążą się nie tylko z walką o wolność, ale również z reformami, które miały usprawnić działanie państwa polskiego. Kościuszko niezmiennie był postrzegany jako symbol wolności, niezłomny bojownik o niepodległość Polski. Nasza młodzież jest dumna z tego, że ten bohater narodowy jest patronem Szkoły Podstawowej nr 1.

            24 marca 2023r. obchodziliśmy Dzień Patrona, czyli jedno z najważniejszych świąt, które na trwałe zapisało się na kartach historii społeczności uczniowskiej. Data 24 marca to rocznica przysięgi Naczelnika na rynku krakowskim w 1794 r.

            Uroczystą akademię prowadziła pani Ewa Ślepowrońska. Zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów oraz rodziców powitała p. dyr. Ewa Subda.

            Tradycyjnie już uroczystość rozpoczął przepięknie wykonany przez uczniów klas VI polonez, który przygotowała pani Marzena Świedzińska. Dźwięki muzyki, kolorowe stroje, zachwycające figury młodych tancerzy wprowadziły widzów w podniosły nastrój.

            Następnie uczestnicy Święta Naszej Szkoły wysłuchali montażu słowno-muzycznego „Kościuszko w oczach współczesnych i pamięci potomnych” w wykonaniu uczniów kl.7a i 7b., który został przygotowany pod kierunkiem p .E. Ślepowrońskiej i p. M. Delugi. Został on uświetniony prezentacją multimedialną, którą opracował Jan Wiliński, uczeń kl.7a i zaprosił wszystkich na interaktywną wędrówkę śladami Patrona. Na poszczególnych slajdach można było zobaczyć: sztychy i tabakiery z podobizną Kościuszki; Kopiec Kościuszki usypany w latach 1820-1823; dom Kościuszki w Filadelfii – obecnie muzeum; Park Narodowy w Nowej Południowej Walii w Australii, a także Górę Kościuszki - najwyższy szczyt w Alpach Australijskich, zdobyty przez Edmunda Strzeleckiego i inne. W czasie uroczystości wybrzmiały także przepiękne dźwięki „ Poloneza Kościuszkowskiego” oraz słowa wiersza „Żal po wzięciu Kościuszki”, który powstał po tym, jak dowódca został ranny w bitwie pod Maciejowicami i trafił do rosyjskiej niewoli.

            „Niechaj go wieki wiekom w pamięć podają,

            Niechaj o nim ojciec synom, dziad swym wnukom gada,

            Niech na chwałę ludzkości pieśń o nim śpiewają,

            Ja przestaję, bo z żalu z rąk pióro wypada. (...)”


            Oprawę muzyczną akademii przygotowała p. Katarzyna Trętowska. Uczniowie: A. Zalewska, A. Kuczyńska, K. Ugniewska, A. Gajewski, K. Pieniążek swoim śpiewem nie tylko uświetnili uroczystość, ale także podkreślili jej podniosły charakter. Przy dźwiękach piosenki „Na krakowskim rynku” w wykonaniu K. Ugniewskiej czy pieśni „Bartoszu, Bartoszu”, którą zaśpiewał A. Gajewski, można było zapomnieć o świecie współczesnym i przenieść się w czasy kościuszkowskie, przypomnieć sobie odwagę, upór i męstwo ówczesnych Polaków walczących o naszą wolność.

            Nie można też zapomnieć o uczniach z klasy 7b. Olgierd Wagner, Wiktor Zadrożny Bartłomiej Skrzyński przy wsparciu p. W. Samsela i L. Sommera zadbali o nagłośnienie. Dekoracje przygotowały panie: K. Krupińska, K. Nagórka, K. Sitek, J. Szydlik, a całość uroczystości udokumentowali A. Kożuchowska, J. Szydlik i Ł. Kuczyński.

            Kolejnym punktem uroczystości było wyróżnienie uczniów za udział w konkursach poświęconych Tadeuszowi Kościuszce.

            Dnia 17.03.2023r. został przeprowadzony konkurs wiedzy „Tadeusz Kościuszko - patron szkoły” w kategorii ucz.kl. I-III i IV – VIII. Nagrody otrzymali:

            I miejsce Zuzanna Olszewska kl. IIIc

            I miejsce Mateusz Radecki kl. IIIa

            II miejsce Tobiasz Wardaszko kl. IIId

            III miejsce Miłosz Kotowski kl. IIIa

            I miejsce - wiktoria Przastek kl. VIc

            II miejsce Wiktor Brodzik kl. Vb

            III miejsce Karolina Sadowska kl. VIIIe

            Wyróżnienia:

            Karolina Zakrzewska kl. VId

            Maksymilian Kiełbik kl. VIIIc


            W ramach obchodów Święta Szkoły zorganizowano także konkurs plastyczny „Portret Tadeusza Kościuszki”

            Nagrody otrzymali:

            I miejsce - Zuzanna Jasionowska kl. VII b,

            Kamila Głębocka kl. VII b,

            II miejsce - Nikola Kwiatkowska kl. IV c,

            III miejsce - Lena Najmoła kl. V c,

            Szymon Rosiński kl. VI c,

            Wyróżnienia - Karolina Ugniewska kl. Vb,

            Nikola Rolińska kl. 5b.

            Zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie mogli obejrzeć nagrodzone prace, a także pamiątkowe kroniki szkolne dokumentujące wieloletnią historię Szkoły Podstawowej nr 1. Wystawę przygotowały panie: E. Kukwa i G. Predel oraz J. Szydlik i K. Nagórka.


            Święto Szkoły to dobra okazja do przypomnienia i utrwalenia słów Patrona: „Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi”. To one motywują wszystkie pokolenia naszych uczniów do podejmowania różnorodnych wyzwań, zachęcają do ciężkiej pracy, zaangażowania i pokonywania siebie.

          • Spotkania dotyczące zdrowego stylu życia

            24.03.2023

             

            W dniach 15 i 22 marca 2023 roku uczniowie klas 4 i 5 mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych spotkaniach z przedstawicielami Sekcji Promocji Zdrowia powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, panią Małgorzatą Dąbrowską oraz panią Katarzyną Wilczewską.

            Dzieciaki miały możliwość zgłębić tajniki zdrowego stylu życia, w tym zasady zdrowego odżywiania. Dane im było wysłuchać profilaktycznej pogadanki na temat napojów energetyzujących a także na temat szczepień ochronnych. O działaniu szczepionek mogły przekonać się naocznie obserwując doświadczenie.

          • O kształceniu dualnym

            22.03.2023

            22 marca uczniowie klas ósmych naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z ofertą kształcenia zawodowego w klasie dualnej prowadzonej w zespole Szkół nr 1. Przedstawiciele firm Rolstal i Forte opowiadali o tym, jak wygląda nauka w takiej klasie, czym w ogóle jest kształcenie dualne, jakie są jego zalety. 

            Więcej o klasie dualnej w "Rubinku" można przeczytać TUTAJ.

          • Rekolekcje wielkopostne w SP1

            13.03.2023

            Na podstawie § 10 pkt 1 Rozporządzenia MEN z dnia z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. 2020 poz. 983) po uzgodnieniu z proboszczem parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w  dniach 20 - 21 marca br. uczniowie zostają zwolnieni z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych.

             Msze Święte:

            ·        godz. 12 dla kandydatów do Bierzmowania oraz innych chętnych uczniów;

            ·        godz. 16 dla uczniów Szkoły Podstawowej.

            W czasie rekolekcji w szkole nie będą odbywać się zajęcia lekcyjne, a jedynie opiekuńcze dla uczniów klas I-III, którym rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki.

            Uczniowie klas 8 mają w tych dniach egzaminy próbne:

            - w poniedziałek z języka polskiego - od godz. 9:00

            - we wtorek z matematyki – od godz. 9:00

            Po egzaminie uczniowie klas 8 czekają z wychowawcą do 11:30, a następnie wspólnie idą do kościoła.